Bruksela. Sekretarz Generalny NATO: Ministrowie obrony skupią się na wsparciu dla Ukrainy

We are NATO

Ministrowie obrony NATO spotykają się w Brukseli w czwartek i piątek, aby przygotować lipcowy szczyt w Wilnie.

Przybywający na rozpoczęciu dwudniowego spotkania ministrów obrony NATO w czwartek (15 czerwca 2023 r.), sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że członkowie Sojuszu będą dyskutować o tym jak utrzymać i zwiększyć wsparcie dla Ukrainy oraz pracować nad dalszym wzmacnianiem odstraszania i obrony.

Spotkanie ministrów obrony NATO rozpocznie posiedzenie Komisji NATO-Ukraina z udziałem ministra obrony Reznikowa. Poprzedzi ją spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych.

„Zajmiemy się również sposobem dalszego wzmacniania odstraszania i obrony NATO w ramach przygotowań do zbliżającego się szczytu w Wilnie w lipcu przyszłego miesiąca, na którym będziemy mieli nowe plany regionalne, nowy model sił – nową strukturę sił – a także zajmiemy się potrzebą wzmocnienia nasze zobowiązanie do większych inwestycji w obronność” – powiedział Stoltenberg.

Inne tematy, które zostaną poruszone w ciągu najbliższych dwóch dni, to opracowanie nowego planu działania w zakresie produkcji obronnej; zatwierdzenie nowych docelowych zdolności dla amunicji decydującej o bitwie; oraz utworzenie Morskiego Centrum Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej NATO. Grupa Planowania Nuklearnego spotka się również „w celu omówienia sposobów dalszego zapewniania, że nasze odstraszanie nuklearne pozostanie bezpieczne, pewne i skuteczne oraz w bardziej niebezpiecznym świecie” – powiedział Sekretarz Generalny.

Ministrowie obrony NATO

Zapowiadając spotkanie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że ministrowie zajmą się zwiększeniem wsparcia dla Ukrainy oraz wzmocnieniem odstraszania i obrony, w tym nowymi planami regionalnymi.

Odnosząc się do trwającej kontrofensywy Ukrainy, sekretarz generalny powiedział: „Jest jeszcze wcześnie i nie wiemy, czy będzie to punkt zwrotny wojny, ale widzimy, że Ukraińcy posuwają się naprzód i wyzwalają więcej ziemi. Wiemy, że im więcej zyska Ukraina, tym silniejsza będzie jej ręka przy stole negocjacyjnym. Im więcej zyska Ukraina, tym bardziej prawdopodobne będzie, że prezydent Putin zda sobie sprawę, że nie może wygrać na polu bitwy, ale musi wynegocjować sprawiedliwy pokój”.

Oczekuje się, że ministrowie osiągną porozumienie w sprawie powołania nowego Centrum Morskiego NATO ds. Bezpieczeństwa Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej w ramach MARCOM, Dowództwa Morskiego NATO w Wielkiej Brytanii. Ministrowie obrony spotkają się również z małymi, średnimi i dużymi producentami sprzętu obronnego z całego Sojuszu i dokonają przeglądu nowego planu działania w zakresie produkcji obronnej. Plan ma na celu szybkie zaradzenie niedoborom w zapasach sojuszniczych, w oparciu o 1 miliard dolarów wspólnych zamówień tylko na amunicję 155 mm, które są realizowane w tym roku przez Agencję Wsparcia i Zamówień NATO. Sojusznicy zakończyli właśnie wyjątkowy przegląd krajowych celów w zakresie zdolności w zakresie decydującej o bitwie amunicji, a ministrowie mają znacznie zwiększyć cele.

Sojusznicy zajmą się również odnowionym zobowiązaniem do inwestycji w obronność na szczycie w Wilnie, z przeznaczeniem 2% PKB na obronę jako dolną, a nie górną granicę.

Grupa Planowania Nuklearnego zbierze się również podczas spotkania ministerialnego, aby „omówić nuklearne aspekty obecnego środowiska bezpieczeństwa i rozważyć trwającą adaptację odstraszania nuklearnego NATO” – powiedział Stoltenberg.

Będzie to ostatnie spotkanie ministrów obrony NATO przed szczytem w Wilnie 11 i 12 lipca.

Wizyta szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kwaterze Głównej NATO

Spotkanie poprzedza lipcowy szczyt NATO w Wilnie i pozwoli na omówienie pakietu decyzji, które są przygotowywane do zatwierdzenia przez szefów państw i rządów. Dla Polski szczególnie istotne będą kwestie dotyczące odstraszania i obrony na flance wschodniej. Odbędzie się także posiedzenie Komisji NATO-Ukraina, które będzie okazją do zamanifestowania solidarności NATO z Ukrainą oraz omówienia możliwości dalszego wsparcia Sojuszu dla Ukraińskich Sił Zbrojnych. We wszystkich sesjach ministrów obrony NATO weźmie udział Szwecja, jako kandydat do członkostwa w Sojuszu.

16 czerwca podczas sesji ministerialnej odbędzie się ceremonia podpisania poprawki do memorandum w sprawie Multinational Ammunition Warehousing Initiative (MAWI) włączającej do programu cztery kolejne państwa: Bułgarię, Danię, Niemcy i Luksemburg. Celem MAWI jest zapewnienie siłom zbrojnym państw sojuszniczych niezakłóconego dostępu do zasobów amunicyjnych, poprzez utworzenie sieci magazynów. Jest to kwestia kluczowa dla zabezpieczenia działań wojsk w czasie operacji. Polska jest uczestnikiem tego programu od lutego br.

Ponadto planowane jest spotkanie z przedstawicielami transatlantyckiego przemysłu obronnego, na które zaproszona została także Unia Europejska, Szwecja i Ukraina. Będzie ono okazją do konsultacji między ministrami obrony i producentami uzbrojenia w sprawie wzmocnienia łańcucha dostaw, zapewnienia ich bezpieczeństwa oraz omówieniu ewentualnych barier we współpracy przemysłowej.

Sesję ministerialną poprzedzi posiedzenie Ukraine Defence Contact Group (15 czerwca), zajmującej się koordynacją wsparcia dla Ukrainy. Formuła tego spotkania została zainicjowana przez USA w marcu 2022 r. w Bazie Sił Powietrznych USA w Ramstein, w reakcji na napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Polska pozostaje jednym z najbardziej aktywnych państw-donatorów, zarówno w zakresie pomocy dla mieszkańców, jak i dostaw sprzętu wojskowego – którego wartość szacowana jest na ponad 2,5 mld euro.

Odbędzie się także spotkanie ministrów obrony państw uczestniczących w kanadyjskiej grupie bojowej wysuniętej obecności NATO na Łotwie. Służyć ono będzie omówieniu bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem grupy.

Exit mobile version