PODRÓŻERÓŻNOŚCI

Czescy przewoźnicy w Polsce. Z Pragi do Gdyni pojedziemy pociągiem

Kolejowa Europa

České dráhy oraz RegioJet – to czescy przewoźnicy, którzy w najbliższych latach planują utworzyć połączenie kolejowe pomiędzy Gdynią a stolicą Czech – Pragą.

Pociągi pojadą m.in. przez czeskie Pardubice i Lichov oraz Wrocław, Poznań i Bydgoszcz. Pierwsi podróżni mają przejechać tą trasą w grudniu 2022 roku.

Czeski, państwowy przewoźnik České dráhy planuje uruchomienie linii R32, czyli połączenia między Pragą a Gdynią. Czesi rozmawiali w tej sprawie również z PKP Intercity oraz polskim Ministerstwem Infrastruktury. Teraz projekt nabiera realnych kształtów. Ministerstwo Transportu przy rządzie Republiki Czeskiej potwierdziło zamiar uruchomienia takiego połączenia.

– Przygotowania do uruchomienia nowej linii R32 przebiegają zgodnie z oczekiwaniami. Wstępne zawiadomienie zostało już opublikowane [w Europejskim Biuletynie Zamówień Publicznych – dop. red.]. Projekt ma wystartować w grudniu 2023 roku. Planujemy przydzielić to połączenie przewoźnikowi České dráhy – powiedział František Jemelka, rzecznik Ministerstwa Transportu Republiki Czeskiej.

Jak się okazuje, České dráhy to nie jedyny tamtejszy przewoźnik, który planuje uruchomić kolejowe połączenie z Gdynią. Na tę samą trasę wyjadą również pociągi RegioJet. Firma jest znana z prowadzenia przewozów zarówno kolejowych, jak i autobusowych i to zarówno wewnątrz Czech, jak i poza granicami tego państwa. Pociągi RegioJet łączą m.in. Pragę z Bratysławą czy Wiedniem. Teraz przewoźnik chce umożliwić przejazd ze stolicy Czech nad polskie morze, właśnie do Gdyni.

– Polska jest obecnie jednym z naszych priorytetów. Przyglądamy się tym trasom, na których według nas pociągi mogą być obsługiwane w trybie open access – mówi Alešl Ondrůj, rzecznik RegioJet.

Czeski przewoźnik chce uruchomić połączenie w grudniu 2022 roku. Jak wynika z dokumentów złożonych w czeskim UPDI, czyli Urzędzie Dostępu do Infrastruktury Transportowej, pociągi będą kursować dwa razy dziennie. Według założeń z Gdyni mają wyruszać o godz. 8:49 i 12:49, by wieczorem dojechać do Pragi – odpowiednio o godz. 18:10 i 22:20. Z kolei z czeskiej stolicy do wyboru będą kursy o godz. 6:55 lub 10:55. Jadąc nimi, podróżni dotrą do Gdyni odpowiednio o godz. 16:20 lub 20:20.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button