Wielki finał Konkursu Piosenki Eurowizji 2025 odbędzie się w St. Jakobshalle w Bazylei w sobotę 17 maja.
Zaś półfinały we wtorek 13 i czwartek 15 maja, po tym jak zostało wybrane przez nadawcę SRG SSR i Europejską Unię Nadawców (EBU) na gospodarza 69. edycji Konkursu.
Po procesie selekcji, w którym szereg potencjalnych Miast Gospodarzy zawęziło się do Bazylei i Genewy, trzecie pod względem liczby ludności miasto Szwajcarii wygrało i będzie gospodarzem 69. Konkursu Piosenki Eurowizji.
Proces składania ofert obejmował między innymi obiekty w miejscu imprezy, lokalną infrastrukturę i możliwość zakwaterowania tysięcy delegacji, ekipy, fanów i dziennikarzy z całego świata.
- Daty: Wielki Finał w sobotę 17 maja, Półfinały we wtorek 13 i czwartek 15 maja
- Bazylea wybrana jako Miasto Gospodarz i po raz pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji nie był organizowany przez stolicę przez 6 kolejnych Konkursów
Martin Österdahl, Dyrektor Wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji, powiedział:
„EBU jest zachwycona, że Bazylea została wybrana na Miasto Gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. Konkurs narodził się w Szwajcarii w Lugano w 1956 roku i wspaniale jest przenieść go do miejsca narodzin prawie 70 lat później.
Strategiczne położenie Bazylei na skrzyżowaniu dróg Europy sprawia, że jest to idealne miejsce na wydarzenie, które celebruje moc muzyki łączącej ludzi ponad granicami.
Dzięki unikalnemu połączeniu tradycji i innowacji Bazylea odzwierciedla ducha Konkursu Piosenki Eurowizji. Wyjątkowe miejsce St.Jakobshalle i wyjątkowa gościnność miasta zapewnią niezapomniane wrażenia zarówno delegacjom, artystom jak i fanom.
Po konkursach we włosko i francuskojęzycznych częściach kraju w 1956 i 1989 roku, z radością przenosimy Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy do Niemieckiej Szwajcarii.
Razem z nadawcą SRG SSR i miastem Bazylea stworzymy spektakularne święto muzyki na brzegach Renu, które będzie rezonować daleko poza sceną.”
Conradin Cramer, prezydent rządu Bazylei powiedział:
„To wielki zaszczyt dla Bazylei, że może gościć największe na świecie wydarzenie muzyki na żywo! Z niecierpliwością czekamy na tę fantastyczną okazję, aby zaprezentować Bazyleę światu jako kosmopolityczne miasto kultury w sercu Europy. Jako otwarte miasto w trójkącie granicznym Niemiec, Francji i Szwajcarii, codziennie pokonujemy granice wszelkiego rodzaju. To idealnie wpisuje się w Konkurs Piosenki Eurowizji. Już teraz nie możemy się doczekać powitania naszych gości z całej Europy: witamy w Bazylei!”
Powrót do miejsca narodzin Eurowizji
Szwajcaria była gospodarzem i zwycięzcą pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji w Lugano w 1956 roku. Pozostaje to jedynym konkursem, w którym uczestnicy zostali zaproszeni do wykonania dwóch piosenek zamiast jednej.
Lys Assia triumfowała z piosenką Refrain w języku francuskim, ale nie wiadomo jak jej druga piosenka Das alte Karussell w języku niemieckim wypadła przed jurorami, ponieważ punkty nigdy nie zostały ujawnione.
Drugie zwycięstwo Szwajcarii miało miejsce w Dublinie w 1988 r., kiedy nieznana Kanadyjka zdobyła koronę w trzymającym w napięciu głosowaniu; Céline Dion wyprzedziła Scotta Fitzgeralda ze Zjednoczonego Królestwa o jeden punkt dzięki swojej balladzie Ne Partez Pas Sans Moi.
Szwajcarska Korporacja Nadawcza (SRG SSR) potrzebowała kolejnych 36 lat, aby znaleźć trzeciego mistrza; Nemo wygrało Malmö 2024 dzięki swojej piosence The Code, która opowiada historię pogodzenia się z ich niebinarną tożsamością.