Bruksela. Zełenski spotkał się z Ursulą von der Leyen. Podpisano zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa

Unia Europejska

W Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

Prezydent odnotował niedawne potwierdzenie przez Komisję Europejską, że Ukraina podjęła niezbędne kroki, aby rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia do UE. Liderzy omówili wszystkie priorytetowe kwestie związane z tym tematem.

Szczególną uwagę zwrócono na znaczenie zwiększenia presji sankcyjnej na Federację Rosyjską i przyjęcie 14. pakietu sankcji UE, wykorzystanie nadmiernych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów na potrzeby obronne Ukrainy, a także kontynuację handlu i liberalizacja transportu.

Bruksela. Szczyt Rady Europejskiej (fot. president.gov.ua)

Prezydent podziękował Ursuli von der Leyen za jej osobisty udział w pierwszym Szczycie Pokojowym i jej wsparcie w zaangażowaniu krajów Globalnego Południa.

Ukraina i UE podpisały wspólne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa

W Brukseli Wołodymyr Zełenski, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podpisali Wspólne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a UE.

Umowy te po raz pierwszy ustanawiają wielostronne długoterminowe zobowiązania wszystkich 27 państw członkowskich UE do zapewnienia Ukrainie szerokiego wsparcia we wszystkich kluczowych obszarach: pomocy wojskowej, finansowej, humanitarnej i politycznej przez dziesięć lat.

Jednocześnie dokument dokumentuje długoterminowe zobowiązania do wsparcia naszego kraju do czasu jego przystąpienia do UE, a także gotowość Unii Europejskiej i jej państw członkowskich do wspierania Ukrainy na drodze do członkostwa.

Potwierdza się gotowość wszystkich państw członkowskich do wzmocnienia unijnych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, zwalczania prób ich obejścia oraz współpracy w zakresie przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym i cybernetycznym oraz zapewnienia swobodnej żeglugi na Morzu Czarnym i Azowskim.

Chodzi w szczególności o otwarcie unijnego Biura Innowacji Obronnych w Kijowie i współpracę naszego państwa z Unią Europejską w obszarze przemysłów obronnych.

Wspólne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa z UE uzupełniają i wzmacniają obowiązujące już dwustronne umowy o bezpieczeństwie zawarte z państwami członkowskimi, a także ustanawiają zobowiązania dotyczące wsparcia naszego kraju dla tych państw członkowskich, które nie przystąpiły jeszcze do Wspólnej Deklaracji Wsparcia Ukrainy.

Po raz pierwszy dokument podpisany przez UE z państwem trzecim przewiduje odpowiedni mechanizm konsultacji na wypadek ewentualnej przyszłej agresji (w ciągu 24 godzin).

Wspólne zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa między Ukrainą a UE zostają zawarte w celu wdrożenia Wspólnej deklaracji G7 z 12 lipca 2023 r.

Exit mobile version