Druga część programu Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020 online. Dziesięciu nowych artystów

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2020

Dziesięciu fascynujących artystów dołącza do programu TNMK.online.

Usłyszymy ich w sieci oraz na żywo w dniach 28-29 sierpnia w katowickiej Walcowni. Piątek przejmuje Ex-Carbon – jedna z najbardziej zaskakujących scen Tauron Nowa Muzyka Katowice. Sobota w Walcowni to gwiazdy elektroniki i klubowe szaleństwo. Wszystkie występy będą transmitowane na stronie http://tnmk.online/.

piątek 28.08 Walcownia Scena Ex-Carbon start 21:00

Lyra Pramuk
Mołr Drammaz +OONDOOD
I love 69 Popgejů
Nina Pixel
Matwe

bilety 40zł

sobota 29.08 Walcownia Scena Klubowa, start 21:00

Skalpel live
Lucy
Dino Sabatini
A_GIM
EERT

bilety 40zł

Ex-Carbon to unikalny projekt Wojtka Kucharczyka, który od lat zaprasza intrygujących, mało znanych artystów na Tauron Nowa Muzyka Katowice. Występy wielu z nich okazywały się największymi festiwalowymi zaskoczeniami. Nie inaczej będzie w piątek 28 sierpnia w Walcowni, gdzie usłyszymy mieszankę eksperymentalnej elektroniki w wykonaniu nieprzeciętnych twórców. Wśród zaproszonych znajduje się m.in. wokalistka, kompozytorka i producentka Lyra Pramuk. Modulując i samplując swój głos umieszcza go w nowych kontekstach, łącząc klasyczny śpiew, pop, muzykę klubową oraz performance. Sama określa swoją muzykę mianem futurystycznego folku, Podobna etykieta pasowałaby też do muzyki śląskiego zespołu Mołr Drammaz, którzy na TNMK.online wystąpią wraz z OONDOOD. Bębniarze z kraju Mołr to śląska grupa łącząca radykalne eksperymenty elektroniczne z brzmieniami akustycznymi. Wiele emocji przyniesie na pewno koncert czeskiego zespołu I love 69 Popgejů, którzy określają się jako „punkowcy bez gitar”, a o swojej muzyce mówią „apokaliptyczny trance trash dance”. Oprócz koncertów w piątek nie zabraknie też tanecznego szaleństwa. Słowaccy didżeje Nina Pixel oraz Matwe to specjaliści od bezkompromisowego techno.

Sobota w Walcowni stanie pod znakiem występów gwiazd. Skalpel to światowi ambasadorowie polskiej elektroniki. Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując studyjne kompozycje w aranżacjach na 17-osobową orkiestrę. Podczas koncertu w Walcowni na pewno usłyszymy inspiracje polską tradycją jazzową i fascynujące możliwości nowej elektroniki. Obok nich zagrają rewelacyjni włoscy techno didżeje: Lucy oraz Dino Sabatini. Obaj wyłamują się z techno konwencji. Pod żeńskim imieniem Lucy ukrywa się Luca Martellero, który specjalizuje się w głębszej odmianie techno o ambientowych strukturach. Z kolei Dino Sabatini łączy fascynację dzikim techno z wpływami pogańskiego szamanizmu i odwołań do greckiej mitologii. Program wydarzenia uzupełnią polscy artyści techno. A_GIM to założyciel grup Őszibarack i Nervy, współpracował także z Brodką, Noviką, Hey, Baaschem oraz grupą Husky. Skład zamyka EERT, związany z Biurem Dźwięku Katowice.

Wszystkie wydarzenia pod szyldem TNMK.online odbędą się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez w trakcie epidemii koronawirusa. Dla publiczności oznacza to obowiązek zajmowania co drugiego miejsca siedzącego w przypadku koncertów pod dachem. W plenerze należy zachować 2 metry odległości od innych uczestników. W obu przypadkach zalecane jest noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i utrzymywanie zwiększonego dystansu.

