Bezpłatny roaming za granicą przedłużony na kolejne 10 lat. Zasady w UE

Unia Europejska

Europejczycy mogą dalej korzystać z telefonu za granicą tak jak w kraju, tj. dzwonić, wysyłać wiadomości i korzystać z danych mobilnych w dowolnym miejscu UE bez dodatkowych kosztów.

W kwietniu Parlament Europejski i Rada przyjęły przedłużenie przepisów dotyczących roamingu, dzięki czemu konsumenci podróżujący do innych krajów UE mogą dzwonić i przesyłać dane po tej samej cenie, co w swoich krajach. Przepisy są częścią transformacji cyfrowej, jednego z priorytetów UE. Przedłużenie weszło w życie 1 lipca.

Za granicą tak jak w kraju

Od czasu wprowadzenia w czerwcu 2017 korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju, około 170 milionów osób skorzystało z tej możliwości podczas podróży po Europie. System działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje wszystkie 27 krajów członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Polityka ta okazała się wielkim sukcesem: np. latem 2019 r. roaming danych był 17-krotnie wyższy niż w porównaniu z latem przed zniesieniem opłat roamingowych.

Lepsza jakość, więcej usług

Nowe rozporządzenie przedłuża obecne przepisy o kolejne 10 lat. Zapewnia również podróżnym lepsze usługi roamingowe: np. konsumenci mają prawo do takiej samej jakości i szybkości sieci komórkowej za granicą, jak w kraju, tam, gdzie dostępne są podobne sieci.

Nowe przepisy zapewniają również bezpłatny kontakt ze służbami ratunkowymi przez telefon, SMS lub aplikację.

Operatorzy są również zobowiązani do informowania użytkowników o zwiększonych kosztach korzystania z usług dodanych w roamingu, takich jak usługi pomocy technicznej lub obsługa klienta oferowane przez linie lotnicze lub firmy ubezpieczeniowe.

Zrównoważony roaming dla operatorów

Nowe przepisy mają również zapewnić operatorom zrównoważony charakter systemu i zachować zachęty do inwestowania w sieci.

Exit mobile version