Betlejem w Polsce 2021/2022. Marek Piekarczyk, Marika/Skubas i inni zaśpiewają na Śląsku

Kolędy

Podczas wydarzenia Polskie Betlejem zabrzmią najpiękniejsze kolędy – nie jak dotychczas „ze wszystkich stron świata”, ale z Polski.

Wspólne kolędowanie to przecież rdzennie polski obyczaj. Zakorzeniony nie tylko w naszej tradycji, ale przede wszystkim w naszej potrzebie rodzinnego świętowania Bożego Narodzenia.

Betlejem w Polsce 2021/2022 (fot. org.)

POLSKIE BETLEJEM będzie można zobaczyć:

6 stycznia, godz. 17.00, w  Katowicach /plac przed Spodkiem

15 stycznia, godz. 17,00, w  Rybniku / Kampus ulica Rudzka

Lista miejsc prezentacji wydarzenia jest otwarta. 

Być może dołączą do niej jeszcze inne miasta w Polsce.

Wydarzenia będzie można obejrzeć także online na profilach Betlejem w Polsce  – Youtoube i Facebook .

2. W repertuarze znajdą się popularne pieśni Bożonarodzeniowe, na przykład Bóg się rodzi czy Nie było miejsca dla Ciebie, jak i niemal zupełnie nieznane – Gore gwiazda Jezusowi czy Zdrów bądź, Królu Anielski.

Usłyszymy kompozycje wydobyte przez twórców POLSKIEGO BETLEJEM z historycznych źródeł, z których najstarsze sięgają aż XVI wieku. Nie zabraknie jednak współczesnych pieśni Bożonarodzeniowych, a także utworów premierowych, wyjątkowo licznych w tegorocznej edycji. 

3. W POLSKIM BETLEJEM wezmą udział:

Marek Piekarczyk, Maciej Balcar, Marcin Styczeń, Bartas Szymoniak, Marika/Skubas, Gabi Gąsior, Magda Anioł, Viola Brzezińska, Arkadio, 

chór DeocentryCity

oraz  

laureaci the Voice of Poland.

4. Na POLSKIM BETLEJEM spotkamy się po czasie przymusowej izolacji we własnych domach – zamknięcia także na zewnętrzny świat, na innych ludzi. Wydarzenie odbędzie się na otwartej przestrzeni, by cieszyć się możliwością wspólnego i zarazem bezpiecznego (!) świętowania. By poczuć, jak miasto na powrót staje się miejscem świątecznych spotkań mieszkańców, rodzin, przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Dzięki temu piękna tradycja kolędowania stanie się w tym czasie, w tym miejscu i w całym tego słowa znaczeniu – powszechna. 

Takie doświadczenie będzie po raz pierwszy udziałem obywateli polskich miast. Do kalendarza wydarzeń w naszym kraju weszło już na stałe wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni na miejskich placach i rynkach z okazji ważnych, historycznych rocznic. Do tej pory jednak nie odbyło się, przynajmniej na tak wielką skalę, zbiorowe kolędowanie w przestrzeni miejskiej. Siły jego oddziaływania – kulturowego i społecznego – nie sposób przecenić w okresie tak trudnym, jak ten pandemiczny. Teraz koniecznym jest bowiem odbudowanie więzi międzyludzkich, poczucia wspólnotowości, a także po prostu – umiejętności świętowania razem z innymi. 

Dlatego też utwór Kolęda dla Brata, autorstwa Szymona Babuchowskiego i Adama Szewczyka, który promuje VII edycję Betlejem w Polsce, to swoistego rodzaju przesłanie wydarzenia POLSKIE BETLEJEM: bądźmy razem!

Kolęda dla Brata dostępna jest bezpłatnie na platformach streamingowych,  by każdy mógł podzielić się z innymi Betlejemskim przesłaniem.  

5. Specjalnie z okazji POLSKIEGO BETLEJEM każdy słuchacz może nieodpłatnie pobrać z fanpage’u płytę, na której najpiękniejsze polskie kolędy śpiewa 28 wokalistów oraz chór złożony ze 120 000 osób. To materiał zarejestrowany podczas poprzednich edycji Betlejem w Polsce, kiedy artyści wspólnie z wielotysięczną widownią polskich miast śpiewali pieśni Bożonarodzeniowe.

Każdy może teraz dołączyć do tego chóru wraz z rodziną i przyjaciółmi czy sąsiadami, słuchając i śpiewając w swoich domach.

6. Podobnie jak podczas poprzednich edycji Betlejem w Polsce, podobnie i w tym roku, wydarzeniu będzie towarzyszyć akcja społeczna AMBASADOR MIŁOSIERDZIA

Cały dochód ze zbiórek oraz sprzedaży płyt Betlejem w Polsce zarówno w wersji cyfrowej  jak i tradycyjnej zostanie przeznaczony na pomoc dla osób potrzebujących.

Exit mobile version