Wszystkie występy będą streamowane na żywo poprzez stronę TNMK.online. To dedykowana, interaktywna platforma festiwalowa. Między 27 a 30 sierpnia 2020 roku obejrzymy tam koncerty i wydarzenia klubowe realizowane na żywo oraz unikatowe koncerty „zdalne”, nagrane przez wyjątkowych artystów z całego świata. To jeszcze nie koniec odsłaniania programu TNMK.online.

TNMK.online
27-30.08.2020

● Hania Rani ● Fisz Emade Tworzywo ● Skalpel live ● Pablopavo i Ludziki
● Lucy ● Dino Sabatini ● Lyra Pramuk ● Nina Pixel ● Mołr Drammaz +ONDOOD
● Low Key ● Qba Janicki ● Miły ATZ ● Gverilla ● OKI
● I love 69 Popgejů ● A_GIM ● Matwe ● EERT ● i wielu innych

Tauron Nowa Muzyka Katowice 2021
03-06.06.2021

● Underworld ● The Streets ● Cigarettes After Sex ● Floating Points ●
● Anna Calvi ● Acid Arab live ● Andy Stott ● DJ Tennis ●
● Red Axes live ● Donato Dozzy ● Gerd Janson ● Jennifer Cardini ● Skalpel ●
● Rival Consoles ● Vladimir Ivkovic ● Tomaga ● Shards ● Bruno Bavota ●
● SEED Ensemble ● Afrodeutsche ● Low Key ● Qba Janicki ● I wielu innych… ●

ARTYŚCI:

Skalpel live

Marcin Cichy i Igor Pudło przez lata łączyli inspiracje lokalną jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Ich nagrania zaciekawiły kultową wytwórnię Ninja Tune, dla których duet z Wrocławia nagrał dwa doskonale przyjęte krążki – „Skalpel” i „Konfusion”. Wydawnictwa zaowocowały nominacją do Gilles Peterson Worldwide Award, znakomitymi recenzjami i koncertami na całym świecie. Trzeci krążek „Transit” oznaczał odejście od muzyki opartej na samplach w stronę kompozycji tworzonych przy pomocy wirtualnych instrumentów.
Przez ostatnie lata zespół koncertował z big bandem, wykonując swoje studyjne kompozycje w aranżacjach na 17 osobową orkiestrę. Czwarty album grupy „Highlitght” ukazał się w marcu 2020 roku nakładem kultowej oficyny !K7 Records. To najbardziej eklektyczna płyta w karierze Skalpela.

Lucy

Jego kariera wyłamuje się z konwencjonalnych wyobrażeń na temat wizerunku didżeja i producenta, a Lucy wciąż pozostaje w światowej czołówce sceny techno. Pod tym żeńskim imieniem ukrywa się włoski DJ i producent Luca Martellero. Zamieszkały na stałe w Berlinie, specjalizuje się w głębszej odmianie techno o ambientowych strukturach. Opublikował trzy albumy oraz liczne single i EPki, głównie dla założonej przez siebie wytwórni Stroboscopic Artifacts. Łącząc naturalną harmonię z najnowszymi osiągnięciami współczesnej technologii, potrafi zahipnotyzować szeroką publiczność i wyprowadzić tancerzy z ich strefy komfortu.

Dino Sabatini

Urodzony we Włoszech artysta, który pomaga na nowo zdefiniować muzykę elektroniczną. Nadal pielęgnuje głębokie korzenie utraconej mądrości, które przetrwały w ludzkiej kreatywności przez tysiąclecia. Nazwa jego własnej wytwórni Outis pochodzi z „Odysei” Homera. W swoich setach i produkcjach odwołuje się do pogańskiego szamanizmu i greckiej mitologii. Krystalicznie czysta produkcja i nowoczesne, syntetyczne brzmienia współgrają z anonimową dzikością techno.

A_GIM

Weteran polskiej sceny alternatywnej. Współtwórca grup Őszibarack i Nervy, solowo realizuje melancholijne, elektroniczne nagrania utrzymane w stylistyce niemieckiej wytwórni Kompakt. Na stałe rezyduje we Wrocławiu. Wraz z sekcją dętą występował m.in. w berlińskim Berghain. Remiksował i produkował nagrania Brodki, Noviki, Hey, Baascha oraz grupy Husky, współtworzył także skład orkiestry Męskiego Grania. Pod szyldem A_GIM opublikował EPkę „Votulia” i singiel „Dual”.

