POLSKA

Covid-19. Przed czwartą falą. Rząd rusza z nowymi akcjami promocyjnymi Narodowego Programu Szczepień

Koronawirus

Rząd w gotowości cały czas utrzymuje 6000 łóżek w szpitalach.

W tej chwili jest 12 szpitali tymczasowych aktywnych i 11 możliwych do uaktywnienia w przypadku wzrostu zapotrzebowania.

PiS rusza z nowymi akcjami promocyjnymi Narodowego Programu Szczepień. Do tej pory zrobili akcje ze wsparciem sportowców, aktorów, osobami rozpoznawanymi publicznie, Kołami Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Strażą Pożarną.

Rozpoczynają kolejną wielką akcję promocyjną dla samorządów, dla gmin miejsko-wiejskich i wiejskich, w wyniku których będzie można pozyskać dodatkowe środki dla samorządów.

Ruszy od września z dużą kampanią edukacyjną w szkołach, MEIN będzie o tym szczegółowo informował. To będą lekcje praz webinaria dla rodziców i dorosłych z rzetelnymi informacjami.

Uruchamia dwa duże programy. Program dla samorządów Rosnąca Odporność – 3 gminy w każdym powiecie ziemskim, które odnotują najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia otrzymają odpowiednio milion zł, 0,5 mln zł i 250 tys. zł.

Kolejny program – uruchamia objazdowe punkty szczepień w oparciu o urzędy wojewódzkie. Te punkty będą jeździły po gminach, gdzie jest najmniej osób zaszczepionych, gdzie mieszkańcom może najtrudniej było dotrzeć do punktów szczepień.

Premier Mateusz Morawiecki:

W ostatnich dniach notujemy powyżej 100 przypadków zakażeń dziennie, łóżek zajętych w szpitalach mamy ok. 300, ok. 40 respiratorów w użyciu. Te liczby nie robią już wrażenia, ale pamiętajmy jak często przewaga nad COVID-19 okazywała się krucha.

Dzisiaj, kiedy mamy możliwość walki z koronawirusem, apeluję raz jeszcze o szczepienia. To co dzieje się w Europie Zachodniej wskazuje na ryzyko – dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i skuteczną metodą walki z koronawirusem.

Rozpoczęliśmy proces przekonywania Polaków do wartości szczepienia z niskiego poziomu – w listopadzie było to poniżej 30 proc. Przeprowadziliśmy szereg kampanii społecznych, które okazały się skuteczne i dzisiaj to 70%.

Liczba szczepień wykonanych to ok. 33 miliony szczepień i to tempo jest zależne tylko od liczby osób chętnych i gotowych do szczepienia. Bądźmy mądrzy przed szkodą i zaszczepmy się jak najszybciej.

Zbudowaliśmy infrastrukturę szczepień, która jest gotowa przyjąć 700 tys. obywateli dziennie. Przestańmy prowadzić kampanię fake newsów i agresji, tak jak w Grodzisku Mazowieckim. To zachowania niedopuszczalne, będziemy im przeciwdziałać.

Minister Adam Niedzielski:

Dzisiaj odbyło się spotkanie RZZK, na którym dokonaliśmy podsumowania przygotowań do zmierzenia się z ewentualnością 4. fali. Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń i na zwiększoną presję na szpitalnictwo.

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Wszystkie służby są w pełnej gotowości. Dopracowane są również kwestie logistyczne systemu walki z COVID-19.

System laboratoriów do diagnostyki pod kątem COVID-19 obecnie obejmuje 320 punktów. Ich dzienna przepustowość to 170 tys. testów. Mamy również sieć laboratoriów weryfikujących mutacje koronawirusa.

Zadbaliśmy o dokontraktowanie nowych zespołów ratownictwa medycznego. Podczas poprzedniej fali koronawirusa dodatkowe środki pozwoliły na rozwinięcie potencjału o kolejne 160 zespołów.

Prowadzimy szkolenia dla personelu medycznego. Centra Symulacji Medycznych prowadzą zajęcia dotyczące leczenia pacjentów z COVID-19 na oddziale obserwacyjnym oraz pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach oddziału intensywnej terapii.

Bardzo ważnym zagadnieniem jest odtworzenie zapasów. Dzięki funduszowi covidowemu, zgodzie pana premiera udało się w ciągu ostatniego pół roku zmodernizować infrastrukturę tlenową we wszystkich szpitalach.

Zajęliśmy się kwestią przygotowania całego systemu laboratoriów do wykonywania diagnostyki w kierunku wykrywania tego czy mamy do czynienia z koronawirusem. Mamy obecnie w gotowości ponad 320 laboratoriów, które wykonują te testy.

