Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o trzech obszarach zasad dot. bezpieczeństwa w dobie epidemii.
W projekcie ustawy pracodawca będzie mógł oczekiwać wyniku testu. Testy będą przeprowadzane bezpłatnie.
Pracownicy nie będą kierowani na domyślną kwarantannę po tym zleceniu.
Będą obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Od 1 marca zostaną wprowadzone obowiązkowe szczepienia wśród medyków, nauczycieli czy służb mundurowych.
Rząd pracuje nad ustawą, która da uprawnienia do kontrolowania certyfikatów. Jeśli właściciel danego lokalu będzie chciał przyjąć ponad limit osób to będzie musiał sprawdzić certyfikat.
Punkty sczepień w galeriach będą mogły szczepić bez wcześniejszego zapisywania.
Okres od 20 do 23 grudnia będzie z nauką zdalną. 10 stycznia dzieci wrócą do normalnego trybu szkolnego.
Zostaną też wprowadzone rozwiązania ograniczające aktywność i możliwość prowadzenia klubów, dyskotek. 31 grudnia i 1 stycznia w lokalach zamkniętych będzie mogło przebywać do 100 klientów, z wyłączeniem osób zaszczepionych.
Od 15 grudnia:
- obniżono limity w restauracjach, barach i hotelach do 30 procent. Zwiększenie limitów może być tylko dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych.
- w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych limit do 30 procent. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę. W kinach będzie zakaz konsumpcji.
- zamknięte dyskoteki, klubu i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia.
- ograniczono limit w transporcie zbiorowym do 75 procent.
- obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.
- wszystkie osoby przylatujące spoza Schengen muszą mieć wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed przylotem test na COVID-19. To będą testy PCR lub antygenowe. Osoby przylatujące poddane będą kwarantannie, kolejny test po 8 dniach.
- nauka zdalna od 20 grudnia do 9 stycznia.
Do dzisiaj nie stwierdzono w naszym kraju mutacji omikrona.
500 zgonów dziennie to oznacza, że na milion Polaków codziennie umiera 13.
Minister zdrowia Adam Niedzielski:
„Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron.
Mamy cztery województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny. Są to województwach podlaskie, lubelskie, mazowieckie i podkarpackie.
Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa.”
Najważniejsze zmiany – nowe limity osób, zamknięte dyskoteki i nauka zdalna
Nowe limity osób
Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:
- transport zbiorowy – max. 75 proc. obłożenia
- restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
- kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)
Dodatkowo, w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.
Nauka zdalna
- Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.
- Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
Zamknięte kluby i dyskoteki
Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).
Obowiązkowe testy na koronawirusa
Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.
Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.