Białorusini, Polak i Ukrainiec zatrzymani za szpiegostwo na rzecz wywiadu rosyjskiego

Oskarżeni za podżeganie do udziału na rzecz obcego wywiadu

Lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej skierował akt oskarżenia za podżeganie do udziału na rzecz obcego wywiadu.

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie (28 maja 2024 r.) skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 26–letniemu obywatelowi Ukrainy, zarzucając mu podżeganie do działania na rzecz obcego wywiadu. Do zatrzymania mężczyzny doszło 9 marca 2024 roku. Postępowanie było prowadzone z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zarzucił obywatelowi Ukrainy prowokację i podżeganie obywatela Polski za pośrednictwem komunikatora internetowego Messenger do wzięcia udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej poprzez udzielenie informacji w postaci zdjęć pojazdów wojskowych stanowiących pomoc dla Ukrainy przekraczających granicę polsko-ukraińską w zamian za wynagrodzenie w kwocie 15 000 Euro, kwalifikowane z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 24 k.k. w zw. z art. 130 § 2 kk. Kolejne zarzuty dotyczą kierowania gróźb karalnych wobec tej samej osoby kwalifikowane z art. 190 § 1 k.k. Przestępstwa skierowane były wobec jednego z organizatorów protestu polskich przewoźników na granicy z Ukrainą.

Czyny zarzucane oskarżonemu zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Oskarżony przebywa w areszcie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator po zatrzymaniu i ogłoszeniu zarzutów skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy Lublin- Zachód w Lublinie, w pełni podzielił stanowisko i wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Dolnośląski pion PZ Prokuratury Krajowej przedstawił zarzuty za działalność na rzecz obcego wywiadu

Na polecenie prokuratora Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 3 osoby w śledztwie dotyczącym prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu. Wśród zatrzymanych jest jeden obywatel RP oraz dwóch obywateli Białorusi.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu prowadzenie działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz branie udziału w działalności wywiadu rosyjskiego i podejmowanie w zamian za obietnicę uzyskania korzyści majątkowych działań dywersyjnych i sabotażowych na terenie Polski kwalifikowane z art. 130 § 7 kk.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Trafili do aresztu

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa, ucieczki, ukrycia się podejrzanych oraz grożącą im surową karę prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko prokuratora, uwzględnił wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 3 podejrzanych.

Exit mobile version