ZIMOWE

Biathlon. Skład reprezentacji Polski na PŚ w Ostersund

Monika Hojnisz-Staręga przed inauguracją PŚ

Monika Hojnisz-Staręga w weekend rozpocznie swój dwunasty sezon biathlonowego Pucharu Świata.

– Chciałabym być w dziesiątce klasyfikacji generalnej. Raz już mi się to udało i nie wypada zakładać sobie inaczej – powiedziała 30-latka przed inauguracją zimy.

Reprezentacja Polski dotarła już do Ostersund, gdzie w sobotę rozegrane zostaną pierwsze w sezonie 2021/22 zawody Pucharu Świata. Droga do Szwecji wiodła m.in. przez Bormio, Ramsau, Oberhof czy Duszniki-Zdrój. To w tych ośrodkach swoje zgrupowania odbywała kadra A, której członkiem jest Monika Hojnisz-Staręga.

– Mogę być zadowolona z przygotowań. Dopisywało mi zdrowie, a to jest najważniejsze, bo na podstawie ubiegłej zimy wiem, że gdy pojawia się kontuzja to później ciężko jest o dobry sezon. Okres przygotowawczy przepracowałam w stu procentach, z fajnymi akcentami takimi jak złoto nartorolkowych MŚ czy starty w zawodach komercyjnych. Podchodzę do tego sezonu z optymizmem, ale prawdziwe zderzenie z rzeczywistością nastąpi już zaraz – powiedziała.

Powodów do optymizmu naszej najlepszej biathlonistce dodają z pewnością rezultaty sprawdzianów formy. W jednym z biegów podczas zakończonego przed tygodniem obozu w Obertilliach wygrała z przewagą ponad trzech i pół minuty nad drugą z zawodniczek. Pomogła w tym stuprocentowa skuteczność na strzelnicy.

– Kilka osób się zaśmiało, że życzyłoby sobie takiego strzelania na inaugurację Pucharu Świata. Wiadomo, że tam będzie zupełnie inna presja, ale nie miałabym nic przeciwko. Łatwo jednak nie będzie – oceniła.

– Cele na nadchodzący sezon? Chciałabym być w dziesiątce klasyfikacji generalnej. Raz już mi się to udało i nie wypada zakładać sobie inaczej. Wiem, że rok temu też miałam taki cel, dlatego podchodzę do tego z pokorą. Wiadomo, że celujemy w formę na igrzyska, ale chciałabym, żeby cały ten okres przed wyjazdem do Chin też wyglądał dobrze – zakończyła.

Pierwsza konkurencja sezonu 2021/22 z udziałem Hojnisz-Staręgi – bieg indywidualny kobiet na dystansie 15km – rozegrana zostanie w sobotę 27 listopada o godzinie 11:45.

Biathlon. Skład reprezentacji Polski na PŚ w Ostersund (fot. org.)

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Ostersund

Znamy skład reprezentacji Polski na zawody Pucharu Świata w Ostersund. Drużyna na inauguracyjne starty liczy sobie dziesięć osób. W tym gronie jest dwójka debiutantów.

Na sobotę 27 listopada zaplanowane są biegi indywidualne, dzień później rozegrane zostaną sprinty. Polska dysponuje czterema miejscami startowymi zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. W rywalizacji tych pierwszych sztab szkoleniowy będzie miał do dyspozycji Monikę Hojnisz-Staręgę, Kamilę Żuk (obie AZS AWF Katowice), Karolinę Pitoń, Annę Mąkę i Magdę Piczurę (wszystkie BKS WP Kościelisko). W gronie mężczyzn Polskę reprezentować będą Grzegorz Guzik (BLKS Żywiec), Łukasz Szczurek (AZS AWF Katowice), Tomasz Jakieła (BKS WP Kościelisko), Przemysław Pancerz i Wojciech Filip (obaj AZS AWF Wrocław).

– Było wiele kryteriów selekcji. Brane pod uwagę były zarówno mistrzostwa Polski w biathlonie na nartorolkach, jak i wszystkie sprawdziany na zgrupowaniach. Składy, które udało się wyłonić są konsekwencją formy z ostatnich dwóch miesięcy. Różnice nie były jednak spore – powiedział prezes Polskiego Związku Biathlonu prof. Zbigniew Waśkiewicz.

W składzie na zawody w Ostersund zabrakło Kingi Zbylut i Andrzeja Nędzy-Kubińca, którzy w ubiegłych sezonach regularnie startowali w zawodach Pucharu Świata. Z drugiej strony szansę debiutu w elicie otrzymają pierwszoroczni seniorzy Magda Piczura i Wojciech Filip.

– Zdajemy sobie sprawę, że po sezonie olimpijskim wielu zawodników może zakończyć swoją przygodę z biathlonem dlatego musimy odpowiednio przygotowywać zaplecze, żeby się nie okazało, że za rok będziemy mieli samych debiutantów. Łącznie do zimy przygotowywało się 21 seniorów, każdemu chcemy dać szansę startu – dodał Waśkiewicz.

Dwa dni przed inauguracją Pucharu Świata rozpoczną się pierwsze zmagania w ramach Pucharu IBU. Drugi najważniejszy cykl zawodów biathlonowych swoją premierę mieć będzie również w Szwecji, a dokładniej w Idre. W składzie reprezentacji Polski na te zawody znalazły się Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec), Kinga Zbylut, Joanna Jakieła (obie BKS WP Kościelisko), Natalia Tomaszewska (AZS AWF Katowice) i Kamila Cichoń (IKN Górnik Iwonicz-Zdrój). Wśród mężczyzn wystartują Andrzej Nędza-Kubiniec, Wojciech Skorusa (obaj BKS WP Kościelisko), Wojciech Janik (AZS AWF Wrocław) oraz Patryk Bryn (AZS AWF Katowice). Dla tego ostatniego – 23-letniego absolwenta szkoły sportowej w Oberhofie – będzie to okazja do międzynarodowego debiutu.

– Z góry zakładamy, że przez cały grudzień będzie odbywała się rotacja zawodników po to by na styczeń wyłonić już możliwie najlepszy skład. Decydującym kryterium będą wyniki. Najsłabsi z Pucharu Świata będą wymieniani na najlepszych z Pucharu IBU. Pamiętajmy, że przed świętami mamy jeszcze Uniwersjadę, na którą też pojedzie może nieliczna, ale za to silna drużyna – dodał Waśkiewicz.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button