Ćwiczenia Anakonda-20. Wsparcie ogniowe na morzu, w powietrzu i lądzie

Ćwiczenia Anakonda 20

8 czerwca na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych prezydent Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej obserwowali ćwiczenia Anakonda 20.

– Celem ćwiczenia jest doprowadzenie do tego, żeby współpraca pomiędzy wszystkimi rodzajami sił zbrojnych odbywała się w sposób modelowy. Dobra współpraca to zasługa polskich żołnierzy, którzy są świetnie wyćwiczeni i świetnie przygotowani do tego, żeby stać na straży bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. To też zasługa dowódców Wojska Polskiego, którzy bardzo dobrze wywiązują się z postawionych im zadań – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wizyty na poligonie w Ustce.

W ćwiczeniach tych uczestniczą żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Główny element taktyczny Anakondy-20 polegał na prowadzeniu skoordynowanego wsparcia ogniowego na morzu (śmigłowce Mi-14), w powietrzu (samoloty F-16, Su-22) i lądzie (155 mm armatohaubice AHS Krab).

– Widzieliśmy wszyscy przed chwilą, że współpraca między poszczególnymi rodzajami sił zbrojnych odbywa się w sposób modelowy. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie za to, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych przykłada dużą wagę do tego, żeby żołnierze Wojska Polskiego byli godnie wynagradzani, bo to też jest bardzo istotne – powiedział szef MON.

Minister w swojej wypowiedzi zwrócił uwagę na znaczenie nowoczesnego uzbrojenia jakie trafia na wyposażenie Sił Zbrojnych RP. Jako przykład podał samobieżne armatohaubice Krab, które produkowane są w Hucie Stalowa Wola.

Szef MON w trakcie wystąpienia zaznaczył także, że ćwiczenie obserwują dowódcy państw sojuszniczych, w tym przedstawiciele Sztabów Generalnych Rumunii i Słowacji. – Obecność ta świadczy o bliskich relacjach sojuszniczych. To świadczy o tym, że wspólnie dbamy o to, żeby wschodnia flanka NATO była bezpieczna – podkreślił minister.

– Z całego serca gratuluję wszystkim żołnierzom, panom generałom, wszystkim, którzy ćwiczenie przygotowywali. (…) Niestety pandemia koronawirusa zakłóciła możliwości przeprowadzenia zarówno jednego, jak i drugiego ćwiczenia [Defender Europe] w pełnym, zaplanowanym zakresie. Ale fakt, że ćwiczenie Defender Europe jednak się odbyło, wojska USA i kilku innych państwa wzięły w nim udział, pokazuje, że NATO działa, nawet w najtrudniejszych warunkach funkcjonuje sprawnie i zadania podstawowe są realizowane – podkreślił Andrzej Duda.

Główny element taktyczny Anakondy-20 polegał na prowadzeniu skoordynowanego wsparcia ogniowego na morzu (śmigłowce Mi-14), w powietrzu (samoloty F-16, Su-22) i lądzie (155 mm armatohaubice AHS Krab) (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Ćwiczenie Anakonda

Ćwiczenie Anakonda – największe narodowe ćwiczenie Wojska Polskiego organizowane przez Dowództwo Operacyjne RSZ – odbywa się co dwa lata od 2006 r. W tym roku w ćwiczeniu bierze udział ok. 5 tys. żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej. Ze względu na sytuację epidemiczną na świecie Anakonda-20 odbywa się w zmienionej formule oraz bez udziału żołnierzy wojsk sojuszniczych.
Manewry odbywają się w głównej lokalizacji Centralnego Poligonu Sił Powietrznych na Ustce oraz w lokalizacjach ćwiczeń: Gepard-20 realizowanego przez 17. Wielkopolską Brygadę Zmechanizowaną: Orzysz i Karakal-20 – 10. Brygady Kawalerii Pancernej: Nowa Dęba.

Rozpoczęta 1 czerwca główna część ćwiczenia potrwa do 10 czerwca. W tym czasie żołnierze przećwiczą zgrywanie taktyczne dowództw i wojsk w układzie narodowym, w tym prowadzenie działań w powietrzu i na morzu, a także zgrywanie systemu rażenia, zakończone epizodem ognia połączonego. Drugi etap, polega na działaniach w ramach ćwiczeń taktycznych pk. Karakal-20 i Gepard-20, a celem jest zgrywanie dowództw i wojsk w układzie narodowym. Zadania obejmą manewr i ruch wojsk, demonstrację sił, a także prowadzenie działań powietrznych.
Część końcowa, 18 czerwca, obejmie wstępne omówienie ćwiczenia oraz powrót ćwiczących do macierzystych jednostek.

Exit mobile version