Błaszczak i Morawiecki: Mamy największe inwestycje w obronność w historii RP

Wojsko Polskie

30 stycznia Mateusz Morawiecki, premier RP i wicepremier Mariusz Błaszczak spotkali się z żołnierzami 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka w Siedlcach.

Szef MON mówił o trwającej rozbudowie jednostek Wojska Polskiego oraz ich modernizacji.

– W czasie rządów koalicji PO-PSL zlikwidowanych zostało 629 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego. Szczególnie silny cios rządzący wówczas Polską zadali w bezpieczeństwo naszej ojczyzny na wschodzie naszego kraju. Zlikwidowano te jednostki, które były odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kierunku, który historycznie zawsze był bardzo groźny dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny – powiedział w Siedlcach wicepremier Mariusz Błaszczak.

„Wojsko Polskie było przez wiele lat zaniedbywane, rozbrajane i redukowane. Likwidowano wiele jednostek i ośrodków szkoleniowych wojska. Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę wywołała drastyczne zmiany w geopolityce naszego regionu. Wiemy, że wolność nie jest dana raz na zawsze i w obliczu zagrożenia, trzeba móc ją obronić. Premier Mateusz Morawiecki odwiedził 18. Dywizję Zmechanizowaną w Siedlcach. Ta nowa dywizja jest dziś jednym z przykładów, że odbudowujemy i modernizujemy polską armię, tworzymy nowe jednostki wojskowe i zachęcamy do służby w polskim wojsku. Kupujemy najnowocześniejszy sprzęt i regularnie odbywamy ćwiczenia z sojusznikami, którzy stacjonują u nas w ramach NATO. Każdy centymetr polskiej ziemi jest bezpieczny” – twierdzi PiS.

– W 2018 roku zamówiliśmy system PATRIOT obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Już PATRIOT-y od końca ubiegłego roku są na ziemi polskiej, w 2019 roku zamówiliśmy rakiety HIMARS, rakiety o zasięgu do 300 km. Taki system doskonale sprawdza się w rękach Ukraińców odpierając nawałę rosyjską. (…) W 2021 roku zamówiliśmy BAYRAKTARY i są już one na wyposażeniu Wojska Polskiego. Zamówiliśmy czołgi ABRAMS, do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Już w tym roku używane czołgi ABRAMS trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. W końcu reaktywowaliśmy dywizję, Żelazną Dywizję. 18. Dywizja Zmechanizowana powstała z siedzibą tu, w Siedlcach. (…) W końcu w tym roku, na wyposażenie Wojska Polskiego trafią także zestawy rakietowe CHUNMOO, trafią samoloty FA-50 zamówione w ubiegłym roku. Czołgi K-2, koreańskie czołgi od grudnia ubiegłego roku, też są na wyposażeniu Wojska Polskiego. A zamawiamy także broń w polskim przemyśle zbrojeniowym – podkreślił szef MON.

O konieczności zwiększania nakładów na wojsko i modernizacji mówił podczas konferencji także premier Mateusz Morawiecki. 

– Polacy powierzyli nam rządy w trudnym czasie. Wojna na Ukrainie powoduje, że musimy zbroić się jeszcze szybciej. Dlatego w tym roku dokonamy bezprecedensowego wysiłku – 4 proc. do PKB na polskie wojsko. To być może będzie największy procent pieniędzy przeznaczonych na armię wśród wszystkich państw NATO. (…) To będzie wyraźny dowód dla wszystkich państw – my będziemy bronić naszej ziemi, Polska jest bezpieczna, Polska będzie coraz bezpieczniejsza razem z naszymi sojusznikami – powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapewnił, że dla polskiego rządu najwyższym, absolutnym priorytetem jest zwiększenie siły polskiej armii i wzmocnienie obecności wojsk NATO na terytorium Polski. 

Mówiąc o rozwoju Wojska Polskiego szef MON przypomniał o tym, że nie zawsze tak  było, a wiele jednostek Wojska Polskiego zostało zlikwidowanych za czasów rządów koalicji PO-PSL. 

– Kolejnym kierunkiem, na którym likwidowano jednostki wojskowe był kierunek północno-wschodni. Zlikwidowano 16. Brygadę Zmechanizowaną z siedzibą w Morągu, zlikwidowano Pułk Artylerii z siedzibą w Braniewie, zlikwidowano 15 dywizjonów rakietowych obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Zlikwidowano 8 eskadr lotnictwa taktycznego, zamiast budować jednostki, wyposażać Wojsko Polskie w nowoczesny sprzęt, to właśnie likwidowano jednostki wojskowe – mówił podczas spotkania M. Błaszczak, wiceprezes Rady Ministrów.

18. Dywizja Zmechanizowana

18. Dywizja Zmechanizowana  jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i realnego wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. W czerwcu 2021 r. dywizja osiągnęła pełną gotowość operacyjną. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18. Pułk Logistyczny z Łomży i 18. Batalion Dowodzenia z Siedlec. W trakcie formowania są 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa, 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie oraz 18. Batalion Rozpoznawczy w Białej Podlaskiej.

Exit mobile version