Ćwiczenia antyterrorystyczne pod kryptonimem „Wolf-Ram-23″ razem z FBI zakończone

Polska

Od 17 do 19 kwietnia br. w całej Polsce odbywały się ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”.

Organizatorem była Komenda Główna Policji, we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

W związku z planowanymi (19.04) ćwiczeniami antyterrorystycznymi, do odbiorców znajdujących się na terenie na terenie części 8 województw rozesłano Alert RCB o treści:

„UWAGA! 19.04 na terenie kraju odbędą się ćwiczenia służb. Działania antyterrorystyczne i pościgowe, możliwe utrudnienia w ruchu, stosuj się do poleceń.”

OBSZAR – województwo:

Ćwiczenia pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” w kujawsko-pomorskiem

19 kwietnia na terenie tego województwa odbył się jeden z epizodów ćwiczeń „Wolf-Ram-23”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Komenda Główna Policji we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Założeniem tych ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności Policji i współpracujących z nią służb oraz reakcji na zagrożenia o najwyższej skali.

Wszystko zaczęło się w środę 19 kwietnia rano. Z Centrum Operacyjnego Komendy Głównej Policji do dyżurnego Komedy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wpłynęła informacja, że przez teren województwa kujawsko-pomorskiego przejeżdżać może fiat brawo, którym przemieszczać się ma osoba związana z zamachem terrorystycznym, do którego miało dojść na terenie Warszawy. Takie było założenie ćwiczeń.

Podjęto decyzję o wystawieniu posterunku blokadowego w okolicach miejscowości Skępe, w powiecie lipnowskim, na drodze krajowej nr 10, którą mógł poruszać się podejrzewany. To właśnie w tym miejscu policjanci z komendy w Lipnie zatrzymali do kontroli fiata i ujęli mężczyznę, którego poszukiwali policjanci z Komendy Stołecznej Policji.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Wolf-Ram-23” są jednymi z większych ze zorganizowanych do tej pory. Podczas tych ćwiczeń sprawdzana jest gotowość działania Policji w sytuacji zagrożenia terrorystycznego oraz prowadzenie działań w warunkach środowiska skażonego CBRN.

Podczas prowadzonych akcji sprawdzano system dowodzenia i zarządzania, łączność, działania operacyjne, wymianę informacji oraz współdziałanie z innymi służbami.

Exit mobile version