MUZYKAPOZOSTAŁE

Bazylea gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2025

Szwajcaria

Wielki finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2025 odbędzie się w St. Jakobshalle w Bazylei w sobotę 17 maja.

Zaś półfinały we wtorek 13 i czwartek 15 maja, po tym jak zostało wybrane przez nadawcę SRG SSR i Europejską Unię Nadawców (EBU) na gospodarza 69. edycji Konkursu.

Po procesie selekcji, w którym szereg potencjalnych Miast Gospodarzy zawęziło się do Bazylei i Genewy, trzecie pod względem liczby ludności miasto Szwajcarii wygrało i będzie gospodarzem 69. Konkursu Piosenki Eurowizji.

Proces składania ofert obejmował między innymi obiekty w miejscu imprezy, lokalną infrastrukturę i możliwość zakwaterowania tysięcy delegacji, ekipy, fanów i dziennikarzy z całego świata.

  • Daty: Wielki Finał w sobotę 17 maja, Półfinały we wtorek 13 i czwartek 15 maja
  • Bazylea wybrana jako Miasto Gospodarz i po raz pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji nie był organizowany przez stolicę przez 6 kolejnych Konkursów

Martin Österdahl, Dyrektor Wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, powiedział:

„EBU jest zachwycona, że ​​Bazylea została wybrana na Miasto Gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. Konkurs narodził się w Szwajcarii w Lugano w 1956 roku i wspaniale jest przenieść go do miejsca narodzin prawie 70 lat później.

Strategiczne położenie Bazylei na skrzyżowaniu dróg Europy sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na wydarzenie, które celebruje moc muzyki łączącej ludzi ponad granicami.

Dzięki unikalnemu połączeniu tradycji i innowacji Bazylea odzwierciedla ducha Konkursu Piosenki Eurowizji. Wyjątkowe miejsce St.Jakobshalle i wyjątkowa gościnność miasta zapewnią niezapomniane wrażenia zarówno delegacjom, artystom jak i fanom.

Po konkursach we włosko i francuskojęzycznych częściach kraju w 1956 i 1989 roku, z radością przenosimy Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy do Niemieckiej Szwajcarii.

Razem z nadawcą SRG SSR i miastem Bazylea stworzymy spektakularne święto muzyki na brzegach Renu, które będzie rezonować daleko poza sceną.”

Conradin Cramer, prezydent rządu Bazylei powiedział:

„To wielki zaszczyt dla Bazylei, że może gościć największe na świecie wydarzenie muzyki na żywo! Z niecierpliwością czekamy na tę fantastyczną okazję, aby zaprezentować Bazyleę światu jako kosmopolityczne miasto kultury w sercu Europy. Jako otwarte miasto w trójkącie granicznym Niemiec, Francji i Szwajcarii, codziennie pokonujemy granice wszelkiego rodzaju. To idealnie wpisuje się w Konkurs Piosenki Eurowizji. Już teraz nie możemy się doczekać powitania naszych gości z całej Europy: witamy w Bazylei!”

Powrót do miejsca narodzin Eurowizji

Szwajcaria była gospodarzem i zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w Lugano w 1956 roku. Pozostaje to jedynym konkursem, w którym uczestnicy zostali zaproszeni do wykonania dwóch piosenek zamiast jednej.

Lys Assia triumfowała z piosenką Refrain w języku francuskim, ale nie wiadomo jak jej druga piosenka Das alte Karussell w języku niemieckim wypadła przed jurorami, ponieważ punkty nigdy nie zostały ujawnione.

Drugie zwycięstwo Szwajcarii miało miejsce w Dublinie w 1988 r., kiedy nieznana Kanadyjka zdobyła koronę w trzymającym w napięciu głosowaniu; Céline Dion wyprzedziła Scotta Fitzgeralda ze Zjednoczonego Królestwa o jeden punkt dzięki swojej balladzie Ne Partez Pas Sans Moi.

Szwajcarska Korporacja Nadawcza (SRG SSR) potrzebowała kolejnych 36 lat, aby znaleźć trzeciego mistrza; Nemo wygrało Malmö 2024 dzięki swojej piosence The Code, która opowiada historię pogodzenia się z ich niebinarną tożsamością.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button