Berlin. Pomoc Ukrainie to obowiązek moralny Europy

Konferencja „International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation“

Konferencja „International Perspectives on Ukraine’s Recovery, Reconstruction and Modernisation“ zebrała wielu liderów i wpływowych osób ze świata polityki, nauki i instytucji.

Spotkanie w Berlinie wpisało się w międzynarodową dyskusję na temat inicjatyw pomocy Ukrainie w odbudowie swojego kraju po bezpodstawnej i zbrodniczej napaści rosyjskiej. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w otwierającej dyskusji na temat międzynarodowych perspektyw wobec rekonstrukcji Ukrainy. Szef polskiego rządu spotkał się również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem – premierem Ukrainy Denisem Szmyhalem.

Pomoc Ukrainie to obowiązek moralny Europy

Nieuzasadniona i barbarzyńska napaść Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę to ugodzenie w międzynarodową stabilność i dekady pokoju ciężko wypracowane przez poprzednie pokolenia. To również ugodzenie w europejskie wartości, wartości wolnego świata opartego na demokracji i poszanowaniu. Potwierdzają to ostatnie konkluzje Rady Europejskiej, gdzie jednogłośnie stwierdzono, że Rosja wywołała wielopoziomowy kryzys w całej Europie.

– Odbudowa gospodarcza Ukrainy jest niezmiernie istotnym warunkiem dla bezpieczeństwa Europy. Ukraina jest naszą twierdzą i jednocześnie inwestycja we wzmocnienie Ukrainy jest naszym obowiązkiem moralnym, ale też jest to obowiązek z uwagi na naszą rzeczywistą politykę – zwrócił się do publiczności premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że musimy pamiętać, aby agresor zapłacił. Rosja powinna zapłacić reparacje wojenne, gdyż zbyt często w historii widzieliśmy, że agresorzy unikali konsekwencji i odpowiedzialności. Rosyjskie pieniądze powinny zostać przeznaczone na odbudowę zniszczonej Ukrainy.

Berlin. Konferencja (fot. KPRM)

Odbudowa Ukrainy to szansa do transformacji

Premier Mateusz Morawiecki zauważył, że odbudowa Ukrainy to szansa na transformację Ukrainy, ale również transformację Europy.

– Historyczna walka narodu ukraińskiego nie może być jedynie ich osamotnieniem, ale jest też naszą pobudką, przebudzeniem dla wielu krajów z impasu politycznego – podkreślił szef polskiego rządu.

Kryzys, który wywołała Rosja wybudził Europę z marazmu i iluzji o rosyjskich intencjach. Dziś musimy myśleć w nowej rzeczywistości i tworzyć przyszłość w której Europa będzie asertywna, niezależna i bezpieczniejsza.

– Europa musi działać o wiele mocniej, to jest bardzo ważne, ponieważ Europa jest o wiele silniejsza niż Rosja. Świat liczy się tylko z silnymi graczami. Europa musi udowodnić swoją siłę. To nasze być, albo nie być – zaapelował premier Mateusz Morawiecki.

Polska wspierała, wspiera i będzie wspierać Ukrainę

Polska jest proporcjonalnie drugim największym darczyńcą dla Ukrainy. Od początku wojny nieprzerwanie wspieramy Ukrainę militarnie, finansowo, ale przede wszystkim humanitarnie. Polska rozumie w jakiej sytuacji znalazła się Ukraina i wie, że słowa nie wystarczą w walce o niepodległość.

– Finansowe wsparcie jest ważne nie tylko na nadchodzące miesiące, ale na nadchodzące lata. Musimy pokazać, że możemy wspierać przyszłość Ukrainy – powiedział premier. – To jest najlepszy sposób zagwarantowania naszych granic i pokoju w Europie na najbliższe dekady – podkreślił.

Należy zauważyć jak wiele zagrożeń niemilitarnych prezentuje dzisiaj Rosja dla demokratycznej Europy. Jedność i współpraca są europejską odpowiedzią na działania ze strony Moskwy.

Exit mobile version