Częstochowa. Najpopularniejsze imiona dla dzieci. Liczba ślubów

Śląsk

W Częstochowie (woj. śląskie) w ubiegłym roku najchętniej wybierane imiona dla dzieci to Antoni, Franciszek, Leon, Alicja, Hanna, Maja i Zuzanna.

Utrzymuje się trend z 2021 roku, gdzie modny był Franek, Jan, Ala i Hania.

Niekwestionowanym liderem tegorocznego zestawienia jest Antoni – aż 31 razy pada to imię w podsumowaniu.

Wśród imion dla dziewczynek, które uplasowały się niewiele niżej od już wymienionych, znalazły się Michalina i Zofia. Wśród chłopców sporo było także Janów i Kacprów. Niezmiennie najwyższe pozycje – co szczególnie widoczne jest u chłopców – zajmują imiona tradycyjne. Dominuje też tendencja nadawania imion, które łatwo zdrobnić.

Przypomnijmy, że osoba zgłaszająca urodzenia – rodzic – może wybrać maksymalnie dwa imiona. Nie mogą być one zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej, za wyjątkiem takich które już przyjęły się w polskim imiennictwie (jako przykład można wskazać imiona Kuba lub Ada),a wybrane imiona nie mogą nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

– W ubiegłym roku nie mieliśmy przy nadawaniu imion dzieciom żadnej sytuacji kontrowersyjnej, gdy musieliśmy rodzicom odmówić przyjęcia takich oświadczeń. Coraz częściej dla dzieci obywateli polskich pojawiają się jednak imiona obcobrzmiące lub o innym zapisie niż przyjęło się w Polsce, na co przepisy zezwalają, o ile jest to imię, które w powszechnym znaczeniu przypisane jest do danej płci – komentuje Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Na liczbę wszystkich urodzonych dzieci składają się urodzenia, które miały miejsce w naszych szpitalach i tak rejestruje je USC. Do tego dochodzi jest ponad 400 wpisów aktów zagranicznych, gdy dziecko urodziło się za granicą, a rodzice, choćby po to by wyrobić im polski paszport – wystąpili o przeniesienie aktu do polskich ksiąg stanu cywilnego, choć niekoniecznie wszystkie te urodzenia dotyczyły wyłącznie roku 2022 (wpisać można akt z dowolnego rocznika i tak się często dzieje).

Wśród wszystkich żywo urodzonych dzieci w Częstochowie (z 1540 osób) – 83 to dzieci obywateli Ukrainy. Jak dotąd był to rok rekordowy pod względem liczby dzieci tej narodowości urodzonych w Częstochowie. Oczywiście rodzą się u nas dzieci wielu narodowości, ale ukraińska jest w tym momencie dominującą. Ma na to oczywiście wpływ spora liczba uchodźców z Ukrainy, która przeniosła się do nas po wybuchu wojny na Wschodzie.

Już ponad ¼ dzieci (26,17%) urodzonych w naszym mieście to dzieci niepochodzące z małżeństwa. Tą liczbą Częstochowa zbliża się do średniej w dużych miastach, w których ta tendencja utrzymuje się od dawna.

Ciekawostką jest wykorzystanie usług elektronicznych dostępnych dla obywateli. Pandemia Covid-19 spopularyzowała podpis zaufany i wszelkie usługi – szczególnie sprawy obywatelskie, które można załatwiać przez Internet przy jego pomocy. Co prawda usługa zgłoszenia urodzenia on-line powstała kilka lat wcześniej, to jednak w ostatnim czasie jej wykorzystanie znacznie się zwiększyło – ponad 1/3 zgłoszeń urodzenia dokonywana jest w ten właśnie sposób, co rodzicom pozwala zaoszczędzić czas na inne sprawy.

W MINIONYM ROKU RZADZIEJ NA ŚLUBNYM KOBIERCU

2022 rok skończył się mniejszą niż w poprzednich latach liczbą ślubów zarejestrowanych w częstochowskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Było ich 785.

Mniej ślubów niż w poprzednich latach zanotował w 2022 roku częstochowski Urząd Stanu Cywilnego. Ich ogólna liczna wyniosła 785, w tym 468 cywilnych i 317 tzw. konkordatowych.

Liczba ślubów zmniejsza się systematycznie od roku 2008. W ostatnich latach wyglądało to tak:

2018 – 1037,
2019 – 1037,
2020 – 744,
2021 – 891.

Oto liczba ślubów cywilnych w ostatnich latach:

2018 – 501,
2019 – 561,
2020 – 409,
2021 – 513,
2022 – 468.

I liczba ślubów wyznaniowych ze skutkami cywilnymi (tzw. konkordatowych):

2018 – 535,
2019 – 476,
2020 – 335,
2021 – 378,
2022 – 317.

Wśród ślubów zawieranych przez obcokrajowców – bądź takich, gdzie jedna z osób jest obcokrajowcem – z oczywistych względów dominowali w ubiegłym roku obywatele i obywatelki Ukrainy (19 ślubów).

Coraz popularniejszy staje się ślub cywilny poza Urzędem Stanu Cywilnego – w hotelach czy restauracjach. W 2022 roku na taką formę zdecydowało się w Częstochowie 26 par. Miniony rok przyniósł największą liczbę takich ślubów od 2015 roku, kiedy ustawodawca złagodził przepisy w tej kwestii.

Aby zaplanować ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego warto z możliwie dużym wyprzedzeniem skontaktować się z Referatem Małżeństw USC. Konkretny termin można ustalać z maksymalnie 6 miesięcznym wyprzedzeniem; za to kwestię miejsca uroczystości warto uzgodnić wcześniej.

Miejsce, które wybieramy na swój ślub, musi umożliwiać godne i uroczyste przeprowadzenie tej uroczystości. Jeśli ma się odbyć w plenerze, trzeba zadbać o to, aby zapewniona była możliwość przeniesienia uroczystości do przygotowanych odpowiednio pomieszczeń w przypadku nagłych zmian pogody. W praktyce więc śluby plenerowe odbywają się w bezpośrednim sąsiedztwie hoteli czy restauracji. Taki ślub poza urzędem – przypomnijmy – poza standardowymi formalnościami, wiąże się też z dodatkową opłatą, która wynosi 1000 zł i dokonywana jest na rachunek Miasta.

Exit mobile version