Błaszczak: Koalicja PO – PSL likwidowała jednostki wojskowe. Ignorowała apele samorządowców

Wojsko Polskie

28 sierpnia szef MON przedstawił aktualne działania kierownictwa MON mające na celu odbudowę likwidowanych przed laty jednostek wojskowych.

Przypomniał także o likwidowanych przez poprzednią koalicję PO – PSL jednostkach wojskowych.

„Budżet Ministerstwa Obrony Narodowej w 2015 roku wynosił 38 mld złotych. Tydzień temu rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął projekt budżetu na rok przyszły, w przypadku Ministerstwa Obrony Narodowej w tym projekcie na obronność jest przeznaczone 158 mld złotych. Wynagrodzenie szeregowego w 2015 roku to 2,5 tysiąca złotych. Teraz 4960 złotych. Liczba żołnierzy: rok 2015 – 97 tysięcy żołnierzy pod bronią, rok 2023 – 175 tysięcy żołnierzy pod bronią” – mówił minister Mariusz Błaszczak w Legionowie.

– W kompleksie wojskowym za moimi plecami do 2011 roku mieściło się dowództwo 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki. Ta dywizja była odpowiedzialna za bezpieczeństwo, szczególnie na kierunku bramy brzeskiej. Została ona zlikwidowana w 2011 roku na podstawie decyzji rządu PO-PSL. Los 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej podzieliło ponad 600 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego na przestrzeni 8 lat. (…) Było to drastyczne uderzenie w bezpieczeństwo Polski i Polaków. (…) Od 2018 roku w miejscu, w którym działała 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana działa 18. Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Siedlcach. Tu za moimi plecami mieści się Dowództwo Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. W Lublinie mieści się 19. Brygada Zmechanizowana, jednostka wchodząca w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej.(…) wyposażamy konsekwentnie Wojsko Polskie w nowoczesne uzbrojenie, bo bezpieczeństwo stanowi zasadniczy warunek rozwoju naszego kraju – mówił minister Błaszczak w Legionowie.

Jedną z nowych jednostek utworzonych po 2015 roku na wschodzie Polski jest 18. „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana, która w 2021 r., w zaledwie 3 lata od powołania, uzyskała certyfikację.

Lokalizowanie nowych jednostek przede wszystkim na wschodzie Polski ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców tych regionów i całej Polski. Wśród jednostek odtwarzanych lub tworzonych na nowo warto wymienić również te garnizony, w których stacjonować będzie 1. Dywizja Piechoty Legionów: Łomża, Grajewo, Kolno, Czerwony Bór, Zambrów czy Siemiatycze.

Jak podkreślał minister M. Błaszczak w latach 2008 – 15 rozformowano 629 jednostek organizacyjnych Sił Zbrojnych RP, podczas gdy od 2015 roku poprzez tworzenie nowych jednostek i zakupy nowoczesnego sprzętu konsekwentnie odbudowywany jest potencjał Wojska Polskiego.

Jak zaznaczył minister Obrony Narodowej, PO ignorowała samorządowców, którzy apelowali, aby nie likwidować jednostek wojskowych.

– Konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie poprzez zakup nowoczesnego sprzętu. Tych potrzeb nie dostrzegał rząd PO-PSL, który prowadził reset z Rosją. Oni cały czas twierdzili, że nie mieli pieniędzy – dziś pewnie byłoby podobnie. Platforma Obywatelska ignorowała samorządowców, którzy apelowali, aby nie likwidować jednostek wojskowych w ich miastach. Podobne podejście Platforma Obywatelska ma do referendum, dlatego zachęcam do porównania tego, co było do 2015 roku, a jak jest obecnie w dziedzinie obronności naszego państwa – dodał.

Exit mobile version