Błaszczak i Morawiecki. Spotkanie świąteczne z żołnierzami służącymi na granicy z Białorusią

Granica polsko-białoruska

Wigilia w tym roku dla osób służących na naszej wschodniej granicy jest szczególna – poświęcona służbie dla kraju i z daleka od bliskich.

Szef polskiego rządu podczas spotkania z żołnierzami i funkcjonariuszami złożył życzenia spokojnej i cichej wigilijnej nocy oraz podziękował za zaangażowanie w obronę bezpieczeństwa nie tylko terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ale całej Unii Europejskiej.

– Jesteśmy dumni z waszej służby, oddania, ofiarności – z tego, że państwo polskie, obywatele polscy mogą na was liczyć – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. – Jesteśmy dumni, że bronicie terytorium, munduru i bezpieczeństwa wszystkich Polaków.

Działania rządu przynoszą już efekty w postaci stabilizacji sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Liczne spotkania, jakie w ostatnich tygodniach odbył szef polskiego rządu, dały wyraz poparciu naszych działań. Dzięki stanowczej reakcji już teraz wielu imigrantów wraca do swoich domów. Budowa zapory na wschodniej granicy również będzie mieć wpływ na uspokojenie w tym rejonie.

24 grudnia br. w m. Nowa Łuka Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wzięli udział w spotkaniu świątecznym z żołnierzami służącymi na granicy z Białorusią (fot. Maciej Nędzyński/COM)

Nadzieja na przyszłość

Żołnierze, funkcjonariusze Straży Granicznej i Policji pełnią nieustanną służbę na naszej granicy. Jak podkreślił premier, zwracając się do nich bezpośrednio: -Wiemy, że możemy na was polegać. Wszyscy Polacy są z was dumni.

Szef polskiego rządu złożył życzenia nadziei, z myślą o przyszłości i bezpieczeństwie. Stabilizacja sytuacji na granicy to dla wielu osób realna szansa, by przyszłe święta móc spędzić w rodzinnym gronie. – Życzę spokojnych, zdrowych, dobrych i bezpiecznych Świąt Bożego Narodzenia, pełnych nadziei. – zakończył wypowiedź premier Mateusz Morawiecki.

24 grudnia br. w m. Nowa Łuka Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wzięli udział w spotkaniu świątecznym z żołnierzami służącymi na granicy z Białorusią (fot. Maciej Nędzyński/COM)

Pamiętajmy o tych, którzy stoją na straży naszego bezpieczeństwa

„Dziękuję za Waszą codzienną służbę, tu na granicy polsko-białoruskiej, stanowiącej jednocześnie granicę Unii Europejskiej i państw należących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję za Waszą postawę i Wasz wysiłek. Gdyby nie ona, to sytuacja byłaby kryzysowa. Wy doprowadziliście do tego, że Polska jest bezpieczna. Poprzez Waszą postawę, Wasz profesjonalizm, poprzez twardość charakterów. Za to Wam wszystkim dziękuję” – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wigilijnego spotkania z żołnierzami Wojska Polskiego służącymi na granicy.

W piątek 24 grudnia br. m. Nowa Łuka Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wzięli udział w spotkaniu w wigilijnym z żołnierzami Wojska Polskiego, którzy służą na polsko-białoruskiej granicy.

24 grudnia br. w m. Nowa Łuka Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów i Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wzięli udział w spotkaniu świątecznym z żołnierzami służącymi na granicy z Białorusią (fot. Maciej Nędzyński/COM)

Szef resortu obrony zaznaczył, że tegoroczna choinka jest szczególna.

„Za nami choinka, na której zawieszone są kartki z pozdrowieniami i podziękowaniami napisane przez dzieci z całej Polski. One są wyrazem wsparcia dla Was i podziękowania za Waszą trudną służbę”.

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że  polecił przygotowanie rozwiązań, które umożliwią żołnierzom, którzy służą na granicy spędzenie wolnego czasu – bezpłatnie – w ośrodkach, nadzorowanych przez Agencję Mienia Wojskowego razem z rodzinami.

„To także wyraz wsparcia i doceniania waszych codziennych wysiłków. Życzę, żeby Święta Bożego Narodzenia upłynęły w spokoju. Żeby na posterunkach, na których jesteście w czasie tych świąt było spokojnie.  Dziękuję też Waszym rodzinom za wsparcie i zrozumienie tego, że służycie na granicy, służycie z dala od swoich domów” – podkreślił minister.

Szef MON przypomniał, że dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego udało się odeprzeć najpoważniejszą jak dotąd próbę nielegalnego przekroczenia granicy w Kuźnicach.

„16 listopada był takim dniem, kiedy atak hybrydowy dokonany na Polskę był w apogeum.  Wtedy, kiedy największa masa ludzi rzucona przez reżim Łukaszenki próbowała sforsować polską granicę. Atak hybrydowy na Polskę nie uległ zatrzymaniu, wciąż trwa. Stąd Wasze codzienne wysiłki są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa naszej Ojczyzny. Ale należy podkreślić, że częstotliwość tych prób forsowania granicy jest mniejsza, właśnie dzięki temu, że odparliście ten atak, że codziennie stoicie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej” – podkreślił Mariusz Błaszczak.

„Dzisiaj my odpowiadamy za całą Unię Europejską i za jej bezpieczeństwo. Ale przede wszystkim odpowiadamy za bezpieczeństwo terytorium Rzeczypospolitej i dlatego możemy być i jesteśmy dumni z Waszej służby, z Waszego oddania, Waszej ofiarności, z tego, że państwo polskie, obywatele polscy mogą na Was liczyć, że nie daliście splamić honoru polskiego żołnierza, polskiego funkcjonariusza, że bronicie munduru i bronicie bezpieczeństwa wszystkich Polaków” – zwrócił się do żołnierzy premier.

Kilkanaście tysięcy Żołnierzy Wojska Polskiego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej i Policji nieprzerwanie zabezpiecza granicę Polski z Białorusią i  odpiera ataki hybrydowe dokonywane przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Siły Zbrojne RP wspierają polską Straż Graniczną w rejonie granicy polsko-białoruskiej. W ramach tych działań żołnierze odbywają patrole, budują ogrodzenie oraz prowadzą działania informacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego zbudowali także ponad 186 km tymczasowego ogrodzenia, które skutecznie utrudnia próby nielegalnego forsowana granicy. Naprawili również ponad 124 km lokalnych dróg. W realizowaniu tych zadań, polskich żołnierzy wspierają sojusznicy z Estonii i Wielkiej Brytanii.

Exit mobile version