15 czerwca zakończył się formalny odbiór prac budowlanych przy instalacji bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej.
System perymetrii działa na całej długości granicy z Białorusią, tj. 206 kilometrach. Od roku na polsko-białoruskiej granicy stoi także bariera fizyczna.
Obie bariery, zarówno fizyczna, jak i elektroniczna, są ważnym elementem w systemie ochrony granicy Rzeczypospolitej Polskiej obok najważniejszego elementu – funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Wykonawcą systemu jest Elektrotim. 206-kilometrowa zapora jest wyposażona w 3 tysiące kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, 400 km kabli detekcyjnych oraz 11 kontenerów teletechnicznych. Jej koszt to ok. 343 mln zł.
Latem ubiegłego roku na podlaskiej części granicy z Białorusią ukończono zaporę fizyczną, czyli 5,5-metrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym. Ogrodzenie stoi na 186 kilometrach. Bariera elektroniczna obejmuje również te odcinki, gdzie go nie ma, czyli część wód granicznych.
Zapora na granicy to odpowiedź na trwającą od połowy 2021 roku presję migracyjną organizowaną przez białoruski reżim.
Koszt całej inwestycji to ok. 1,6 mld złotych.
Trwa instalacja bariery elektronicznej na granicy z Rosją
14 i 15 czerwca na granicy polsko-rosyjskiej zainstalowano kolejne kontenery. Łącznie są już trzy. Kontenery postawiono na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Sępopolu, Gołdapi i Dubeninkach.
W przyszłym tygodniu będą instalowane kolejne. Ustawionych jest już ok. 1110 słupów (ok. 55 % całości) oraz położono ok. 65 km kabli sieciowych i transmisyjnych.
Oprócz trwających robót na granicy, przygotowywane jest też Centrum Nadzoru w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału SG w Kętrzynie. To tam będą spływały sygnały z kamer i czujników. Znajdzie się w nich 12 stanowisk operatorskich, 2 techniczne i stanowisko kierownika grupy. Centrum ma być gotowe do końca lipca. Cały system elektroniczny na granicy z Rosją ma być gotowy do końca września. Buduje go polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.