EERT

Grzegorz Paszkiewicz to artysta, producent związany z Biurem Dźwięku Katowice. Swoją przygodę z produkcją muzyki elektronicznej rozpoczął pod koniec lat 90 tych. Od tego momentu rozwija swój warsztat eksperymentując z różnego rodzaju gatunkami oraz technikami produkcji muzyki. Aktualnie skupia się na gatunkach z pogranicza Techno, Dub, House, Ambient, Experimental. Zeszłej jesieni wydał nakładem wytworni Greyscale EP Crowded.

I love 69 Popgejů

Apokaliptyczny trash trance dance. Legendarny duet punkowców bez gitar i wybitni przedstawiciele ostrawskiej sceny audiowizualnej. Jakub Adamec i Pavel Pernický aka Marius Konvoj podążają swoją drogą od 2001 roku, kiedy to założyli Popgejów jako studenci liceum plastycznego. Tworzą własne trendy i dlatego są prawdziwym fenomenem czeskiego undergroundu elektronicznego i niezależnej sceny. Zagrali ponad 190 koncertów, głównie w Europie Środkowej, wydali kilka EP, winyl, kasety, brali udział w kilku kompilacjach, skomponowali ścieżkę dźwiękową do filmu, słuchowisko radiowe, zagrali kilka ról filmowych, i brali udział także w wielu wystawach. Album z nowym materiałem zostanie wydany tej jesieni.

Mołr Drammaz +OONDOOD

Bębniarze z kraju Mołr to śląska grupa łącząca radykalne eksperymenty elektroniczne z brzmieniami akustycznymi i muzyką tradycyjną. Aktywni od 1993 roku. Jej trzon tworzy rodzeństwo – Asi Mina oraz Wojtek Kucharczyk, ale przez lata współtworzyli ją również tacy artyści, jak Macio Moretti, Jacek Tokarski, Randall Beaver i inni. Wspólnie opublikowali kilkanaście albumów, w większości nakładem prowadzonej przez Kucharczyka wytwórni Mik.Musik.!. W roku 2019 wydali dwa albumy – „Songs about Space and Bread” i charytatywny „Las Forest (for Amazonia)”.

Lyra Pramuk

Wokalistka, kompozytorka i producentka. Modulując i samplując swój głos umieszcza go w nowych kontekstach, mieszając gatunki muzyczne. W swojej twórczości, którą określa mianem futurystycznego folku, łączy klasyczny śpiew, pop, muzykę klubową oraz elementy performance. Współpracowali z nią m.in. Holly Herndon i Colin Self, a także artystka wizualna Donna Huanca. Lyra Pramuk to także niezależne projekty pisarskie liczne występy na całym świecie. W marcu 2020 nakładem Bedroom Community ukazał się jej debiutancki album „Fountain”.

Nina Pixel

Współtworzy audiowizualny kolektyw Hertz | Kunst-Plattform z Brna oraz female:pressure z Berlina. W swoich setach używa nie tylko fragmentów utworów, ale również nagrań terenowych, których kumulujące się metalowe dźwięki i betonowe echa trzeszczą w niekończących się, rytmicznych podróżach. Od 2012 roku Nina aktywnie uczestniczy w organizacji pokazów audiowizualnych Hertz. Inspirują ją głębokie lasy ojczystej Słowacji oraz mroczne opowieści i mity.

Matwe

Wielogatunkowy DJ ze Słowacji. Jego pasją jest industrial techno, EBM i dark electro. Jego sety to agresywna mieszanka elektronicznego bombardowania bitem. Można w nich usłyszeć industrialne bangery okraszone EBM, przez brudne brzmienia towarzyszące obecnej techno rewolucji, po niespodzianki ze słowackiego podziemia. Zawodowo związany z Pohoda Festival, jest też założycielem renomowanej imprezy techno-aktywistów Nočná oraz kuratorem muzycznym przestrzeni kulturowej Nová Cvernovka w Bratysławie

Exit mobile version