INNEZIMOWE

Białystok. ISU Junior Challenge. Dobry występ Polaków w short tracku

Łyżwiarstwo

W niedzielę w Białymstoku zakończyły się pierwsze w tym sezonie zawody ISU Junior Challenge w short tracku.

Polscy zawodnicy nie zawiedli oczekiwań i ośmiokrotnie stawali na podium.

Trzydniową rywalizację juniorek na Podlasiu zdominowały Węgierki do spółki z gospodyniami. Srebro na 500 metrów wywalczyła zaledwie 15-letnia Anna Falkowska, a brąz – starsza o dwa lata od niej Agnieszka Bogdanowicz. Na 1500 metrów trzecia była Ada Majewska, a tuż za podium uplasowała się Hanna Orzepowska. Obiecująco spisywały się również Michalina Wawer, Karolina Parczewska czy Oliwia Bober. Wśród juniorów miłą niespodziankę sprawił Krzysztof Mądry. 15-latek zajął trzecie miejsce na dystansie 1000 metrów, zajmując ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej zawodów. Na dziesiątej lokacie uplasował się w niej Adam Muchlado (piąty oraz ósmy odpowiednio na 500 i 1000 metrów), a czternasty był Dominik Palenceusz (szósty na 1000 metrów).

– W moim odczuciu wypadliśmy bardzo dobrze w ISU Junior Challenge, jak na tak poważny start po dłuższej przerwie. W kadrze mamy osiem juniorek na równym poziomie. Na ogólnokrajowych zawodach ciężko jest czasem założyć, która z nich może zwyciężyć na danym dystansie. Bardzo cieszyło mnie, że wszystkie z nich nawiązały równorzędną walkę z Węgierkami, z którymi w zasadzie podzieliły się medalami – podsumowuje Dariusz Kulesza, szkoleniowiec reprezentacji Polski juniorów w short tracku, którą wspiera PGE Polska Grupa Energetyczna. – Chłopacy dysponują bardzo dużym potencjałem. Widzimy, co potrafią jeździć na treningach, i jeszcze trochę brakuje do przełożenia tej dyspozycji na oficjalne starty. Mądry w pierwszych kwalifikacjach na 500 metrów uzyskał najlepszy czas, lepszy nawet od seniorów, ale w kolejnym z biegów się przewrócił. Z kolei najszybszy czas na 1000 metrów uzyskał Palenceusz. Na wyróżnienie zasługuje także Muchlado, który dotarł do finału 500 metrów, jednak upadł w nim, startując z trzeciej pozycji – dodaje.

Polacy zdobywali medale podczas białostockich zawodów także w rywalizacji sztafet (srebro juniorek i brąz w sztafecie mieszanej). Z kolei w kategorii seniorów błyszczał Adamski, zgarniając złote krążki na dystansach 500 i 1500 metrów.

Zawody ISU Junior Challenge w Białymstoku były ostatnim startem dla naszych juniorów przed ogólnopolskimi zawodami rankingowymi, które również zostaną rozegrane w stolicy Podlasia (2-4 grudnia). Mają one stanowić ostatni etap kwalifikacji na zimowy olimpijski festiwal młodzieży Europy we Włoszech (EYOF, 22-24 stycznia 2023 roku) i mistrzostwa świata juniorów w Dreźnie (27-29 stycznia 2023 roku). Punktem kontrolnym przygotowań kadrowiczów do najważniejszych imprez sezonu będzie start w ISU Junior Challenge w Budapeszcie (6-8 stycznia 2023 roku). W międzyczasie młodsze juniorki, a także Palenceusz wystąpią w słowackiej Spiskiej Nowej Wsi w ramach cyklu ISU Danubia (16-18 grudnia).

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button