SPORTY WALKI

Dorota Banaszczyk mistrzynią świata w karate olimpijskim. Pierwszy medal w historii

Karate olimpijskie

Dorota Banaszczyk zdobyła w Madrycie tytuł mistrzyni świata w karate olimpijskim (kat. do 55 kg). To największy polski sukces w historii tej dyscypliny sportu.

Studentka Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Łódzkiej i zawodniczka klubu Olimp Łódź w tym roku skończyła 21 lat (ur. 27 stycznia 1997) i zakończyła starty w kategorii młodzieżowej, rozpoczynając pierwszy pełny sezon w kategorii seniorek. Zrobiła to w sposób imponujący. Podopieczna Macieja Gawłowskiego pojechała do Hiszpanii na czempionat World Karata Federation (WKF) i została pierwszą polską medalistką mistrzostw świata seniorów w karate olimpijskim, które na najważniejszej imprezie sportowej świata zadebiutuje podczas igrzysk w Tokio 2020. Zdobywając pierwszy medal w historii od razu sięgnęła po ten najcenniejszy – złoty.

W Madrycie w drodze do ćwierćfinału Dorota pokonała kolejno zawodniczki z Dominikany, Bułgarii i Beninu. W walce o czołową czwórkę wyeliminowała Włoszkę Sarę Cardin, w półfinale okazała się lepsza od Japonki Sary Yamady, a w finale wygrała 2:0 z Niemką Janą Bitsch.

Mistrzyni świata podkreśla, że zawsze ciągnęło ją do sportów walki. Początkowo chciała zająć się judo. Z tą dyscypliną wcześniej związany był jej tata, który jednak nie bardzo chciał, by córka poszła w jego ślady. I nie zrobiła tego, decydując się na karate. O jej wyborze przesądził fakt, że blisko domu miała szkołę, w której uczyła się i jednocześnie miała możliwość uczestniczenia na treningi karate.

Przed wywalczeniem tytułu mistrzyni świata Dorota w rożnych kategoriach wiekowych sięgała po mistrzostwo Polski. Jest aktualną mistrzynią kraju seniorek w kat. -55 kg, a w kolekcji ma również m.in. brązowy medal ME do lat 21.