Decyzja EBU. Eurowizję 2023 odebrano Ukrainie. Kto ją zorganizuje?

Eurovision Song Contest 2022

Kalush Orchestra reprezentanci Ukrainy wygrali Eurowizję 2022.

W finale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji to oni triumfowali z piosenką „Stefania”.

Wielka Brytania zajęła drugie miejsce po raz szesnasty, dzięki Samowi Ryderowi i jego piosence SPACE MAN.

To oni powinni zorganizować przyszłoroczny finał zgodnie z tradycją. Europejska Unia Nadawców Publicznych (EBU) podjęła już inną decyzję w tej sprawie. Z powodu toczącej się wojny Ukraina nie może zostać gospodarzem tej imprezy.

Organizatorem konkursu zostaje państwo, które wygrało w ubiegłym roku.

Zgodnie z zasadami możliwość organizacji przechodzi na kraj, który zajął drugie miejsce. Zatem 67. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w Wielkiej Brytanii.

Boris Johnson wciąż wierzy, że Eurowizja 2023 zostanie przeprowadzona na Ukrainie.

„Przed nami cały rok. Wszystko będzie dobrze przed startem Eurowizji i mam nadzieję, że Ukraińcy ją dostaną” – powiedział brytyjski premier.

– Będziemy żądać cofnięcia decyzji o tym, że Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się w przyszłym roku na Ukrainie – oświadczył ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko.

– Sprawiedliwie wygraliśmy Eurowizję 2022 i spełniliśmy na razie wszystkie warunki w określonych terminach w sprawie procesu uzgodnienia przeprowadzenia (konkursu) na Ukrainie – udzieliliśmy odpowiedzi i gwarancji w sprawie norm bezpieczeństwa oraz możliwego miejsca przeprowadzenia konkursu. Uważamy, że zdołamy zrealizować wszystkie wzięte na siebie zobowiązania – dodał.

Oświadczenia EBU:

„Po zwycięstwie w Konkursie Piosenki Eurowizji (ESC) w maju, EBU badała możliwości organizacji przyszłorocznych zawodów z ukraińskim nadawcą publicznym UA:PBC, który wcześniej zorganizował imprezę w 2017 i 2005 roku.

Znaną tradycją stało się to, że zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji organizuje konkurs w następnym roku, pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów, w tym zapewnienia wykonalności imprezy i bezpieczeństwa wszystkich zainteresowanych, w tym publiczności.

Biorąc pod uwagę wojnę trwającą od rosyjskiej inwazji na tegoroczny zwycięski kraj, EBU poświęciła czas na przeprowadzenie pełnej oceny możliwości zorganizowania imprezy na terenie Ukrainy. W analizie wzięli udział specjaliści UA:PBC i osoby trzecie. Poruszono kwestie bezpieczeństwa i ochrony.

Konkurs Piosenki Eurowizji to jedna z najbardziej złożonych produkcji telewizyjnych na świecie, w której tysiące osób pracuje i uczestniczy w wydarzeniu, którego organizacja zajmuje 12 miesięcy.

Po obiektywnej analizie zarządu ESC z głębokim żalem stwierdzamy, że w obecnych okolicznościach nie można zapewnić gwarancji bezpieczeństwa wymaganej od nadawcy do organizacji i produkcji Konkursu Piosenki Eurowizji zgodnie z Regulaminem ESC.

EBU dziękuje UA:PBC za serdeczną współpracę i zaangażowanie w badanie wszystkich scenariuszy od momentu zwycięstwa Kalush Orchestra 14 maja w Turynie. Podzielamy smutek i rozczarowanie, że przyszłoroczny Konkurs nie może się odbyć w Ukrainie.

EBU od czasu inwazji wspiera UA:PBC w wielu różnych obszarach. Zapewnimy kontynuację tego wsparcia, aby UA:PBC mogło utrzymać niezbędne usługi, które świadczą Ukraińcom.

W wyniku tej decyzji, zgodnie z regulaminem i w celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, EBU rozpocznie teraz rozmowy z BBC, nadawcą publicznym Wielkiej Brytanii, tegorocznego wicelidera konkursu. Jest on potencjalnym gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2023.

Naszym zamiarem jest, aby zwycięstwo Ukrainy znalazło odzwierciedlenie w przyszłorocznych pokazach. Będzie to dla nas priorytetem w naszych rozmowach z ewentualnymi gospodarzami.”

Exit mobile version