POLSKA

COVID-19. Stadion PGE Narodowy pierwszym szpitalem tymczasowym. Powstanie drugi

Koronawirus

Walka z koronawirusem trwa. Dlatego premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o rozpoczęciu przygotowania szpitala tymczasowego.

Pierwsza tego typu placówka powstanie na Stadionie PGE Narodowy. Będzie to filia warszawskiego szpitala MSWiA przy ul. Wołoskiej. W pierwszym etapie, szpital będzie mógł przyjąć pół tysiąca pacjentów z COVID-19.

Drugi szpital polowy dla chorych powstanie na warszawskiej Woli w hali Expo przy ul. Prądzyńskiego.

Minister Michał Dworczyk na Narodowym:

„Sytuacja jest poważna. My uwalniamy i tworzymy kolejne miejsca na poziomie różnych szpitali, ale jako odpowiedzialny rząd myślimy o różnych wariantach – też o tym, co może się stać jeśli system opieki służby zdrowia stanie na krawędzi.

Decyzja premiera Morawieckiego o przygotowaniu szpitala tymczasowego – pierwszy znajdzie się na Narodowym – będzie on filią szpitala MSWiA. Chcemy przygotować 500 łóżek na pierwszym etapie, z czego 50 na intensywnej terapii.

Pozostałe miejsca w szpitalu będą to miejsca dla osób, które nie wymagają użycia respiratorów. Docelowo będziemy chcieli rozwinąć liczbę tych łóżek do 100 sztuk. Realizujemy zgodnie z planem przygotowanie tego szpitala, jest to dla nas wielkie wyzwanie.

Padały pytania kiedy ten szpital ruszy – to nie jest szpital na teraz. My myślimy o sytuacjach różnych i w tym celu ten szpital powstaje. Gotowość do funkcjonowania będzie jak najszybciej, natomiast mamy nadzieję, że te miejsca nie będą wykorzystywane.”

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński:

„W najbliższych dniach otwieramy tymczasowy szpital, który będzie zabezpieczeniem dla Mazowsza. To pierwszy taki szpital, ale chcemy być gotowi, by przygotować sieć takich tymczasowych szpitali.

Mamy szereg zgłoszeń ze służb podległych MSWiA osób, które wyrażają wolę pracy w szpitalach tymczasowych. Są gotowi służyć i pracować dla obywateli.”

Dr n. med. Artur Zaczyński:

„W Warszawie będą dwa szpitale polowe, nie jeden. Koordynacją budowy drugiego szpitala polowego w Warszawie zajmuje się minister Radziwiłł.”

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button