Biden i Stoltenberg w Warszawie. Oświadczenie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki NATO

Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki

Z udziałem prezydenta USA Joe Bidena oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga obradował w Warszawie Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO.

Rozmowy dotyczyły m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy.

W przyjętej podczas szczytu deklaracji państwa wschodniej flanki NATO zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia, potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i opowiedziały się za wzmacnianiem obecności Sojuszu w regionie.

B9 NATO. Jens Stoltenberg, Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)

„Rosja jest najpoważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla sojuszniczego bezpieczeństwa. W odpowiedzi na krwawą agresywną wojnę Rosji Sojusznicy zareagowali zdecydowanie, w zjednoczony i odpowiedzialny sposób. Aby chronić własnych obywateli i terytorium, Sojusznicy są przywiązani do wdrożenia nowej podstawy odstraszania i postawy obronnej NATO oraz do wzmacniania sojuszniczej obecności wojskowej w naszych krajach” – zaznaczyli przywódcy.

Dodali: „Rosja popełniła poważny błąd dokonując inwazji na Ukrainę i podważając porządek międzynarodowy oparty na zasadach. Jesteśmy silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek, potwierdzając trwałość więzi transatlantyckich pomiędzy naszymi narodami. Będziemy w dalszym ciągu podejmować wysiłki na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i stabilności na całym obszarze euroatlantyckim”.

Gości powitali – jako współgospodarze szczytu – prezydenci Polski Andrzej Duda, Rumunii Klaus Iohannis i Słowacji Zuzana Čaputová.

B9 NATO. Jens Stoltenberg, Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)

W warszawskim spotkaniu wzięli także udział prezydenci: Bułgarii Rumen Radew, Estonii Alar Karis, Litwy Gitanas Nausėda, Łotwy Egils Levits, i Węgier Katalin Novák oraz Szef Rządu Czech Petr Fiala.

– Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – mówił Andrzej Duda, otwierając sesję plenarną.

– To, co chcemy zrobić dzisiaj, to zastanowić się wspólnie, w gronie najbliższych sojuszników, nad naszymi kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie, a także porozmawiać o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie – zaznaczył.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Warszawa. Joe Biden i Andrzej Duda (fot. KPRP)

Wspólne oświadczenie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki

Prezydent RP zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Andrzej Duda na podstawie art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej zwołał na piątek 24 lutego 2023 r. Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

Warszawa. Joe Biden (fot. KPRP)

Na posiedzeniu Rady omówione zostaną bieżące wnioski dla bezpieczeństwa państwa związane z rosyjską inwazją na Ukrainę, także w kontekście konsultacji prezydentów Polski i USA oraz nadzwyczajnego szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki.

Posiedzenie odbędzie się o godzinie 12.00 w Pałacu Prezydenckim.

Exit mobile version