FESTIWALEKONCERTY

DrakhaBrakha, Vito Bambino, Ralph Kamiński w line-upie Open’er Festival 2022

Festiwale muzyczne w Trójmieście

Do line-upu Open’er Festival 2022 dołącza polska część składu.

Tj. Żabson & Young Igi, Vito Bambino, Szczyl, Ralph Kamiński, OKI, Kacperczyk, Zdechły Osa, Otsochodzi oraz Eabs. Natomiast 1 lipca na Tent Stage wystąpi wyjątkowy ukraiński kwartet DrakhaBrakha.

RALPH KAMINSKI

Wokalista, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny oraz reżyser teledysków i jedna z najbardziej oryginalnych osobowości i talentów rodzimego alternatywnego popu. Do tej pory wydał trzy albumy: „Morze” (2016), „Młodość” (2019) oraz „KORA” (2021), na którym sięgnął po piosenki Kory i grupy Maanam, ubierając je w nowe szaty i ukazując jednocześnie ich ponadczasowy charakter. W maju artysta zaprezentował nowe kawałki – „Bal u Rafała” oraz „Duchy”. A na Open’erze zaprezentuje zupełnie nowe show i kolejne odsłony nadchodzącego nowego albumu.

Od szwedzkiego undergroundu po absolutny szczyt globalnej kultury klubowej – po blisko 3 dekadach na scenie Adam Beyer nadal niepodważalnie pociąga za sznurki współczesnego świata techno. Założyciel słynnego Drumcode Records, headliner największych festiwali i imprez klubowych na świecie, enigmatyczny DJ, którego postępowe podejście do techno stało się jednym z najbardziej poszukiwanych brzmień tego gatunku. Adam Beyer przejmie Beat Stage już 1 lipca.

ŻABSON X YOUNG IGI

Jedni z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych artystów hip-hopowych młodego pokolenia w Polsce. Przed niespodziewanym wydaniem albumu „Amfisbena” nigdy nie nagrali wspólnie żadnego numeru – tym większym zaskoczeniem był sposób wydania płyty: w sieci jednego dnia pojawił się nie jeden, a aż osiem singli duetu. Kontynuacja „Amfisbeny” ukazała się 11 marca powtarzając sukces pierwszej części. Występ podczas Open’era będzie jednym z nielicznych wspólnych festiwalowych występów Żabsona i Young Igiego.

VITO BAMBINO

Różnorodność i multikulturowość – te słowa najlepiej określają Mateusza Dopieralskiego, czyli Vito Bambino, który urodził się w Katowicach, od lat mieszka w niemieckim Leverkusen, a siebie samego z dumą nazywa „Europejczykiem”. Współtwórca projektu Bitamina w 2020 roku wydał solowy album „Poczekalnia”, w którym jak w lustrze odbija się jego muzyczne DNA. Piosenki Vito Bambino, podobnie jak w Bitaminie, są intymne, delikatne, pełne życiowych prawd. W tym roku zaprezentował premierowe single – „Poszło” i „Maj”.

OKI

Debiutanckim albumem “47playground” OKI wdarł się przebojem nie tylko na 2. miejsce OLiS, ale również do rodzimego mainstreamu, gdzie skutecznie buduje swoją wyjątkową pozycję na rynku muzycznym. Niebagatelny artystyczny potencjał potwierdził wydanym na jesieni 2020 projektem „77747mixtape”, który uzyskał status złotej płyty. W 2021 roku, wraz z Young Igim i Otsochodzi, był autorem hitowego projektu „OIO”, którego LP pokryło się potrójną platyną. W czerwcu ukazał się jego najnowszy solowy album „PRODUKT47”.

Charakterystyczny styl Jana-rapowanie sprawia, że zjednuje sobie sympatię słuchaczy z różnych pokoleń. Jak mało kto potrafi opowiadać o przyziemnych problemach z dużą dozą dojrzałości i dystansu. Współpracował z największymi nazwiskami rodzimej sceny rapowej i występował na najważniejszych muzycznych festiwalach w kraju. Jego najnowszy album „Bufor” ukazał się w marcu, a wśród zaproszonych gości znalazły się takie nazwiska jak Kortez, Kinny Zimmer, Kaz Bałagane, KęKę, Paluch, Sokół czy Misia Furtak. Do zobaczenia 1 lipca!

