COVID-19. Wysoka skuteczność szczepionek wobec wariantu Delta

Pandemia na świecie

Nowa analiza PHE pokazuje, że 2 dawki szczepionek COVID-19 są wysoce skuteczne przeciwko hospitalizacji z wariantu Delta (B.1.617.2).

Szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta (indyjska) SARS-CoV-2, a AstraZeneca w 92%. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z COVID-19.

Analiza sugeruje:

Są one porównywalne ze skutecznością szczepionki przeciwko hospitalizacji z wariantu Alfa.

Trwają dalsze prace nad ustaleniem poziomu ochrony przed śmiertelnością z wariantu Delta. Jednak, podobnie jak w przypadku innych wariantów, oczekuje się, że będzie to wysokie.

Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta – 166 z nich było hospitalizowanych – w okresie od 12 kwietnia do 4 czerwca, biorąc pod uwagę przyjęcia do szpitala w trybie nagłym w Anglii.

Public Health England (PHE) opublikował wcześniej analizę pokazującą, że jedna dawka jest o 17% mniej skuteczna w zapobieganiu objawowym chorobom z wariantu Delta w porównaniu z Alfą.

Oddzielna analiza PHE wskazuje, że program szczepień przeciwko COVID-19 do 30 maja zapobiegł 14 000 zgonom i około 42 000 hospitalizacjom osób starszych w Anglii.

90% nowych infekcji SARS-CoV-2 będzie spowodowanych wariantem Delta w UE/EOG do końca sierpnia!

Raport ECDC EU przewiduje się, że 70% nowych infekcji SARS-CoV-2 będzie spowodowanych wariantem Delta w UE/EOG do początku sierpnia i 90% infekcji do końca sierpnia.

W oparciu o dostępne dowody, wariant (LZO) SARS-CoV-2 Delta (B.1.617.2) jest o 40-60% bardziej zakaźny niż LZO alfa (Β.1.1.7) i może być związany z wyższym ryzykiem hospitalizacji. Ponadto istnieją dowody na to, że osoby, które otrzymały tylko pierwszą dawkę dwudawkowego cyklu szczepienia, są gorzej chronione przed zakażeniem wariantem Delta niż przed innymi wariantami, niezależnie od rodzaju szczepionki. Jednak pełne szczepienie zapewnia prawie równoważną ochronę przed wariantem Delta.

Pełne szczepienie wszystkich grup ze zwiększonym ryzykiem ciężkiego zachorowania na COVID-19 należy przeprowadzić jak najwcześniej, aby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji i zgonów. W celu uzyskania maksymalnej ochrony w jak najkrótszym czasie, zaleca się, aby osoby o najwyższym ryzyku ciężkich wyników dla SARS-CoV-2 otrzymały drugą dawkę szczepionki w możliwie najkrótszym czasie po podaniu pierwszej dawki.

Exit mobile version