COVID-19. Komisja Europejska i BioNTech-Pfizer. Harmonogram dostaw szczepionek dostosowany do potrzeb państw członkowskich

Koronawirus na świecie

Komisja Europejska oraz firmy produkujące szczepionki, BioNTech i Pfizer, zawarły umowę, która pozwoli lepiej zaspokoić zapotrzebowanie państw członkowskich na szczepionki przeciwko COVID-19 w nadchodzących miesiącach.

Zapewni to państwom członkowskim dostęp do szczepionek w momencie, gdy będą ich potrzebować. Dotyczy to także szczepionek dostosowanych do przyszłych wariantów wirusa, o ile szczepionki te zostaną dopuszczone do obrotu w UE. Umożliwi to państwom członkowskim reagowanie na wszelkie zmiany sytuacji epidemiologicznej w drugiej połowie bieżącego roku oraz kontynuowanie wsparcia krajów partnerskich na całym świecie.

Umowa z BioNTech-Pfizer pozwoli na dostosowanie pierwotnie uzgodnionych harmonogramów dostaw. Dawki, których dostawy były zaplanowane na czerwiec i okres letni, będą dostarczane we wrześniu oraz w okresie jesienno-zimowym 2022 r., kiedy państwa członkowskie będą prawdopodobnie potrzebowały dodatkowych zapasów szczepionek na potrzeby kampanii krajowych i wypełnienia międzynarodowych zobowiązań w zakresie solidarności.

Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: Z zadowoleniem przyjmuję dzisiejsze porozumienie w sprawie bardziej elastycznych warunków dostaw szczepionki BioNTech-Pfizer. Nowe elastyczne warunki to dobra wiadomość dla państw członkowskich. Poprawka rozwiewa bowiem uzasadnione obawy dotyczące dopasowania podaży do popytu, ale jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo dostaw szczepionek, jeżeli okażą się one konieczne w późniejszym okresie roku. Nadal ściśle monitorujemy dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 firm BioNTech-Pfizer i Moderna i jesteśmy gotowi wspierać państwa członkowskie w zapewnianiu niezbędnej elastyczności.

Jeżeli przed okresem jesienno-zimowym 2022 r. lub w jego trakcie dopuszczona zostanie dostosowana szczepionka, państwa członkowskie otrzymają ją w przeznaczonych dla nich dostawach.

Poprawka ta jest częścią procesu, w ramach którego Komisja i państwa członkowskie stale ściśle współpracują z unijnymi dostawcami szczepionek, aby lepiej reagować na zmiany potrzeb związanych z pandemią. Komisja zamierza zakończyć prace nad kolejnymi podobnymi umowami w najbliższej przyszłości.

Informacje dodatkowe

W 2020 r. Unia Europejska zainwestowała znaczne środki w globalną produkcję kilku szczepionek przeciwko COVID-19. Kluczowe znaczenie miało uzyskanie dostępu do szczepionek jak najwcześniej i w odpowiedniej ilości. Wymagało to znacznych inwestycji jeszcze zanim było jasne, czy dana szczepionka jest skuteczna.

Podjęte w 2020 r. działania były ryzykowne, jednak zdecydowanie opłaciły się, ponieważ proces opracowywania szczepionek okazał się dosyć udany: spośród ośmiu szczepionek z unijnego portfela pięć otrzymało pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, a dwie są nadal poddawane przeglądowi. Prace wstrzymano na początkowym etapie w przypadku tylko jednej szczepionki.

Państwa członkowskie UE mają dostęp do bezpiecznych i skutecznych szczepionek na wczesnym etapie i w odpowiedniej ilości. Dzięki temu obywatele UE mogą otrzymać szczepionkę pierwotną i dawkę przypominającą, które ratują życie i łagodzą wpływ pandemii na życie społeczne i gospodarcze.

Ponadto wiele z tych szczepionek można by również wykorzystać w globalnych wysiłkach na rzecz walki z pandemią. Około dwie trzecie dawek szczepionek wyprodukowanych w UE – ponad 2 mld dawek szczepionki – wyeksportowano do 167 krajów. Państwa członkowskie podzieliły się prawie 475 mln dawek, z czego około 364 mln zostało już dostarczonych krajom otrzymującym pomoc (około 85 % z nich otrzymało szczepionki za pośrednictwem programu COVAX).

Jednocześnie państwa członkowskie muszą nadal dbać o to, by dysponowały strategicznymi zapasami szczepionek. Są one potrzebne, aby poradzić sobie z potencjalną ewolucją epidemiologiczną wirusa COVID-19. Dlatego potrzebne są m.in. umowy na dostawy, umożliwiające dostarczenie dostosowanych szczepionek, jeżeli okaże się to konieczne.

Komisja, państwa członkowskie i BioNTech-Pfizer podpisały już niedawno aneks do umowy, na podstawie którego przesunięto dawki z maja i czerwca na koniec trzeciego kwartału bieżącego roku, aby uwzględnić zmiany popytu na szczepionki przeciwko COVID-19.

We współpracy z producentami Komisja nadal ułatwia dalszą wymianę dawek między państwami członkowskimi w celu lepszego zaspokojenia ich potrzeb.
(KE)

Exit mobile version