SZCZYL

Raper dał się poznać szerszemu gronu słuchaczy ponad rok temu dzięki akcji SBM Starter i od tego czasu jego kariera rozwija się błyskawicznie! Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek potrzebował niecałego roku i dosłownie kilku numerów, żeby zwrócić na siebie oczy i uszy słuchaczy z całego kraju. Szczyl to powiew młodości, wrażliwości i nadbałtyckiego luzu na rodzimej rap scenie. Stylistyczna różnorodność, wyróżniający się wokal i artystycznie dopracowane teledyski to tylko część elementów, którymi Szczyl pozytywnie zaskakuje.

KACPERCZYK

Zespół tworzą bracia – Maciek i Paweł – którzy z muzyką związani są od dziecka. Maciek, starszy z rodzeństwa, jest głównym autorem tekstów i wokalistą. Gra również na gitarze. Paweł odpowiada za produkcję muzyki i gra na perkusji. Zespół zadebiutował w kwietniu 2019 roku świetnie przyjętym singlem “IGGY”, który został doceniony przez samego Iggy’ego Popa! W 2020 roku bracia Kacperczyk zaprezentowali swoją pierwszą płytę – “Sztuki Piękne”. W listopadzie 2021 roku chłopaki powrócili z “Kryzysem Wieku Wczesnego”. Na płycie udzielili się Hodak, Janusz Walczuk, CatchUp, Julia Wieniawa i Julia Pośnik, a sam krążek został znakomicie przyjęty przez słuchaczy.

OTSOCHODZI

Otsochodzi zadebiutował podziemnym albumem zatytułowanym “7”, który trafił do obiegu w 2015 roku. Po podpisaniu kontraktu z Asfalt Records wydał pierwszy oficjalny album „Slam” (2016). W roku 2017 Otsochodzi zaprezentował kolejną płytę „Nowy Kolor”, która szybko pokryła się platyną. Wydany w lutym 2019 roku album “Miłość” jest kontynuacją nowej fali i zajawki ciepłymi, amerykańskimi brzmieniami, przy jednoczesnych referencjach do stylu nieco bardziej tradycyjnego. W 2021 roku, wraz z Young Igim i OKIm, był autorem hitowego projektu „OIO”. Podczas open’erowego koncertu będzie okazja usłyszeć m.in. kilka utworów z jego nadchodzącego albumu „Tarcho Terror”, którego premiera już w sierpniu.

ZDECHŁY OSA

Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ale z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów współczesnego krajowego podziemia. Jak żaden inny potrafi ująć ducha obecnych czasów w formie krótkiej, brudnej, acz chwytliwej piosenki. W ubiegłym roku ukazał się jego debiutancki album „Sprzedałem dupe”.

EABS

Wrocławska formacja EABS, chociaż wywodząca się z polskiej szkoły jazzu, wymyka się wielu brzmieniowym schematom i przeciwstawia utartym muzycznym standardom. Nowa, inspirowana twórczością Arthura C. Clarke’a płyta „2061” oscyluje na orbitach wielu gatunków takich jak jazz, elektronika czy hip hop w takich mutacjach jak: miami bass, trap czy drill. Dodatkową niespodzianką jest fakt, iż w rolę duchowego przewodnika i mentora wcielił się Jan Ptaszyn Wróblewski, który brał udział we wszystkich misjach w dziejach polskiego jazzu.

DAKHABRAKHA

Pochodząca z Kijowa formacja DakhaBrakha porusza się w szerokim nurcie world-music, a ich twórczość jest pełna nieoczywistych elementów. Nazwa zespołu pochodzi ze starego Ukraińskiego języka i oznacza „Dać/Brać”. Grupa powstała w 2004 roku i od początku, szczególnie w podczas występów na żywo, mocno inspirowała się teatrem. Chociaż wyszli z tradycji ukraińskiego folku, z czasem ich muzyce zaczęły towarzyszyć instrumenty indyjskie, afrykańskie oraz arabskie. Natomiast niebywała skala wokalna stwarza uczucie trans-globalnego brzmienia, zakorzenionego w ukraińskiej kulturze.

Wśród dotychczas ogłoszonych gwiazd Open’era 2022 znaleźli się m.in. Dua Lipa, Imagine Dragons, A$AP Rocky, The Killers, Twenty One Pilots, Playboi Carti, Martin Garrix, The Chemical Brothers, Måneskin, Megan Thee Stallion, Glass Animals, Dawid Podsiadło, Taco Hemingway, Clairo, Tove Lo, Little Simz, Jessie Ware, Royal Blood, Years & Years, The Smile czy Michael Kiwanuka.

Do zobaczenia na Lotnisku Gdynia-Kosakowo, 29 czerwca – 2 lipca.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button