Bruksela. NATO wzmocni odstraszanie i obronę Sojuszu. Zwiększy wsparcie dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie

– NATO zwiększa wsparcie dla Ukrainy, jednocześnie wzmacniając odstraszanie i obronę oraz zwiększając zapasy – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg w środę (15 lutego 2023 r.) po spotkaniu ministrów obrony NATO.

Ministrowie obrony podjęli decyzję o dalszym wzmocnieniu odstraszania i obrony Sojuszu, co obejmowało zatwierdzenie nowych wytycznych dotyczących planowania obronnego NATO.

„Odzwierciedla to rzeczywistość, w której żyjemy w bardziej niebezpiecznym świecie. Z agresywnym zachowaniem Rosji, ciągłym zagrożeniem terroryzmem i wyzwaniami stawianymi przez Chiny. Będzie to motorem zmian zdolności w nadchodzących latach. I zapewni, że nasze odstraszanie i obrona pozostanie silna oraz wiarygodna” – powiedział Stoltenberg.

Ministrowie zajęli się również sposobami zwiększenia potencjału przemysłowego i uzupełnienia zapasów uzbrojenia i amunicji, na które popyt jest większy niż kiedykolwiek, biorąc pod uwagę bezprecedensowe wsparcie Sojuszu dla Ukrainy. Środki obejmują potrzebę zwiększenia potencjału przemysłowego i ścisłej współpracy z przemysłem, a także przegląd celów NATO w zakresie zdolności w zakresie zapasów amunicji. Sojusznicy zgadzają się co do potrzeby ścisłej współpracy z przemysłem obronnym w celu zwiększenia potencjału przemysłowego i już dokonują przeglądu celów NATO w zakresie zdolności w zakresie zapasów amunicji.

Opierając się na środkach mających na celu ochronę krytycznej infrastruktury podwodnej, Stoltenberg ogłosił utworzenie Komórki Koordynacyjnej Krytycznej Infrastruktury Podmorskiej w Kwaterze Głównej NATO. „Ułatwi współpracę z przemysłem i zbliży do siebie kluczowe podmioty wojskowe i cywilne” – powiedział. Ministrowie rozmawiali też o tym, jak ważne są większe inwestycje w obronność i jak wykorzystać obietnicę dotyczącą inwestycji w obronę, a także przyszłe zobowiązania po 2024 r.

We wtorek sojusznicy spotkali się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem, aby omówić sytuację na miejscu i najpilniejsze potrzeby wojskowe Ukrainy. Podkreślając, że Ukraina ma szansę przechylić szalę wojny, Stoltenberg z zadowoleniem przyjął obietnice wsparcia złożone Ukrainie przez członków NATO, w tym więcej ciężkiej broni i szkolenia wojskowe. Podziękował także sojusznikom za ich znaczący wkład w Pakiet Kompleksowej Pomocy NATO, który zapewnia Ukrainie żywność, paliwo, środki medyczne, sprzęt do zwalczania dronów i mosty desantowe. Ministrowie zgodzili się również zwiększyć wsparcie dla innych zagrożonych partnerów, Bośni i Hercegowiny, Gruzji oraz Mołdawii.

Sojusznicy i zaproszeni goście łączą siły, aby rozwijać przyszłe zdolności NATO

Ministrowie z 25 państw członkowskich oraz Finlandii i Szwecji spotkali się, aby podpisać nowe ważne zobowiązania do wspólnego rozwijania i pozyskiwania systemów zabezpieczających dostęp NATO do najnowocześniejszych technologii. Poczyniono postępy w wielu obszarach, w tym naziemnej obrony powietrznej, obrony chemicznej, biologicznej, radiologicznej i nuklearnej oraz mobilności/przeciwdziałania mobilności.

W ramach tych działań uruchomiono trzy projekty Mobility i Counter-Mobility. Tam 12 uczestników zgodziło się pracować nad pozyskaniem różnorodnych narzędzi, które zapewnią NATO zdolność do zapewnienia mobilności na każdym terenie, w tym wojskowych zdolności pomostowych, rozwiązań w zakresie łączenia istniejących zasobów pomostowych, pojazdów wspierających wojskowe prace inżynieryjne, a także przeciwdziałania atuty mobilności.

W ramach innej inicjatywy dziesięciu członków Sojuszu zrobiło kolejny krok w kierunku opracowania modułowego rozwiązania dla naziemnej obrony powietrznej bardzo krótkiego, krótkiego i średniego zasięgu (GBAD), uruchamiając modułową fazę koncepcyjną GBAD o wartości 20 milionów euro.

W ramach innego projektu cztery uczestniczące kraje połączą różne obiekty obrony chemicznej, biologicznej, radiologicznej i jądrowej w ramach jednej architektury. Dzięki temu zdolności obronne CBRN będą szerzej dostępne w całym Sojuszu.

Ośmiu nowych uczestników dołączyło do Wielonarodowej Inicjatywy Magazynowania Amunicji, która oznacza fundamentalną zmianę w sposobie zarządzania przez członków Sojuszu składowaniem zapasów amunicji. Projekt ma kluczowe znaczenie dla rozmieszczenia amunicji w celu wsparcia rozszerzonych wielonarodowych grup bojowych NATO na wschodniej flance.

Początkowy wysiłek Sojuszniczych Przyszłych Zdolności Obserwacyjnych również nabrał kształtu; ma na celu dostarczenie nowego rozwiązania do czasu wycofania obecnej floty NATO E3 AWACS w 2035 r.

Jens Stoltenberg (fot. NATO)

Sekretarz Generalny wzywa do większego wsparcia dla Ukrainy podczas spotkania ministrów obrony NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powiedział, że nic nie wskazuje na to, by prezydent Putin przygotowywał się do pokoju, podkreślając pilną potrzebę szybkiego dostarczenia Ukrainie zdolności wojskowych, tak aby mógł dalej się bronić.

Sekretarz Generalny powitał Sekretarza Obrony USA na spotkaniu ministrów obrony NATO

Sekretarz generalny Jens Stoltenberg powitał sekretarza obrony USA Lloyda J. Austina III w Kwaterze Głównej NATO we wtorek na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu.

Stoltenberg podziękował sekretarzowi Austinowi za jego silne zaangażowanie w NATO i wybitne przywództwo Stanów Zjednoczonych w udzielaniu wsparcia Ukrainie.

Exit mobile version