POLSKA

Covid-19. Policjanci kontrolują placówki handlowe i środki transportu publicznego

Polska

Policjanci nieustannie apelują i przypominają o zasadach dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Funkcjonariusze w ramach codziennej służby weryfikują czy ludzie stosują się do przepisów zasłaniania nosa i ust w miejscach, gdzie taki nakaz obowiązuje. Jak pokazują statystyki, z dnia na dzień przybywa osób chorych na COVID-19. Musimy być odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale za naszych bliskich również. Tylko współdziałając razem, może zwalczyć pandemię.

Warszawa

Policjanci ze Śródmieścia oraz funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji sprawdzają, jak klienci galerii handlowych stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa podczas zakupów. Policjanci pouczają, jak również karzą mandatami tych, którzy lekceważą przepisy.

Od dłuższego już czasu śródmiejscy dzielnicowi, policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego oraz funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji obecni są w największych warszawskich galeriach oraz centrach handlowych. Widok umundurowanych policjantów nikogo już tam nie dziwi. Zadaniem policjantów jest kontrolowanie i egzekwowanie obowiązku noszenia maseczek ochronnych, między innymi w takich właśnie miejscach.

Niestety, wciąż jeszcze wiele osób bagatelizuje zagrożenie i na różne sposoby tłumaczy się brakiem maseczki na twarzy. Nic jednak nie usprawiedliwia tak nieodpowiedzialnego zachowania.

Policjanci zgodnie z obowiązującymi przepisami mogą pouczyć bądź ukarać mandatem karnym każdego, kto lekceważy zakrywanie ust i nosa, narażając tym samym innych na zakażenie koronawirusem.

Dolny Śląsk

Dolnośląscy policjanci od samego początku trwania epidemii prowadzą działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców oraz osób przebywających na terenie Dolnego Śląska. W ramach prowadzonych akcji funkcjonariusze wspólnie z innymi służbami przypominają i apelują o zakrywaniu ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach oraz wszędzie tam, gdzie nie możemy zachować dystansu społecznego i bezpiecznej odległości.

Zadbajmy nie tylko o siebie, ale i o innych, naszych bliskich. Jak pokazują statystyki, każdego dnia przybywa osób chorych na COVID-19. Bądźmy odpowiedzialni i przestrzegajmy obostrzeń, bo walka z pandemią nada trwa. Tylko współdziałając razem możemy zwalczyć pandemię.

Policjanci będą stanowczo reagować na sytuacje, gdzie są łamane przepisy. Nie ma przyzwolenia na lekceważenie ograniczeń, narażanie własnego zdrowia i życia, a także innych osób.

Policjanci kontrolują placówki handlowe (fot. policja)

Śląsk

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i osób odwiedzających nasze województwo, śląscy policjanci kontrolują placówki handlowe oraz środki transportu publicznego, przypominając o obowiązku zakrywania ust i nosa. Od początku pandemii cały czas obwiązuje nakaz zakrywania twarzy w zamkniętych obiektach użyteczności publicznej i środkach komunikacji. Osoby niestosujące się do tego muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Śląscy policjanci systematycznie kontrolują placówki handlowe i środki transportu publicznego zwracając uwagę osobom, które nie przestrzegają obowiązku zakrywania ust i nosa. Jesienna pogoda sprzyja wielu infekcjom, a liczba zachorowań na COVID-19 niestety ciągle rośnie. Przypominamy, że za to wykroczenie osoby nie zasłaniające ust i nosa mogą zostać pouczone lub ukarane mandatem karnym. Policjanci mogą też sporządzić wniosek o ukaranie do sądu.

Przypominamy, że zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe w całym kraju.

Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Zgodnie z zapisami chusty, przyłbice i szalki nie są dopuszczalne.

Usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.

na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej);

  • w autobusie, tramwaju i pociągu;
  • w sklepie, galerii handlowej, banku i na poczcie;
  • w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej);
  • w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta;
  • w kinie i teatrze;
  • u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu;
  • w kościele, szkole i na uczelni;
  • w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucjach kultury itp.)
Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button