Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy trwa. Mur przeszkodą dla poruszania się zwierząt?

Granica Polski z Białorusią

Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej wg PiS to inwestycja strategiczna, która ma chronić nienaruszalności polskiej granicy.

Od 1 stycznia 2021 do 14 lutego 2020 roku odnotowano 40 870 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi na terytorium Polski. Dokładniej: 2021 r. – 39 664 próby oraz 2022 r. – 1 206 prób.

Wizyta premiera Morawieckiego na terenie budowy zapory na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej (fot. KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki na polsko-białoruskiej granicy UE:

„Jestem tutaj, żeby jeszcze raz powiedzieć, że polska granica to jest świętość. Kto nie potrafi obronić swojej granicy, ten naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i okazuje swoją słabość.

Polacy należą do tych narodów, które bronią swoich granic, bo nasza granica jest uświęcona krwią naszych przodków.

Niektórzy nie uważali, że ten atak na granicę jest czymś nadzwyczajnym. Sądzono, że wystarczy przepuścić tych migrantów. Dzisiaj mielibyśmy setki tysięcy migrantów sprowadzonych z Bliskiego Wschodu, bo granica mogłaby być przekraczana w dowolny sposób.

Tamten atak na granicę był częścią dużej i zaplanowanej operacji, był częścią ataku hybrydowego – częścią planu operacyjnego wypracowanego na Kremlu.

Dobrze, że dzisiaj już wszyscy na Zachodzie widzą, że my, chroniąc granicę polsko-białoruską, chronimy wschodnią flankę NATO. Są z nami żołnierze brytyjscy, którzy wspierają pracę inżynieryjne, dziękuję im za to.

Przede wszystkim dziękuję polskim funkcjonariuszom i polskim żołnierzom. Jest to znakomita współpraca służb w obronie polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Pamiętamy jak kilka lat temu UE próbowała nas przekonywać, że granice powinny być otwarte. Przeciwstawiliśmy się temu zasadniczo i dziś Bruksela i Paryż mówią naszym głosem. Przyznali nam rację.

Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy (fot. KPRM)

Słyszę głosy, że zapora będzie przeszkodą dla poruszania się zwierząt. Dla zwierząt będą dostępne przejścia, ale bądźmy poważni – państwo musi być poważne – zwierzęta są ważne, ale najważniejsi są ludzie. Miliony Polaków nie mogą się czuć terroryzowane.

Stawiamy skuteczną zaporę, która będzie chronić wraz z całym systemem. Dzisiaj widzimy, że nasza suwerenność i niepodległość do pewnego stopnia jest zagrożona. Atak na wschodnią część Europy planowany przez Kreml jest także atakiem na wschodnią flankę NATO.

Z całą powagą musimy dzisiaj bronić tej granicy – poprzez tę zaporę, ale także poprzez sprawne działanie polskich funkcjonariuszy i polskiej armii. Im wszystkim bardzo gorąco chcę podziękować.”

Szlak migracyjny zwierząt od wielu lat za sprawą zapory po stronie białoruskiej jest niedrożny, dlatego budowana zapora będzie wyposażona w specjalne przejścia dla zwierząt.

Budowa zapory na polsko-białoruskiej granicy. Zwierzęta (fot. KPRM)

Niespokojny weekend na granicy

W miniony weekend polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 32 osoby. Kilka z tych prób miało charakter siłowy. Cudzoziemcy przecięli concertinę, rzucali w stronę polskich służb kamieniami.

W piątek, 11 lutego, z Białorusi do Polski nielegalnie próbowało dostać się 12 osób. Forsowały granicę na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Białowieży i Czeremsze. W sobotę, 12 lutego, funkcjonariusze z Placówki SG w Mielniku zatrzymali 9 agresywnych cudzoziemców. Jedną osobę zatrzymali również funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży.

W niedzielę, 13 lutego, na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku, ujęto 8 cudzoziemców, którzy rzucali w polskie służby kamieniami. Dwie osoby zatrzymano również na odcinku służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Czeremsze. Polskie patrole, na terenie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Michałowie, widziały także kilkuosobowe grupy osób, które od strony Białorusi zbliżały się do linii granicy państwowej.

Wśród cudzoziemców, którzy wbrew przepisom próbowali w weekend dostać się na terytorium Polski byli obywatele: Syrii, Jemenu, Senegalu, Indii, Afganistanu i Turcji. Żadna z zatrzymanych osób nie wyraziła chęci otrzymania ochrony międzynarodowej w Polsce.

Polsko-białoruska granica Unii Europejskiej (fot. SG)

15.02 granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 72 osoby. Na odcinku PSG Mielnik 40 osobowa grupa cudzoziemców przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę. Wszyscy zostali zatrzymani. Wśród nich byli obywatele Syrii, Egiptu, Jemenu, Sri Lanki oraz Kongo.

Exit mobile version