PIŁKA NOŻNA

Charytatywny mecz: Lechia Gdańsk i Szachtar Donieck o pokój

„Football For Peace. Stop War in Ukraine”

Pięć goli, w tym 12-latka z Mariupola w doliczonym czasie.

14 kwietnia, na Arenie Gdańsk wszyscy stanęli na wysokości zadania. Piłkarze obu drużyn zagrali w koszulkach z napisem: STOP WAR, Ukraińcy dodatkowo na plecach zamiast swoich nazwisk mieli nazwy ukraińskich miejscowości zaatakowanych przez wojska rosyjskie. Cały dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie.

STOP WAR. Mecz Lechia Gdańsk i Szachtar Donieck fot. Grzegorz Mehring/UMG)

Szachtar Donieck jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn piłkarskich na Ukrainie. Na koncie ma 13 tytułów mistrza kraju i 13 zdobytych Pucharów Ukrainy, a także 9 Superpucharów. Największym jak dotąd osiągnięciem jest zdobycie Pucharu UEFA w 2009 roku. Klub regularnie uczestniczy w europejskich rozgrywkach pucharowych, w tym w najbardziej prestiżowej Lidze Mistrzów.

Od dnia ataku Rosji na Ukrainę zawieszone zostały ukraińskie rozgrywki sportowe. Nie gra również piłkarska Premier Liha. Szachtar na początku kwietnia przebywał na obozie kondycyjnym w Turcji, kilka dni temu rozpoczął akcję „Football For Peace. Stop War in Ukraine”, w ramach której rozgrywa mecze z europejskimi drużynami. Ich celem jest przypomnienie o aktualnej sytuacji na Ukrainie, o rosyjskiej zbrojnej napaści.

W czwartek, 14 kwietnia, Szachtar zawitał do Gdańska. Przed południem przedstawiciele klubu oraz ukraińskiego konsulatu spotkali się na Arenie Gdańsk z prezydent miasta Aleksandrą Dulkiewicz.

– Bardzo się cieszę, że mając stadion, jeden z najpiękniejszych w Europie i na świecie, możemy dzisiaj gościć w towarzyskim, charytatywnym meczu zawodników Szachtara Donieck z naszą biało-zieloną siłą Lechią Gdańsk. Ważny jest cel charytatywny. Będziemy mogli wesprzeć naszą akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie. Pomagamy od 50 dni, od kiedy trwa agresja Putina na Ukrainę. Gdańszczanie i gdańszczanki mają otwarte serca, a dzisiaj pamiętajmy też o stronie sportowej. Poprzez sport możemy się jednoczyć – mówiła Aleksandra Dulkiewicz.

Po spotkaniu zawodnicy Lechii oraz Szachtara wraz z Aleksandrą Dulkiewicz pomagali wolontariuszom wydawać dary uchodźcom z Ukrainy w namiocie, który znajduje się przy Arenie Gdańsk.

Wieczorem – przed godz. 19.30 – piłkarze obu klubów wybiegli na boisko, by rozegrać mecz charytatywny, z którego dochód przeznaczony zostanie na pomoc dla Ukrainy.

Piłkarze Lechii zagrali w czerwonych strojach, Szachtara – w białych. Na koszulkach zawodników obu drużyn widniał napis: STOP WAR. Ukraińcy na plecach zamiast swoich nazwisk mieli nazwy ukraińskich miejscowości (m.in. Bucha – po polsku Bucza, Kharkiv – Charków, Chernihiv – Czernihów, Kherson – Czersoń, Mariupol, Mykolaiv – Mikołajów, Volnovakha – Wołnowacha) zaatakowanych przez wojska rosyjskie.

Tuż przed rozpoczęciem spotkania odegrano i odśpiewano hymny narodowe Ukrainy i Polski, minutą ciszy uczczono ofiary wojny.

Już w 7. minucie goście zdobyli prowadzenie.

Biało-Zieloni już w 12. minucie wyrównali.

Na ostatnie chwile meczu na boisko wszedł Dmytro Keda, 12-letni chłopiec z Mariupola.

Najpierw wymienił kilka podań z zawodowcami po czym ruszył w stronę gdańskiej bramki. W końcu strzelił … obok bramki. Po wznowieniu piłka znowu trafiła do chłopca, który tym razem nie chybił w czym nie przeszkadzali mu obrońcy Lechii i Mikułko. 2:3.

Po ostatnim gwizdku sędziego stadion pociemniał, piłkarze dziękowali kibicom, na trybunach rozświetliły się światełka telefonów komórkowych, z głośników słychać było ukraińskie pieśni.

W czwartkowy wieczór w Gdańsku w zespole Szachtara nie zagrały zagraniczne gwiazdy, m.in. Brazylijczycy David Neres, Dodô, Pedrinho czy Manor Solomon z Izraela, z których część skorzystała z możliwości zmiany barw klubowych. Nie miało to jednak specjalnie znaczenia. Niespełna 13 tysięcy widzów obejrzało ciekawe widowisko i pięć goli. Najważniejszy był cel. Przypomnienie o wojnie na Ukrainie, agresji Rosji i pomocy potrzebującym Ukrainkom i Ukraińcom.

Dochód z biletów zostanie przekazany na rzecz akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. Szachtar z Gdańska jedzie do kolejnych europejskich miast w ramach akcji „Football For Peace. Stop War in Ukraine”: zagra z tureckim Ferenbahce Stambuł i chorwackim Hajdukiem Split.

STOP WAR. Mecz Lechia Gdańsk i Szachtar Donieck fot. Grzegorz Mehring/UMG)

Lechia Gdańsk – Szachtar Donieck 2:3 (1:1)

Bramki:

0:1 – Mychajło Mudryk 7′ (k.)
1:1 – Bassekou Diabate 12′
1:2 – Mychajło Mudryk 58′
2:2 – Krystian Okoniewski 90+3′
2:3 – Dmytro Keda 90+5′

Żółta kartka: Mudryk (Szachtar)

Lechia: Dusan Kuciak (29′ Michał Buchalik, 77′ Antoni Mikułko) – David Stec (46′ Filip Koperski), Kristers Tobers, Mario Maloca (46′ Jakub Kałuziński), Rafał Pietrzak (46′ Conrado) – Egzon Kryeziu (77′ Bartosz Brylowski), Maciej Gajos (46′ Jarosław Kubicki) – Kacper Sezonienko (46′ Tomasz Makowski), Bassekou Diabate (72′ Krystian Okoniewski), Ilkay Durmus (46′ Tomasz Neugebauer) – Łukasz Zwoliński (46′ Christian Clemens).

Szachtar: Anatolij Trubin (46′ Andrij Pjatow) – Petro Stasiuk (73′ Dmytro Kapinus), Wałerij Bondar (77′ Danyło Udod), Mykoła Matwijenko, Jarosław Rakickij (83′ Marian Faryna) – Artem Bondarenko (89′ Denys Szostak), Taras Stepanenko – Dmytro Topałow (60′ Dmytro Kryskiw), Dmytro Myszniow (60′ Maksym Czech), Mychajło Mudryk (90+4′ Dmytro Keda) – Andrij Boriaczuk (78′ Kyryło Szychiejew).
(UMG)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button