FESTIWALE

Czaplinek. Pol’and’Rock Festival 2022 z przesłaniem: wojnie NIE!

28. Pol'and'Rock Festival

Przed kolejną edycją Najpiękniejszego Festiwalu Świata, Fundacja WOŚP przedstawiła szczegóły dotyczące organizacji wydarzenia.

Najpiękniejszy Festiwal Świata ponownie zmienia lokalizacje, pozostaje jednak w województwie zachodniopomorskim – wydarzenie odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia na lotnisku Czaplinek – Broczyno, 7 kilometrów od Czaplinka.

Teren festiwalu Pol’and’Rock Festival w Czaplinku (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

Ubiegłoroczne przenosiny do nowej lokalizacji na lotnisku Makowice – Płoty i stworzenie w niej od podstaw całej festiwalowej infrastruktury to najlepszy dowód na to, że tego typu wydarzenie, z odpowiednim wyprzedzeniem, można zrealizować praktycznie wszędzie, również w warunkach pandemii.

Festiwal będzie miał charakter otwarty, nie przewiduje się wejściówek, które obowiązywały na poprzedniej edycji.

Wydarzenie będzie miało formę pokojowej manifestacji.

Od zawsze ideą Festiwalu było spotkanie się w pokojowej, pełnej przyjaźni, tolerancji atmosferze. Ten Festiwal od samego początku budował społeczność obywatelską, która potrafiła nie tylko gorąco przyjąć artystów, ale także wyrażać swoje zdanie! Ten rok będzie wyjątkowy dla naszego Festiwalu. To już nie tylko Festiwal – to nasza ogromna pokojowa manifestacja, którą chcielibyśmy, aby usłyszała cała Europa, cały świat. Wojnie nie! Napis na mojej koszulce sprzed 15 lat nagle stał się mega niebezpiecznie aktualny. Będziemy z całych sił krzyczeli wojnie nie razem z artystami – krzykniemy wszyscy razem! Wracamy do formuły festiwalu otwartego. Teren będzie ogrodzony głównie z powodu wyraźnego zaznaczenia powierzchni, którą dzierżawić będzie Fundacja. Wokół będą wejścia, otwarte dla wszystkich, którzy będą chcieli przyjechać na nasz Festiwal. Kiedy stworzymy mapę całego Festiwalu, czyli rozkład wszystkich jego elementów, to będziemy mogli poinformować, jak dokładnie wyglądać będzie jego rozplanowanie i korzystanie z pól namiotowych, parkingów, strefy zabawy, strefy gastronomicznej, sanitarnej, czy Pol’and’Rock Camp. To nowe miejsce i proszę pamiętać, że praca nad organizacją Festiwalu jest zdeterminowana różnymi zastanymi okolicznościami – musimy wykopać studnie na wodę, musimy zapewnić energię elektryczną, wywóz nieczystości, czy sprzątanie całego terenu. Nowe miejsce – Czaplinek – to nowe wyzwania i pokonywanie wielu problemów, które będą nas uczyły jak lepiej budować kolejne edycje Festiwalu. Bardzo liczymy na pomoc wszystkich jego uczestników. Wracamy do świetnie zapowiadającej się akcji Zaraz Będzie Czysto. Będziemy bardzo prosili wszystkich uczestników Festiwalu, aby dbali przede wszystkim o wodę i czystość. Porządku pilnować będzie Pokojowy Patrol, ale tak jak w poprzednich edycjach ten porządek utrzymują sami uczestnicy Festiwalu, którzy jak żadna inna festiwalowa społeczność rozumie jego ideę i przekaz jaki od niemal 3 dekad kierujemy w świat. Na bieżąco informować będziemy o połączeniach kolejowych, działaniu pól kempingowych, parkingów. Cały line-up jest już w 90% przygotowany i potwierdzony, ale tak jak wcześniej napisaliśmy – chcemy zapewnić wspaniałą muzykę, wspaniałych gości festiwalowych, ale wyjątkowym i najważniejszym w tym roku elementem festiwalowym będziemy my sami i nasze ogromne, najgłośniej jakie może być przesłanie – wojnie nie! Myślę, że jak nigdy słowa przysięgi po raz kolejny będą budowały nasz kawałek ziemi: „To jest mój kawałek ziemi, o który będę dbał i który będę szanował. To jest mój dom, w którym panuje miłość, tolerancja, braterstwo i przyjaźń. Tak mi dopomóż rock’n’roll, rock’n’roll, rock’roll! –

Jurek Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP

27. Pol’and’Rock Festival odbył się w dniach 29-31 lipca. Była to pierwsza w historii wydarzenia edycja z ograniczoną liczbą publiczności i wejściówkami przeznaczonymi na zabezpieczenie w związku z pandemią koronawirusa. Jedocześnie była to pierwsza edycja wydarzenia zrealizowana w nowej lokalizacji – na terenie byłego lotniska wojskowego w Makowicach (gmina Płoty), dokąd Najpiękniejszy Festiwal Świata przeniósł się po 16 latach spędzonych w Kostrzynie nad Odrą (woj. lubuskie).

Teren festiwalu Pol’and’Rock Festival w Czaplinku (fot. Łukasz Widziszowski/WOŚP)

Festiwal miał formę hybrydową, co oznacza, że dostępny był zarówno dla uczestników obecnych na miejscu, ale także dla osób śledzących jego przebieg w internecie. W formie stacjonarnej w wydarzeniu uczestniczyło około 25 tysięcy osób (posiadacze specjalnych wejściówek, lokalna społeczność, obsługa, wolontariusze), z kolei w internecie oglądały je setki tysięcy osób. Tylko na kanałach festiwalowych na Facebooku i Youtube przebieg festiwalu śledziło 836 tys. widzów, którzy materiały wyświetlili łącznie 1 252 951 razy, spędzając z Pol’andRockiem ponad 306 tys. godzin, czyli… 12 750 dni.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button