ŚWIAT

Chersoń wyzwolony przez ukraińskie wojsko. Mieszkańcy cieszą się i tańczą

Wojna na Ukrainie

Chersoń został wyzwolony przez ukraińskie wojska.

Rosyjska armia musiała z tego miasta odejść, a to jest olbrzymi wizerunkowy cios dla Kremla.


Przy wycofywaniu się siły rosyjskie zniszczyły mosty drogowe i kolejowe na Dnieprze. Wojska rosyjskie zaminowały także opuszczane tereny.


Przypominamy, że Chersoń był jedyną stolicą obwodu zdobytą w lutym przez orków.


Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już 262 dni.

W wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej Chersoniu sieć energetyczna została zniszczona. Wkrótce przywrócone zostanie działanie ukraińskiej sieci telefonii komórkowej.


Chersończycy świętują na ulicach, śpiewają, tańczą, witają swoich żołnierzy i wznoszą niebiesko-żółte flagi.


Prawie cały obszar obwodu mikołajewskiego jest wyzwolony. Rosjanie są tylko na Mierzei Kinburnskiej.

– Ukraińcy właśnie odnieśli niezwykłe zwycięstwo: jedyna stolica obwodu, którą Rosjanie zajęli podczas tej wojny jest teraz z powrotem pod flagą ukraińską.
To wspaniała chwila, możliwa dzięki niesamowitej wytrwałości Ukraińców, ich umiejętnościom i zjednoczonemu, nieustannemu wsparciu USA i naszych sojuszników – powiedział doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Rosyjski agresor gra na czas

Decyzja o wycofaniu się rosyjskiego wojska z zachodniego brzegu rzeki Dniepr w obwodzie chersońskim nie oznacza przełomu w czasie wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Nie ma również żadnych oznak, że decyzja ta oznacza zmianę strategii rosyjskiej. Rosja kontynuuje działania wojenne, zaś jej główne cele pozostają bez zmian – chodzi o zniszczenie obecnego kształtu państwa ukraińskiego oraz polityczną dominację nad Ukrainą.


Działania rosyjskie w okolicach Chersonia mają swoje uzasadnienie taktyczne. Decyzja o wycofaniu się Rosjan może być formą kupowania czasu przez Rosję. Kreml stoi obecnie przed koniecznością przebudowy zaplecza logistycznego na potrzeby obsługi oddziałów wzmocnionych o żołnierzy z zarządzonej mobilizacji. Wycofanie wojsk rosyjskich daje Rosji potrzebny do tego czas.


Analiza rosyjskich działań wskazuje, że wycofanie sił następuje w sposób lepiej zaplanowany i mniej chaotyczny, niż miało to miejsce np. w okolicach Charkowa. Wojska, wycofując się z okolic Chersonia, prowadzą działania utrudniające ofensywę ukraińską – niszczą mosty, rozbudowują również pola minowe w tamtych okolicach. Działania te mają na celu dalsze terroryzowanie Ukraińców, w tym ludności cywilnej. Jednak mają również cele wojskowe – Rosjanie będą zainteresowani wiązaniem sił ukraińskich w okolicach Chersonia, by Kijów nie był w stanie koncentrować się na działaniach w innych rejonach Ukrainy.


Działania Rosji mają również swoje cele propagandowe. Natychmiast po ogłoszeniu decyzji, urzędnicy Kremla zaczęli sugerować, że decyzję o wycofaniu sił z Chersonia należy odczytywać jako wyraz dobrej woli i otwartość na dialog. Wydaje się, że działania te są obliczone na wytworzenie fałszywego obrazu gotowości Rosji do negocjacji z Ukrainą. To przekaz mylący, który nie jest poparty realnymi faktami czy działaniami władz na Kremlu.

Decyzja o wycofaniu sił rosyjskich to realizacja celów wojskowych oraz propagandowych. W żadnej mierze nie oznacza ona przełomu na froncie, ani nie jest zapowiedzią zmian w polityce Kremla. Rosja to kraj bazujący na kłamstwie i korzystający z systemowej dezinformacji – obrońcy Ukrainy, jak i Zachód nie powinni więc wyciągać pochopnych wniosków. Rosja już wiele razy prowadziła podobne działania mające na celu zmylenie krajów zaatakowanych czy poddawanych presji.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button