CIEKAWOSTKI

Banknot 0 euro z wizerunkiem warszawskiej Starówki. Trafi do sprzedaży. Potem może być „drogocennym” towarem

Kolekcjonerski banknot 0 euro

Wkrótce będzie możliwość zakupu pierwszego polskiego banknotu o wartości zero euro.

Kolekcjonerski banknot ujrzy „światło dzienne” już 24 listopada.
Wtedy to na IV Warszawskiej Giełdzie Kolekcjonerskiej w Centrum Rekreacyjno-Sportowym przy ul. Lindego 20 (warszawskie Bielany) o godz. 10:00 będzie można go zakupić za 15 zł. Nakład to tylko 5 tys. egzemplarzy. Banknotem tym nie można dokonywać płatności.

Polski banknot 0 euro (fot. Euro Souvenir Polska)

Polski banknot na awersie ma umieszczony rysunek Zamku Królewskiego oraz Kolumny Zygmunta z warszawskiej Starówki.

Papież Jan Paweł II (fot. Euro Souvenir)

Autorem myśli banknotów Euro Souvenir jest francuz Richard Faille, który w roku 1996 rozpoczął współpracę z francuską mennicą „Monnaie de Paris“. Jego ideą była produkcja spersonalizowanych medali, które muzeum, turystycznie interesujące punkty lub miejsca, lub parki rozrywki sprzedawały by odwiedzającym jako pamiątkę. Ta idea była dobrze odebrana, i w ciągu osiemnastu lat współpracy sprzedał ponad 60 milionów spersonalizowanych medali. Obecnie, również w Polsce możecie Państwo nabyć pamiątkowe medale w wielu zabytkach kultury i atrakcyjnych miejscach turystycznych, które są wyprodukowane u miejscowych producentów. W roku 2015 Richard Faille ponownie stworzył nową, nowoczesną i wyjątkową koncepcję, która nawiązuje do myśli poprzedniej idei. Jest to Euro Souvenir. Pierwszy, rzeczywisty oficjalny pamiątkowy banknot „Euro Souvenir“, który nazywa się również 0 euro banknotem. W roku 2015 nowa koncepcja z dużym impetem zaczęła się rozwijać we Francji a w latach następnych pojawiła się w kolejnych państwach takimi jak Niemcy, Austria, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Luksemburg, Szwajcaria, w których to, banknot spotkał się ze znacznym zainteresowaniem nie tylko ze strony turystów ale i kolekcjonerów. Od roku 2018 koncepcja ta pojawiła się również na Słowacji i w Republice Czeskiej. Koncepcja Euro Souvenir jednak już przekroczyła granice strefy euro, a nawet Unii Europejskiej, nawet kilka banknotów było emitowanych w USA, Rosji, Chinach, Turcji i Szwecji.

Karel Gott (fot. Euro Souvenir)

Czesi uczcili 80. urodziny swojego piosenkarza Karela Gotta i z tej okazji wyemitowali kolekcjonerski banknot o nominale 0 euro.
Nakład 5 tys. egzemplarzy rozszedł się w ciągu kilku godzin. Koszt jednego banknotu to 50 koron, czyli około 2 euro.

O banknocie 0 euro

Upominkowy banknot jest wyprodukowany ze 100% bawełnianego papieru stosowanego do produkcji oryginalnych banknotów euro.
Zawiera takie elementy ochronne jak prawdziwy banknot (hologram, mikrodruk, UV elementy ochronne, …) i jednocześnie jest chroniony w taki sposób, aby nie było można wykorzystać w automatach przyjmujących banknoty lub czytnikach banknotów.
Każda sztuka jest wyjątkowa dzięki numerowaniu jak w przypadku banknotów obiegowych.
Banknoty upominkowe są oznaczone rokiem wydania oraz numerem porządkowym serii.
Pamiątkowe banknoty są drukowane w ograniczonym nakładzie i ich wartość czasem wzrasta u kolekcjonerów.
Wydrukowane w drukarni papierów wartościowych Oberthur Technologies Paryż, która produkuje oryginalne banknoty euro.
Chronione są patentem i znakiem towarowym.

Mistrzostwa Świata 2018 roku w piłce nożnej – Polska (fot. Euro Souvenir)

Stworzyć serię oficjalnych Euro Souvenir banknotów prezentujących panoramę najbardziej ważnych oraz najczęściej odwiedzanych zabytków, jak również wybitnych osobistości Polski.
(własne, org.)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button