Bydgoszcz. F-16 serwisowane w Wojskowych Zakładach Lotniczych. Symboliczny odbiór pierwszego myśliwca

Wojsko Polskie

Premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w odbiorze pierwszego samolotu wielozadaniowego F-16, który będzie serwisowany w Wojskowych Zakładach Lotniczych (WZL) w Bydgoszczy.

To wielki sukces polskich zakładów zbrojeniowych. W przyszłym roku Polska przeznaczy do 4% Produktu Krajowego Brutto (PKB) na obronność.

Polska przeznaczy blisko 4% PKB na obronność

Polska w przyszłym roku będzie w pierwszej trójce krajów NATO z punktu widzenia wydatków na obronność. Planujemy przeznaczyć nawet do 4% PKB. Zwiększenie wydatków na obronność podkreśla naszą rolę sojuszniczą oraz wiarygodność. Premier w Bydgoszczy zaznaczył, że „nie ma możliwości zbudowania silnej armii bez silnego państwa”.

– Mamy bardzo prosty wybór – albo padniemy ofiarą dominacji Rosji i znowu popadniemy w rosyjską niewolę, albo w krótkim czasie zbudujemy potencjał obronny, razem z najbliższymi sojusznikami, jak USA, Wielka Brytania i inne państwa NATO – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W ostatnich miesiącach podpisano umowy na nowe czołgi, wyrzutnie rakiet, samoloty i haubice. Zamówiono nowoczesne środki bojowe w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i u innych naszych sojuszników. Polska realizuje zamówienia na najnowszy amerykański sprzętu dla naszej armii – czołgi Abrams, HIMARS-y i F-35.

Równolegle zwiększa liczebność wojska. Od 2015 r. liczba żołnierzy w Siłach Zbrojnych RP wzrosła z 95 tys. do ponad 153 tys. Dodatkowo polscy żołnierze biorą udział w manewrach razem z wojskiem słowackim, czeskim, węgierskim, amerykańskim i brytyjskim. Wspólne ćwiczenia, zaangażowanie i solidarność to kluczowy element siły NATO. Obecnie liczba wojsk sojuszniczych w Polsce wynosi 10,5 tys. żołnierzy.

Myśliwiec F-16. Premier Mateusz Morawiecki z Ambasadorem USA (fot. KPRM)

WZL w Bydgoszczy serwisują samoloty bojowe F-16

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A. zawarły w lipcu 2022 roku wieloletni kontrakt ze spółką amerykańską AAR Government Services INC w zakresie wsparcia technicznego dla samolotów F-16 należących do Amerykańskich Sił Powietrznych stacjonujących w Europie. W ramach współpracy z amerykańskim sojusznikiem, bydgoski WZL nr 2 remontuje części wielozadaniowych myśliwców.

– W Bydgoszczy w Wojskowych Zakładach Lotniczych dowiedziałem się, jak mocna jest nasza współpraca z armią amerykańską, z amerykańskimi siłami powietrznymi. Mogę pochwalić zakłady lotnicze, że będą jednymi z nielicznych, które będą serwisować i remontować F-16 – powiedział szef polskiego rządu. I dodał: – Takich samolotów jest wiele i będziemy je remontować i serwisować. Również te, które będą do nas przywożone z innych części świata. To wielki sukces polskich zakładów zbrojeniowych.

Rosyjska agresja na Ukrainę

Polska od początku wiedziała, że nie należy mieć złudzeń wobec Rosji. Ostrzegała kraje Europy Zachodniej, że interesy gospodarcze prowadzone z Władimirem Putinem są niebezpieczne. Dziś europejscy przywódcy przyznają nam rację.

– Dziś z zagrożenia zdali sobie z tego sprawę wszyscy sąsiedzi Rosji. Nie tylko tutaj w Europie Centralnej, nie tylko państwa bałtyckie czy państwa na flance wschodniej NATO i Unii Europejskiej – przyznają nam rację – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Rosja zaatakowała Ukrainę i realizuje swoją brutalną politykę. Naszym obowiązkiem jest wsparcie i udzielanie pomocy naszym wschodnim sąsiadom. Wspieramy Ukrainę humanitarnie oraz militarnie, aby mogli walczyć zarówno o swoją suwerenność, ale i całej wolnej Europy.

Exit mobile version