„Dar Młodzieży” wraca do Gdyni. Oficjalne powitanie Białej Fregaty 28 marca

„Dar Młodzieży” - Rejs Niepodległości

Ponad 10 miesięcy spędzili na morzu. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie.

Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00.

„Dar Młodzieży” zmierza do macierzystego portu. Wraca z rejsu dookoła świata, który zorganizowano dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do Gdyni przypłynie w czwartek, 28 marca.

Białej Fregacie, podczas wpłynięcia do portu, będą towarzyszyć cztery jednostki Marynarki Wojennej – dwa okręty oraz dwie łodzie hybrydowe.

– Na wodach Zatoki Gdańskiej jednostka zostanie powitana przez dwa polskie okręty rakietowe – ORP Grom i ORP Piorun. Będą asystować „Darowi Młodzieży” podczas przejścia do Gdyni i wejścia do portu. Przy nabrzeżu żaglowiec powita Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.

– „Dar Młodzieży” płynie z Londynu do Gdyni. Planowo powinien przypłynąć do naszego portu w najbliższy czwartek. Pewnie już trochę wcześniej zawinie na Zatokę Gdańską i rzuci kotwicę, żeby załoga mogła odpowiednio przygotować jednostkę, aby jeszcze lepiej się prezentowała na powitaniu – mówi dr hab.inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Uniwersytetu Morskiego

Uroczyste powitanie żaglowca i jego załogi rozpocznie się o godz. 11.00 na molo Południowym (vis-à-vis Akwarium Gdyńskiego). „Dar Młodzieży” zacumuje na swoim stałym miejscu – przy nabrzeżu Pomorskim. Wtedy odbędzie się oficjalna część wydarzenia. Odegrany zostanie hymn państwowy. Podniesiona będzie też gala banderowa. Następnie meldunek z rejsu złoży komendant „Daru Młodzieży”. Zaplanowane są również przemówienia okolicznościowe. Ta część powitania potrwa do godz. 12.30. W uroczystości wezmą udział m.in. Marek Gróbarczyk – minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przedstawiciele władz miasta oraz władze i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

O godz. 15.00, w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka w Gdyni (ul. Portowa 2), odbędzie się msza święta dziękczynna koncelebrowana przez Metropolitę Gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia, ks. Edwarda Pracza – kapelana Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz ks. Zenona Hanasa – rzełożonego Pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla.

Z kolei po południu, na molo Południowym, zaplanowano piknik morski. Z okazji powrotu żaglowca, od godz. 16.00 do godz. 19.00, na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji. Będą koncerty w morskim klimacie. Wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej i zespół wokalny „Riwiera”. A Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej zaprezentuje pokaz musztry paradnej. To jednak tylko kilka wybranych propozycji z bogatego programu, który na powitanie „Daru Młodzieży” przygotowała 3. Flotylla Okrętów. W przestrzeni pomiędzy Akwarium Gdyńskim a nabrzeżem Pomorskim znajdą się również specjalne piknikowe stoiska. Będzie tam można zobaczyć m.in. sprzęt wojskowy różnych formacji. Nie zabraknie także wojskowej grochówki. Piknik to również okazja do spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Będzie można ich spotkać w dużym namiocie na molo Południowym. Tam zaprezentują oni m.in. krótkie migawki filmowe z podróży.

Rejs Niepodległości

„Dar Młodzieży” opuścił Gdynię 20 maja 2018 roku i wypłynął w Rejs Niepodległości dookoła świata. Na morzu spędził ponad 10 miesięcy. W tym czasie przepłynął 33 tysiące mil morskich, zawitał do 23 portów w kilkunastu krajach świata.

Odwiedził: Tallin, Kopenhgę, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Hong Kong, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamę, Kartagenę, Miami, Nassau na Bahamach, Ponta Delgadę oraz Londyn.

Punktem kulminacyjnym wyprawy był udział żaglowca i jego załogi w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Rejs Niepodległości zorganizowano dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Płynie w nim stała załoga żaglowca i studenci ze Szczecina oraz Akademii Morskiej w Gdyni. Oprócz nich na pokładzie „Daru Młodzieży” znajdują się też laureaci konkursu, który zorganizowano z okazji tej wielkiej morskiej wyprawy. W sumie było to 400 młodych ludzi.

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z uroczystością powitania „Daru Młodzieży” planowane są zmiany w organizacji ruchu. Parking na końcu al. Jana Pawła II – przy Akwarium Gdyńskim – będzie zamknięty od 27 marca od godz. 4.00 do 29 marca do godz. 12.00. Dodatkowo 28 marca w godz. 10.45-19.00 zostanie wstrzymany ruch samochodów na al. Jana Pawła II – od basenu Uniwersytetu Morskiego do Akwarium Gdyńskiego. Przystanek komunikacji miejskiej „Przystań Żeglugi” zostanie przesunięty w kierunku ul. Waszyngtona.
(UMG)

Exit mobile version