Bruksela. Zełenski: Unia Europejska będzie z Ukrainą aż do jej zwycięstwa

Belgia

„Unia Europejska jest zjednoczona we wspieraniu Ukrainy, dopóki nasz kraj nie wygra walki z rosyjskim agresorem.”

Powiedział o tym prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnego spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen po specjalnym posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli.

Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na symbolikę faktu, że w 351 dniu wojny rozpętanej przez Rosję, w Brukseli odśpiewano Hymn Narodowy Ukrainy i słowa poparcia dla kraju, który walczy o swoją niepodległość i wspólną europejską wolność, na cześć narodu ukraińskiego i żołnierzy.

Wołodymyr Zełenski podziękował europejskim partnerom za dostarczone systemy obrony powietrznej. Zaznaczył jednocześnie, że w interesie Ukrainy i całej Europy leży, aby Rosja nie mogła produkować nowych rakiet i nieustannie uderzać nimi w ukraińskie miasta i infrastrukturę.

„Dlatego konieczne jest zrobienie jeszcze jednego kroku i wprowadzenie sankcji przeciwko całemu rosyjskiemu przemysłowi rakietowemu i dronowemu, przeciwko tej części ich przemysłu informatycznego, która zapewnia rosyjski terror” – podkreślił prezydent.

Charles Michel podkreślił, że decydujące będą najbliższe tygodnie na Ukrainie, dlatego Europa musi okazać solidarność.

Przewodniczący Rady Europejskiej wyraził przekonanie, że Ukraina powinna otrzymać jak najwięcej uzbrojenia, w szczególności systemów obrony przeciwlotniczej, czołgów i innego sprzętu wojskowego.

Poparł ukraińską pokojową formułę przestrzegania norm prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych, a także inicjatywę zorganizowania specjalnego „szczytu w imię pokoju”.

Jak podkreślił Charles Michel, Ukraina mimo wojny nadal realizuje zalecenia Komisji Europejskiej, które zostały przekazane temu krajowi, gdy otrzymał on status kandydata do członkostwa w UE.

Przewodniczący Rady Europejskiej zaznaczył, że UE będzie nadal nakładać sankcje na Rosję. W szczególności trwają przygotowania 10. pakietu sankcji wobec kraju agresora. Według Charlesa Michela UE użyje tego narzędzia do blokowania rosyjskich aktywów.

„Unia Europejska to Ukraina. Ukraina to Unia Europejska. Europa jest naszym wspólnym domem. W tym celu zrobimy wszystko” – zapewnił.

Ze swojej strony Ursula von der Leyen wyraziła przekonanie, że UE powinna nadal wspierać Ukrainę w konfrontacji z agresorem, bo ta walka to walka o niepodległość, demokrację i wolną Europę.

„Teraz musimy zmobilizować się, aby chronić europejski styl życia. Ukraina to europejski styl życia. Jesteśmy jedną rodziną. Członkowie tej rodziny są zjednoczeni. Możecie liczyć na naszą pomoc, a my udzielimy wam pełnego wsparcia teraz i w przyszłości, aby pomóc waszemu ludowi przejść przez tę straszną wojnę” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Jej zdaniem Unia Europejska w pełni popiera ukraińską formułę pokoju i współpracuje z partnerami nad jej realizacją.

Ursula von der Leyen podkreśliła również: „Rosja musi odpowiedzieć za rozlew krwi, który spowodowała. Dlatego przy przygotowywaniu kolejnego pakietu sankcji UE uwzględniono opracowane przez Ukrainę materiały w tym kierunku. Oczekuje się, że wspomniane ograniczenia pozbawią zasoby rosyjskiej machiny wojskowej.”

Ponadto według niej trwa proces zbierania dowodów zbrodni wojennych popełnionych przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy i tworzenia sądu, który ma postawić wszystkich winnych przed wymiarem sprawiedliwości.

Przewodniczący Komisji Europejskiej wysoko ocenił także kroki Ukrainy na drodze do członkostwa w UE.

„Wyniki waszej pracy pokazały, że potraficie działać szybko, bardzo jakościowo, nawet w warunkach wojny, kiedy walczycie z agresorem” – stwierdziła.

Ursula von der Leyen zapewniła Wołodymyra Zełenskiego, że UE będzie wspierać Ukrainę w budowaniu europejskiej przyszłości.

Wołodymyr Zełenski rozmawiał o wsparciu obronnym dla Ukrainy ze wszystkimi europejskimi przywódcami

Po negocjacjach z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec, które odbyły się dzień wcześniej, głowa państwa Ukrainy spotkała się ze wszystkimi pozostałymi przywódcami obecnymi na szczycie UE.

Prezydent Ukrainy opowiedział swoim współpracownikom o sytuacji na polu walki i potrzebach obronnych Ukrainy, w szczególności w zakresie lotnictwa bojowego, pojazdów opancerzonych, artylerii i obrony przeciwlotniczej. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że terminowe dostarczenie niezbędnego sprzętu w wymaganych ilościach umożliwi jak najszybsze przywrócenie sprawiedliwego pokoju, a także ochronę interesów i wartości Europy. Uczestnicy spotkań dyskutowali o możliwości przejścia przemysłu zbrojeniowego krajów Unii Europejskiej do wzmocnionego trybu pracy.

Ponadto prezydent Ukrainy zaapelował o wyeliminowanie luk w polityce sankcji wobec Rosji i przyspieszenie stworzenia skutecznego mechanizmu kompensacyjnego.

Wołodymyr Zełenski omówił z partnerami konkretne kroki w celu realizacji formuły pokojowej, a także zaapelował o podjęcie decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE jeszcze w tym roku.

Prezydent Zełenski i król Belgii Filip I (fot. President UA)

Prezydent Ukrainy spotkał się w Brukseli z królem Belgii Filipem I

W Brukseli odbyła się audiencja prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego u Jego Królewskiej Mości Króla Królestwa Belgii Filipa I.

Głowa państwa ukraińskiego podziękowała królowi Filipowi, rządowi belgijskiemu i całemu narodowi belgijskiemu za wszechstronne wsparcie udzielane Ukrainie od pierwszych dni pełnej inwazji na państwo agresora.

Osobno prezydent podziękował za pomoc obywatelom Ukrainy, którzy z powodu wojny rosyjskiej zostali zmuszeni do czasowego opuszczenia ojczyzny i znaleźli schronienie w Belgii.

Wołodymyr Zełenski mówił także o formule pokojowej, która ma przywrócić Ukrainie sprawiedliwy pokój.

Prezydent przekazał fragment zestrzelonego na Ukrainie rosyjskiego samolotu Su-25. Ukraińscy piloci napisali na nim „Razem wygramy”.
(president.gov.ua)

Exit mobile version