ŚWIAT

Bruksela. Spotkanie ministrów obrony państw NATO. Jens Stoltenberg: Rosja zagraża Sojuszowi

Sojusz Północnoatlantycki

Podczas drugiego dnia (16.06) spotkania ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli dyskutowano o decyzjach, jakie zostaną przedstawione podczas czerwcowego szczytu Sojuszu w Madrycie.

Dla Polski szczególnie istotne były uzgodnienia w zakresie wzmacniania sojuszniczej postawy odstraszania i obrony, a także zwiększenia budżetów wspólnych NATO.

– Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Sojuszu, a NATO musi właściwie na nie odpowiedzieć!

Organizujemy pakiet kompleksowej pomocy, który ma na celu poprawić współpracę Ukrainy z NATO.

Będziemy rozmawiać o strategii w zakresie bezpieczeństwa z Japonią, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią. Zaś Finlandia i Szwecja ubiegają się o członkostwo w NATO – powiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

– Razem zareagowaliśmy szybko i zdecydowanie na bezpodstawną i bezprawną inwazję Rosji na Ukrainę – stwierdził szef Pentagonu Lloyd Austin.

Bruksela. Spotkanie ministrów obrony państw NATO (fot. kpr. Wojciech Król/CO MON)

Szef MON Mariusz Błaszczak w Brukseli

Tego dnia szef MON Mariusz Błaszczak uczestniczył w sesjach: roboczej z partnerami (Gruzja, Finlandia, Szwecja, Ukraina, UE), której tematem była sytuacja bezpieczeństwa w Europie oraz w gronie sojuszniczym na temat adaptacji mechanizmów odstraszania i obrony oraz łańcuchów dostaw sprzętu wojskowego.

– Rozmawialiśmy o pomocy jaką państwa NATO świadczą Ukrainie. Rozmawialiśmy także o wsparciu dla Gruzji i przystąpieniu do NATO Szwecji i Finlandii. Dziś sesje robocze związane były z adaptacją Sojuszu do wyzwań jakie przed nami stoją. To była sesja, na której rozmawialiśmy o tym jakie są perspektywy przyjęcia nowej koncepcji strategicznej NATO. Za dwa tygodnie w Madrycie głowy państw i szefowie rządów będą przyjmowali ten dokument. Zasadniczą sprawą jaka była poruszana jest proporcja pomiędzy siłami obecnymi w regionie i siłami gotowymi do wzmocnienia na przykład wschodniej flanki NATO – zaznaczył minister.

– Z punktu widzenia polskiego nasza uwaga oczywiście koncentrowała się na wschodniej flance. Kolejna sesja była poświęcona wspólnemu budżetowi NATO. Taka ważna informacja, znacząca informacja. Budżet NATO jest niższy obecnie niż był na początku lat dziewięćdziesiątych. Dziś jest wojna zaraz u granicy państwa NATO. Wtedy wojny nie było – podkreślił szef MON.

– W związku z tym, Polska opowiedziała się za zwiększeniem budżetu NATO w przedsięwzięciach, które będziemy wspólnie finansować. Przedstawiłem także osiągnięcia Polski w tej sprawie. Ustawę o obronie Ojczyzny, która stanowi fundament, na którym budujemy tą cała konstrukcję związana z odstraszaniem i wzmacnianiem Wojska Polskiego – przypomniał minister.

– Rozmawialiśmy też na temat naszych wysiłków. Mogę powiedzieć, że pozostałe państwa NATO dokładają wiele wysiłku, aby zwiększyć wydatki na obronność, żeby zwiększyć swoją aktywność, aby odstraszyć agresora – dodał.

Minister M. Błaszczak uczestniczył również w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Sekretarza Obrony Wielkiej Brytanii. Odbył także spotkanie ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem.

W trakcie spotkania szefów obrony narodowej państw NATO szef polskiego resortu obrony podpisał umowę między rządami Polski i Albanii o współpracy obronnej oraz wręczył odznaczenie ustępującemu asystentowi sekretarza generalnego NATO ds. polityki i planowania, Patrickowi Turnerowi, za szczególny wkład w prace sojusznicze na rzecz odstraszania i obrony na flance wschodniej NATO.

Odnosząc się do drugiego dnia spotkań i rozmów w Brukseli minister zaznaczył, że rozmowy przebiegały głownie w temacie znaczącego wzmocnienia potencjału Sojuszu.

– Rozmawiamy o wzmocnieniu, są to poważne rozmowy. Polska jest aktywna nie tylko jako biorca bezpieczeństwa, ale także jako dawca bezpieczeństwa. Wzmacniamy nasze wojsko – mówił.

– Niedługo przedstawię plan dotyczący wzmocnienia Wojska Polskiego zakładający powołanie dwóch kolejnych dywizji. Mówiłem także podczas swojego wystąpienia o tym, że kupujemy nowoczesną broń, w tym negocjujemy m.in. zakup śmigłowców od PZL Świdnik. Korzystamy z możliwości, które dostępne są w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz tych państwa, które są w bliskich relacjach z NATO – podkreślił szef MON.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button