Cała Polska w żółtej strefie! Obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej

Strefy czerwone

W Polsce mamy „stan klęski zdrowotnej”.

– Jesteśmy o kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów – stwierdził premier.

Od 10 października rząd wprowadza zasady strefy żółtej na cały kraj.

Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji. W strefie żółtej byłoby ok. 100 powiatów (czyli 1/3 kraju), dlatego zdecydowano się na to jasne rozwiązanie.

Maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych – do 75 osób, w restauracjach – 1 osoba na 4 m². To niektóre z zasad, które obowiązują w strefach żółtych.

Dzisiaj cała Europa to strefa żółta lub czerwona. Są kraje, które już wprowadzają stany nadzwyczajne. Mamy do czynienia z daleko idącymi restrykcjami.

Od przestrzegania tych zasad zależy skuteczność walki z koronawirusem.

Jesienna fala epidemii koronawirusa w Polsce jest tragiczna.

Liczba łóżek zajętych to 4138. Liczba łóżek dostępnych to ponad 9,5 tys. Premier Morawiecki poinformował, że zwiększy się liczba łóżek o kilka tysięcy. Jest blisko 60 proc. wolnych łóżek.

Jest też ok. 500 wolnych respiratorów. To stanowi ok. 2/3. Jest ponad 500 respiratorów w magazynach i dalszą liczbę, która jest dostępna i która wiąże się z zakupami.

Dzisiaj 98,5% szkół pracuje w normalnym trybie. Dzieci i młodzież przechodzą koronawirusa bezobjawowo albo w sposób łagodny.

Powyżej 60 roku życia – tutaj jeśli zsumujemy całą populację – to łączny udział zgonów przekracza 10%. To bardzo dużo. Chrońmy życie naszych seniorów.

Wesela są miejscem, gdzie wirus się najbardziej rozprzestrzenia.

8 października: 4 280 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce to: 111 599/2 867 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W poniedziałek było to 2006 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń, we wtorek 2236, a w środę już 3003!

Strefa czerwona obowiązuje od 10 października (fot. KPRM)

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju

Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Likwidujemy strefę żółtą. Dlaczego? Bo zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. Zmiany wchodzą w życie od 10 października. 

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju

Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Od teraz jest to obowiązkowe w całym kraju!  

Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – nowe zasady

Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. 

Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Na imprezach okolicznościowych – mniej gości

W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach – 75 osób. Abyś mógł się odpowiednio przygotować, to ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach

W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju?

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności – taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób – jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2

Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia

Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Więcej łóżek w szpitalach i nowy proces koordynacji

Zabezpieczenie szpitalne jest dla nas priorytetem podczas walki z koronawirusem. Obserwujemy, analizujemy i na bieżąco reagujemy.

Dlatego też zwiększamy liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować: 

Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys. 

Gdzie powstaną tego typu placówki? Pobierz grafikę (na dole strony) i sprawdź, który szpital w Twoim województwie będzie pełnił rolę szpitala koordynacyjnego.

Większa rola lekarzy POZ

Zwiększamy rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli:

Znosimy również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady. 

Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa

Stosujemy zasadę – zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa. Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętaj o tym! Dlatego też:

SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej

Od piątku – 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.

W wiadomości SMS znajdziemy link do dedykowanej zakładki na stronie www.gov.pl/koronawirus. Dzięki temu szybko sprawdzisz, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Twoim powiecie. 

Strefa czerwona – nowa lista powiatów

Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast. Bardzo ważną zmianą jest likwidacja strefy żółtej – zasady w niej obowiązujące zostają rozciągnięte na cały kraj. 

Nowa lista powiatów, która obowiązuje od 10 października

Strefa czerwona:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;

województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;

województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;

województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;

województwo opolskie: powiat oleski;

województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;

województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat kłobucki;

województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;

województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

Czy w dniu Wszystkich Świętych cmentarze powinny być zamknięte?

Jednym z podstawowych obowiązków rządu jest przedstawić aktualną informację dot. koronawirusa. Dziś mieliśmy rekordowy przyrost zakażeń. To oznacza, że w przypadku takiej dynamiki podwojenie zakażeń jest co 3 dni.
Mija 7 miesięcy od pierwszych obostrzeń. Jesienią ta druga fala do nas dotarła i musimy się z nią zmierzyć – zdecydowanie i kategorycznie. Korzystając z naszych doświadczeń i doświadczeń innych krajów i rozmów prowadzonych w ramach UE.

Za nami czas dużych wyrzeczeń. Wiosna to lockdown – ogromne straty gospodarcze i ryzyko. Zadziałaliśmy błyskawicznie przez tarcze. Uratowaliśmy 3 mln miejsc pracy. Dane KE pokazują, że ta recesja w Polsce będzie jedną z najpłytszych w UE i na świecie.

Czas wyrzeczeń był potrzebny. Staraliśmy się wyważyć wpływ, który lockdown ma na życie ludzi z koniecznością ochrony zdrowia. Nie możemy tego zmarnować poprzez zbyt łagodne podejście.

Wiemy doskonale, że w Belgii, Holandii, Francji czy Hiszpanii i Włoszech dochodziło do dramatów, gdzie szpitale nie były dostępne. Chcemy, żeby u nas do tego nie doszło.

Dzisiaj słowa klucze to: spokój, odpowiedzialne podejście, zmniejszenie ryzyka emisji. Robimy to poprzez dystans i maseczki. Bardzo mocno przypominamy o tym obowiązku.

Nasze podejście w tym zakresie musi doprowadzić do tego, że spowolnimy przyrost zakażeń. Tylko w ten sposób unikniemy drugiego lockdownu i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów.

Jesteśmy dzisiaj kilka kroków przed brakiem łóżek i respiratorów. I będziemy robić wszystko, żeby były zapewnione.

Musimy pamiętać o tych zasadach, bo mamy do czynienia z rozszerzaniem się pandemii. Warto spojrzeć na poziom zgonów w przedziałach wiekowych. Jest on bardzo rożny. Koronawirus atakuje ludzi starszych.

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Exit mobile version