Kwestia weryfikowania genomu, czyli mutacji z jaką mamy do czynienia, to jedno z priorytetowych działań obecnie. Mamy 6 nowych laboratiorów w ramach sanepidu, które są doposażone dzięki inwestycjom.

Kolejne spotkanie Rady Medycznej – głos ekspertów

Przyspieszenie procesu szczepień, rekomendacja rozważenia obowiązkowych szczepień dla personelu medycznego i nauczycieli, przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowych – to tematy, jakie pojawiły się na kolejnym spotkaniu Rady Medycznej W wideokonferencji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski.

Przeciwdziałanie czwartej fali COVID-19 – głównym tematem dyskusji Rady Medycznej

Koronawirus to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Właśnie dlatego od miesięcy rząd ważne decyzje w sprawie pandemii konsultuje z gronem ekspertów z dziedziny medycyny.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący – główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. dr hab. n. med. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Podczas poniedziałkowego spotkania Rada dyskutowała na temat związany z czwartą falą COVID-19. Rozmawiano o konieczności przyśpieszenia procesu szczepień, zachętach, obowiązkowych szczepieniach dla personelu medycznego i nauczycieli. Przedmiotem dyskusji było także przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowych, a także rozszerzenie dostępu do szczepień w POZ, które do tej pory nie oferowały takiej usługi.

Rząd dokłada wszelkich starań, żeby jak najwięcej osób się zaszczepiło

Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas spotkania Rady był temat przyśpieszenia procesu szczepień przeciw COVID-19. Rząd włożył wiele wysiłku by zachęcić jak najwięcej mieszkańców Polski do przyjęcia szczepionki. Jak podkreślił szef rządu Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Gdańsku, zapowiadając spotkanie z Radą Medyczną: – w tych najbliższych dniach będziemy wypracowywać koncepcje dalej idące, ponieważ przeznaczyliśmy maksymalnie dużo sił i środków i wysiłków i zachęt, bonusów i premii różnego rodzaju dla różnych osób, dla lekarzy, dla zespołów szczepiących po to, żeby nakłonić jak największą część ludzi do szczepień. Jednak jeżeli nadal będzie taka sytuacja, że czwarta fala będzie bardzo poważnym zagrożeniem to nie wykluczamy dalej idących kroków. Właśnie dlatego odbywają się spotkania Rady Medycznej. Aby dyskutować, reagować i przeciwdziałać. Wszystko po to, aby uchronić nasze zdrowie i życie przed wirusem.

Obowiązkowe szczepienia dla personelu medycznego i nauczycieli

Rada Medyczna zaleca wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19 dla:

  • pracowników ochrony zdrowia, zwłaszcza tych, którzy mają bezpośredni kontakt z chorymi;
  • nauczycieli.

Dobrze wiemy, że szpitale to miejsca, w których bardzo łatwo można się zarazić koronawirusem. Znajduje się tam także wiele osób ciężko chorych, dla których zakażenie może oznaczać ciężki przebieg tej choroby, a nawet śmierć. Dlatego też Rada Medyczna zaleca wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia. – Służba zdrowia w szczególności powinna być przecież uodporniona na COVID-19, bo to nasi lekarze, pielęgniarki – ale nie tylko – diagności, laboranci służą pacjentom i obywatelom – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Edukacja dzieci i młodzieży jest niezwykle ważna. Wiele mówi się, że nauka zdalna negatywnie odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym uczniów. Programy wsparcia po okresie nauki zdalnej, wsparcie szkół w przeciwdziałaniu skutkom pandemii – rząd dokłada wszelkich starań aby jak najlepiej poradzić sobie z sytuacją pandemiczną w szkołach. Wszyscy wiemy jak ważne w tej kwestii są szczepienia, dlatego Rada Medyczna rekomenduje obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli.

Przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowcych

Przed jednym z punktów szczepień w Grodzisku Mazowiecki doszło do szarpaniny. Grupa osób z antyszczepionkowej organizacji próbowała wtargnąć na teren placówki, ale została zatrzymana przez ochroniarzy. Doszło do rękoczynów. – Działania tego typu jakie miały miejsce w Grodzisku Mazowieckim naprawdę są niedopuszczalne. To jest agresja, która powinna być ze wszech miar potępiona i my wyrażamy tutaj nasze zdecydowane słowa sprzeciwu przeciwko takim działaniom – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Przeciwdziałanie agresji ruchów antyszczepionkowych został poruszony na spotkaniu Rady Medycznej.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button