Bruksela. Kraje NATO o wsparciu dla Ukrainy

Wojna na Ukrainie

15 i 16 czerwca br. szef MON uczestniczy w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbywa się w Kwaterze Głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.

Tematem rozmów są skutki i wpływ agresji Rosji na Ukrainę na bezpieczeństwo euroatlantyckie.

„Dziś w Brukseli rozmawialiśmy o formach wsparcia dla Ukrainy i podsumowaliśmy dotychczasowe działania. Chodzi nam o to, żeby koordynować te działania. Chodzi nam o to, żeby wsparcie trafiało w odpowiedzi na oczekiwania ukraińskie. Żeby te działania miały głęboki sens, żeby nie były przypadkowe. Zależy nam na tym, żeby wspierać Ukrainę. Z naszego punktu widzenia niepodległa Ukraina oznacza niepodległą Polskę” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Minister Błaszczak rozpoczął dwudniową wizytę od udziału w posiedzeniu Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Obrony Ukrainy (ang. Ukraine Defence Contact Group). Grupa Robocza to inicjatywa z udziałem przedstawicieli ponad 40 państw  pod przewodnictwem USA, której celem jest koordynacja pomocy dla Ukrainy.

„Grupa ta została powołana przez Stany Zjednoczone, to inicjatywa Lloyda Austina, Sekretarza Stanu USA. Jej zadaniem jest wspieranie Ukrainy. Na tym posiedzeniu był obecny minister obrony Ukrainy, Ołeksij Reznikow. (…) Mamy wszyscy świadomość tego, że jeśli Rosja podbije Ukrainę, to nie zatrzyma się, tylko pójdzie dalej. Celem Kremla jest odbudowanie imperium rosyjskiego. Przy czym mamy do czynienia z działaniami, które mają charakter zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na terytorium Ukrainy. Nie możemy dopuścić do tego, żeby ta wojna rozlała się dalej. Wspieramy Ukrainę, żeby mogła odeprzeć ataki i inwazję rosyjską” – powiedział na konferencji prasowej szef MON.

Szef MON podkreślił, że konieczne jest zwiększenie wsparcia dla Ukrainy, a opinia publiczna musi mieć świadomość tego, jak ważne jest to wsparcie dla bezpieczeństwa całej Europy.

„Rozmawialiśmy również w sprawie wypełniania luk, jakie powstają niewątpliwe wśród państw, które są donatorami uzbrojenia dla Ukrainy. Polska należy do państw, które mają największy wkład we wspieranie Ukrainy, co podkreślił minister Reznikow. Możemy być dumni z tego, że Ukraińcy, którzy talk dzielnie walczą o swoją wolność są wspierani przez Polskę, są wspierani przez państwa NATO i państwa współpracujące z NATO. Zależy nam na tym, żeby nie było takiego wrażenia, że opinia publiczna jest zmęczona wojną, że opinia publiczna uważa, że to się jakoś potoczy. To jest bardzo groźne zjawisko odbudowy imperium rosyjskiego w Europie. Imperium rosyjskie zagrażało i zagraża wolności państw Europejskich. Dlatego trzeba stanowczo przeciwstawić się agresji. Apelowałem o zwiększenie wsparcia dla Ukrainy. Nie wszystkie państwa, powiem wprost, angażują się zgodnie z ich możliwościami. Są takie państwa, które możliwości mają znacząco większe niż dokonania, ale to jest też wiadome opinii publicznej, w związku z tym mam nadzieję, że trzecie spotkanie będzie inspirujące dla ministrów obrony tych państw, które mogą zrobić więcej” – powiedział szef MON. 

Minister przypomniał, że Polska nie jest tylko biorcą bezpieczeństwa, lecz wnosi swój wkład w umacnianie zdolności obronnych całego Sojuszu.

„Jesteśmy gotowi na to, żeby bardziej partycypować w obowiązkach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa państwom NATO. To są realne działania, a Polska jest aktywna i byłą aktywna oraz będzie aktywna, jeśli chodzi o wspieranie państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozwijamy nasze zdolności wojskowe. Wojsko Polskie z roku na rok jest liczniejsze, jest wyposażane w nowoczesny sprzęt i broń. To najlepsza metoda, aby odstraszyć agresora – podkreślił.

Minister Błaszczak spotkał się ze swoim norweskim odpowiednikiem, ministrem Bjørn Arild Gramem. 

16 czerwca – rozmowy o czerwcowym szczycie w Madrycie

Na 16 czerwca zaplanowano rozmowy dotyczące finalnych decyzji na czerwcowy szczyt w Madrycie. Dla Polski szczególnie istotne będą uzgodnienia w zakresie wzmacniania sojuszniczej postawy odstraszania i obrony, a także zwiększenia budżetów wspólnych NATO.

Odbędą się trzy sesje: robocza z partnerami (Gruzja, Finlandia, Szwecja, Ukraina, UE) na temat sytuacji bezpieczeństwa w Europie; w gronie sojuszniczym nt. adaptacji odstraszania i obrony oraz łańcuchów dostaw.

Odbędzie się także śniadanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Sekretarza Obrony Wielkiej Brytanii.

Minister Błaszczak podpisze także umowę między rządami Polski i Albanii o współpracy obronnej oraz wręczy odznaczenie ustępującemu Asystentowi Sekretarza Generalnego NATO ds. Polityki i Planowania, Patrickowi Turnerowi, za szczególny wkład w prace sojusznicze na rzecz odstraszania i obrony na flance wschodniej.

Exit mobile version