Berlin. Szczyt Trójkąta Weimarskiego

Francja, Niemcy i Polska

W Berlinie odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy, Kanclerza Federalnego Republiki Federalnej Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona.

Przywódcy obradowali w formule Trójkąta Weimarskiego o bezpieczeństwie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej wobec groźby rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas wspólnego oświadczenia z Kanclerzem Niemiec i prezydentem Francji Andrzej Duda podkreślał potrzebę jedności i solidarności:

– Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem, że jesteśmy wspólnotą, że nie da się nas złamać.

Jak mówił, „naszym wielkim zadaniem jest, aby zapewnić spokój i bezpieczeństwo naszym narodom, a także ochronić prawo międzynarodowe, integralność terytorialną”. – Także państw, które nie są członkami NATO ani UE, ale są naszymi sojusznikami – podkreślił.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron (fot. KPRP)

Ostatnie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na najwyższym szczeblu odbyło się w 2011 r. w Warszawie. Przywódcy państw Trójkąta Weimarskiego spotkali się także w 2013 r. w Warszawie przy okazji spotkania w formacie Grupa Wyszehradzka (Polska, Czechy, Węgry i Słowacja) plus Trójkąt Weimarski.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego w Berlinie. Andrzej Duda, Olaf Scholz i Emmanuel Macron (fot. KPRP)

Trójkąt Weimarski został powołany przez ministrów spraw zagranicznych w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między Polską, Niemcami i Francją.

Exit mobile version