Davos. Spotkanie Zełenskiego z Sekretarzem Generalnym NATO Stoltenbergiem i z sekretarzem stanu USA Blinkenem

Spotkanie prezydenta Dudy z Jensem Stoltenbergiem

Prezydent Andrzej Duda przebywa w Szwajcarii, gdzie bierze udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Podczas wizyty planowanych jest szereg spotkań prezydenta z liderami światowej gospodarki i polityki. Wśród tematów spotkań i dyskusji będą przede wszystkim sprawy ekonomiczne i inwestycyjne, a także kwestie bezpieczeństwa.

Davos. Jens Stoltenberg i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowa dotyczyła najważniejszych spraw z zakresu bezpieczeństwa Polski i regionu.

Sekretarz Generalny NATO na Światowym Forum Ekonomicznym: „Wsparcie dla Ukrainy to nie działalność charytatywna; to inwestycja we własne bezpieczeństwo”

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg wziął udział w dorocznym posiedzeniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii (16 stycznia 2024 r.), podkreślając znaczenie dalszego wsparcia dla Ukrainy.

Przyznając, że sytuacja na polu bitwy jest „niezwykle trudna”, a Rosjanie „naciskają obecnie na wielu frontach”, Stoltenberg podkreślił, że „istnieją także powody do optymizmu”. Wskazał na imponujące osiągnięcia Ukrainy w wyzwalaniu terytorium; otwarcie korytarza dla eksportu zbóż na Morzu Czarnym; i ogólnie przetrwanie jako suwerennego, niezależnego narodu. Odwrotnie stwierdził, że „Rosja straciła przez wojnę to co chciała osiągnąć, czyli kontrolę Ukrainy”; Ukraińcy są obecnie mocno zorientowani na Zachód, aspirując do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Sekretarz Generalny podkreślił także, że „wsparcie Ukrainy to nie działalność charytatywna. To inwestycja we własne bezpieczeństwo”. Wskazując na coraz bardziej globalny charakter bezpieczeństwa, Stoltenberg zauważył, że bliscy partnerzy z NATO, Japonia i Korea Południowa, również są zaniepokojeni wojną Rosji przeciwko Ukrainie, ponieważ zwycięstwo prezydenta Putina zwiększyłoby prawdopodobieństwo użycia siły przez Pekin gdzie indziej.

Sekretarz Generalny przemawiał podczas panelu pt. „Zabezpieczanie niepewnego świata” z udziałem fińskiej minister spraw zagranicznych Eliny Valtonen, niemieckiej minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, nigeryjskiego ministra spraw zagranicznych Yusufa Tuggara, saudyjskiego ministra spraw zagranicznych księcia Faisala bin Farhana Al Sauda i amerykańskiego senatora Chrisa Coonsa. Dyskusję moderował prezydent Światowego Forum Ekonomicznego Børge Brende.

Wcześniej tego dnia Sekretarz Generalny wraz z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen wziął udział w dialogu między przywódcami politycznymi, dyrektorami generalnymi i innymi urzędnikami, którego celem było omówienie roli globalnego sektora prywatnego i publicznego w długoterminowej odbudowie Ukrainy.

Podczas pobytu w Davos Sekretarz Generalny wygłosi także przemówienie podczas sesji za zamkniętymi drzwiami Międzynarodowej Rady Biznesu. Prowadzi także spotkania z wieloma światowymi przywódcami, w tym z prezydentem Zełenskim, prezydentem Polski Andrzejem Dudą, prezydent Szwajcarii Violą Amherd i premierem Iraku Mohammedem Shią Al-Sudanim.

Davos. Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg (fot. NATO)

W Davos prezydent Ukrainy spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO

W Davos Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Głowa państwa podziękowała Sekretarzowi Generalnemu NATO za stałe wsparcie Sojuszu w obronie przed rosyjską inwazją.

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg omówili sytuację na polu walki. Prezydent poinformował o masowym ostrzale rosyjskich miast i gmin, jaki miał miejsce w ostatnim czasie. Głowa państwa podkreśliła znaczenie dalszego wzmacniania ukraińskiego systemu obrony powietrznej.

Strony omówiły także inne potrzeby obronne Ukrainy.

Podkreślono znaczenie podpisania dwustronnej Umowy o współpracy w zakresie bezpieczeństwa pomiędzy Ukrainą a Wielką Brytanią w ramach Wspólnej Deklaracji G7 przyjętej na poprzednim szczycie NATO w Wilnie.

Prezydent mówił o kontynuacji prac nad podobnymi dokumentami z innymi partnerami i podkreślił znaczenie pilnego podpisania takich porozumień, które zaczną obowiązywać przed przystąpieniem Ukrainy do NATO.

Wołodymyr Zełenski i Jens Stoltenberg omówili przygotowania do kolejnego szczytu Sojuszu w Waszyngtonie. Głowa państwa podkreśliła, że ​​Ukraina oczekuje podjęcia decyzji, które przybliżą jej członkostwo w NATO.

Davos. Anthony Blinken i Wołodymyr Zełenski (fot. president.gov.ua)

W Davos prezydent Ukrainy spotkał się z Sekretarzem Stanu USA

Na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos Zełenski spotkał się z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

W wydarzeniu wzięli także udział Jake Sullivan, doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, oraz Penny Pritzker, specjalna przedstawiciel USA ds. ożywienia gospodarczego Ukrainy.

Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym Ameryki za wszechstronną pomoc i wiodącą rolę we wspieraniu Ukrainy.

„Ukraina jest wdzięczna Prezydentowi USA, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za stałe i potężne wsparcie naszego państwa. Liczymy na kontynuację Państwa znaczącego wsparcia, niezbędnego dla naszego kraju” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Strony podsumowały wyniki czwartego spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i doradców politycznych przywódców państw w sprawie realizacji ukraińskiej formuły pokojowej, które odbyło się w Davos, a także omówiły rozpoczęcie przygotowań do Światowego Szczytu Pokojowego. Rozmówcy zwrócili uwagę na potrzebę reprezentowania jak największej liczby krajów.

Chodziło także o przygotowania do rocznicowego szczytu NATO, który odbędzie się w USA. Uczestnicy spotkania osobno zwrócili uwagę na wagę prac nad dwustronnym dokumentem w ramach Wspólnej Deklaracji G7 przyjętej na poprzednim szczycie Sojuszu w Wilnie.

Zełenski poinformował Antoniego Blinkena o sytuacji na polu walki, a także o priorytetowych zadaniach Sił Obronnych Ukrainy na bieżący rok i potrzebach ich realizacji.

Uczestnicy spotkania koordynowali działania w kontekście dalszej współpracy obronnej Ukrainy i USA podkreślali znaczenie wzmacniania zdolności naszego państwa w zakresie obrony powietrznej i dalekiego zasięgu.

Strony omówiły kwestię przyciągania na Ukrainę inwestycji międzynarodowych, w szczególności w zakresie produkcji obronnej. Rozmówcy zauważyli, że celem współpracy powinno być zwiększenie samowystarczalności Ukrainy i zmniejszenie poziomu uzależnienia od międzynarodowej obronności i pomocy finansowej.

Exit mobile version