Bydgoszcz. Strajk w komunikacji publicznej

Kujawsko-pomorskie

Prezydent Rafał Bruski spotkał się z organizatorami nielegalnego strajku, którzy w piątek, 24 czerwca br. nie wyjechali autobusami i tramwajami na ulice Bydgoszczy.

Protestujący, pomimo świadomości braku podstaw prawnych swoich działań, podtrzymują wolę prowadzenia akcji protestacyjnej. Tysiące mieszkańców nie dojechało do pracy i szkoły. Pracownicy oczekują podwyżek, mimo, że wartość obowiązującej umowy jest o ok. 20% wyższa niż cena rynkowa.

Wg miasta ten strajk jest nielegalny.

Linie nr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 52, 54, 57, 59, 60, 61, 64, 65, 68, 71, 74, 77, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, ZaT i ZaT8 nie wyjechały na trasy. Bez zmian funkcjonują tylko linie autobusowe obsługiwane przez operatora Irex Trans tj. 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73, 76 i 85.

Spór toczy się między załogą MZK a Zarządem Spółki i dotyczy wynagrodzeń. Miasto Bydgoszcz nie jest stroną tego sporu. Miasto Bydgoszcz reguluje płatności na rzecz MZK zgodnie z zawartymi umowami, w których są określone stawki jednostkowe za tzw. wozokilometr.

Zgodnie z ustawami krajowymi powinny być m.in. mediacje lub strajk ostrzegawczy. Nie można blokować firmy działającej na rzecz mieszkańców, bez dochowania procedur wynikających z prawa krajowego. Złamano porozumienie zawarte w 2021r. między miastem, związkami zawodowymi, spółką przy udziale zewnętrznego mediatora. ZDMiKP zamawiający usługi przewozowe nie został oficjalnie poinformowany o jakichkolwiek planach protestu ze strony pracowników MZK. Wystąpił jednocześnie do kierownictwa MZK o podjęcie niezbędnych działań w zakresie zapewnienia ciągłości utrzymania transportu publicznego na terenie Miasta w przypadku protestu ich pracowników.

Pracownicy w swoich postulatach podważyli celowość obowiązujących w mieście ulg, z których korzystają m.in uczniowie bydgoskich szkół czy seniorzy. Wskazywali także, że cena biletów komunikacji jest zbyt niska. Pracownicy oczekują dodatkowych 10 mln zł z budżetu miasta – na podwyżki wynagrodzeń. Spełnienie tego postulatu oznaczałoby w praktyce podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej dla wszystkich mieszkańców.

Prezydent zachęcał protestujących do skorzystania z narzędzi prawnych jakie daje spór zbiorowy. W związku z brakiem porozumienia, prezydent podjął działania polegające na uruchomieniu komunikacji zastępczej w trybie pilnym. Protestujący nie zamierzają ustąpić, co powoduje ogromne straty dla mieszkańców. Prezydent apeluje o niezwłoczny powrót do świadczenia usług przez MZK.

Jednocześnie prezydent wyraził wolę wsparcia pracowników i związku zawodowego w reorganizacji spółki w celu znalezienia oszczędności, które mogą zostać przeznaczone na ewentualne podwyżki wynagrodzeń dla pracowników.

Zmiany w bydgoskiej komunikacji od 25 czerwca

W związku ze strajkiem pracowników Miejskich Zakładów Komunikacyjnych (MZK) od soboty 25 czerwca 2022 roku wszystkie standardowo kursujące linie autobusowe i tramwajowe zostają zawieszone. Od soboty, 25 czerwca wprowadzony zostaje awaryjny układ komunikacji dla całego miasta oparty o dostępne zasoby taborowe.

Na czas awaryjnej organizacji zawiesza się obsługę komunikacyjną: Myślęcinka i Podkowy, Portu Lotniczego, os. Zawisza, wszystkich linii międzygminnych, ul. Cmentarnej, ul. Kamiennej, osiedla Eskulapa.

Od soboty, 25 czerwca uruchomione zostaną tymczasowe linie autobusowej komunikacji zastępczej:

TYMCZASOWY SCHEMAT OBSŁUGI MIAST –  TUTAJ

ROZKŁADY JAZDY LINII TYMCZASOWYCH – dostępne już wkrótce na stronie ZDMIKP.  Prosimy na bieżąco śledzić komunikaty o dalszych zmianach.