Bocian biały zwierzęciem roku 2025

Ciekawostki

W tegorocznej edycji plebiscytu jako „Zwierzę Roku” został wytypowany bocian biały (Ciconia ciconia), objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

Konferencja nt. inauguracji wydarzenia odbyła się 18 lipca 2025 r. przed Ptasim Azylem w Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym.

Najważniejsze informacje: 

Plebiscyt to okazja, by każdy z nas miał wpływ na ochronę przyrody. Wszyscy możemy zabrać głos w sprawie troski o środowisko. To nie tylko kampania edukacyjna, ale również zaproszenie do współodpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest przyroda w Polsce.

Plebiscyt pozwoli również na zwiększenie wiedzy z zakresu różnorodności biologicznej, m.in. przez aktywny udział społeczeństwa w głosowaniu nad wyborem laureata danej edycji. Jego celem jest:  

W konferencji wzięli udział naukowcy, ornitolodzy, przyrodnicy, popularyzatorzy wiedzy na temat bociana białego oraz przedstawiciele GDOŚ, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Po konferencji uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia Ptasiego Azylu.  

„Zwierzę Roku” to nie tylko plebiscyt – to zaproszenie do wspólnego działania. W czasach, gdy tak wiele nas dzieli, MKiŚ proponuje coś, co może nas połączyć: troskę o przyrodę, która jest naszym wspólnym dobrem. Wybór bociana białego, symbolu polskiego krajobrazu, to wyraz szacunku dla różnorodności biologicznej i naszej odpowiedzialności za jej ochronę 
 

–  Hubert Różyk, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w MKiŚ. 

Dlaczego bocian? 

Bocian został wytypowany jako ,,Zwierzę Roku 2025”, ponieważ łączy ludzi z miast i wsi, dzieci i dorosłych, naukowców i artystów. Niezależnie od dzielących nas różnic, bocian to symbol, który jednoczy różne społeczności i służy jako przypomnienie, że ochrona przyrody jest wspólną odpowiedzialnością.

Bociana białego (Ciconia ciconia) wyróżniono jako gatunek wymagający ochrony czynnej. Został wymieniony w załączniku I Dyrektywy Rady 79/409/EWG z 2 kwietnia 1979 roku w sprawie ochrony dzikich ptaków (tzw. dyrektywa ptasia). Dzięki temu stał się przedmiotem ochrony w sieci Natura 2000 w krajach Unii Europejskiej. Bocian jest też jednym z gatunków, które obejmuje Porozumienie o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (AEWA – Agreement on the Conservation of African-Eurasian Migratory Waterbirds). Porozumienie jest częścią zatwierdzonej przez Polskę Konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt.  

Exit mobile version