„Dawne szlaki pocztowe” najpiękniejszym polskim znaczkiem w Europie

Najpiękniejszy znaczek w Europie

Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020.

W tym roku tematem znaczków były dawne szlaki pocztowe. To kolejne wyróżnienie dla polskiego waloru filatelistycznego w ramach tej rywalizacji. W 2018 roku nasze wydawnictwo przedstawiające most w Tczewie zajęło II. miejsce w głosowaniu internautów.

„Dawne szlaki pocztowe” – znaczek (fot. Poczta Polska)

Wydawnictwo Poczty Polskiej zostało docenione przez grupę międzynarodowych ekspertów PostEurop. Na niższych stopniach podium było 3 operatorów pocztowych, którzy ex aequo zajęli 2 miejsce: Postverk Føroya (Wyspy Owcze), Swiss Post (Szwajcaria) i SC Ukrposhta (Ukraina) oraz zamykającą podium Deutsche Post DHL Group (Niemcy).

Zwycięstwo w konkursie, w którym o pierwszej nagrodzie decydowało jury złożone z grona ośmiu wybitnych ekspertów filatelistycznych z różnych środowisk, w tym artystów, kolekcjonerów i blogerów jest niezwykle cennym sukcesem całej Poczty Polskiej. To zaszczytne wyróżnienie na arenie europejskiej dowodzi najwyższej jakości polskich wydawnictw filatelistycznych.

– Wiadomość o przyznaniu pierwszego miejsca jest dla nas wielką radością i powodem do dumy. Nagroda potwierdza najwyższe umiejętności polskich artystów i jest wyrazem uznania środowiska filatelistycznego na świecie dla polskiej poczty. Dodam, że zadanie nie było łatwe. Celem konkursu było pokazanie dawnych szlaków pocztowych na tak małej i wymagającej powierzchni, jaką jest pole znaczka. Warto dodać, że nasz projekt w sposób symboliczny ukazuje też istotę realizowanej od wieków komunikacji międzyludzkiej. Wyróżnienie polskiego wydawnictwa wśród tylu innych emisji operatorów pocztowych zrzeszonych w PostEurop jest dla nas zatem powodem do dumy szczególnie teraz, w okresie pandemii, gdy nasz sposób komunikowania się ulega coraz bardziej dynamicznym zmianom, a wraz z nimi zmieniać muszą się także operatorzy pocztowi – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Poczta Polska na konkursowym znaczku przedstawiła najważniejsze szlaki komunikacyjne i pocztowe funkcjonujące w XVI w. Autor projektu polskiego znaczka Maciej Jędrysik przedstawił fragment schematycznie ujętej mapy Polski z zaznaczonymi głównymi szlakami pocztowymi funkcjonującymi w XVI w., wraz z naniesionymi na nich wizerunkami posłańców pieszych i konnych. W centralnej części znaczka umieszczono bieg rzeki Wisły wraz z usytuowanymi nad jej brzegami sylwetkami miast królewskich oraz nazwami miast: Kraków, Sandomierz, Warszawa, Toruń, Elbląg, Gdańsk.

„Dawne szlaki pocztowe” – znaczki (fot. Poczta Polska)

W ramach współpracy europejskich administracji pocztowych od 1956 roku wydawane są specjalne znaczki serii EUROPA. Emisje o różnych tematach – pokazujących wspólne korzenie, kulturę, historię i wspólne cele narodów Europy – zawsze zawierają oficjalne logo EUROPA – znak towarowy stowarzyszenia publicznych administracji pocztowych PostEurop.

W konkursie online triumfowała Turkish Post PTT (Turcja). Kolejne miejsca zajęły Haypost C.J.S.C. (Armenia – II miejsce) oraz Azerpost (Azerbejdżan – III miejsce).

Exit mobile version