Baltic Towers w Gdańsku. Największa fabryka morskich wież wiatrowych w Europie

Trójmiasto

Premier Donald Tusk odwiedził Baltic Towers w Gdańsku – największą i najnowocześniejszą fabrykę morskich wież wiatrowych w Europie, która w przyszłym tygodniu uruchomi produkcję.

To miejsce, które zdaniem szefa rządu łączy cała sieć polskich narodowych interesów: tania i bezpieczna energia, polski producent oraz polska technologia i edukacja. Inwestycja przyczyni się do utworzenia 500 nowych miejsc pracy oraz umocnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Polsko-hiszpańska inwestycja dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Spółka Baltic Towers powstała w 2023 roku jako efekt synergii między Polską a Hiszpanią. Jej założycielami są Agencja Rozwoju Przemysłu oraz hiszpański GRI Renewable Industries, S.L., który posiada bogate doświadczenie w produkcji komponentów dla sektora energetyki wiatrowej. Celem tego wspólnego przedsięwzięcia jest realizacja innowacyjnego projektu, czyli budowy największej i najnowocześniejszej fabryki morskich wież wiatrowych w Europie.

Bardzo mi zależało na tym – i to jest efekt między innymi tej strategii jaką przyjęliśmy – żeby możliwie dużo Polski było w naszych inwestycjach. Jeśli to Polska ma być jednym z liderów europejskich, jeśli chodzi o offshore na Bałtyku to ważne jest, żeby to co się produkuje na rzecz energetyki wiatrowej było produkowane w Polsce, tu w Gdańsku.

– powiedział Tusk w Baltic Towers.

Dostęp do taniej i dostępnej energii elektrycznej dla mieszkańców Polski oraz krajowych przedsiębiorstw nie będzie możliwy bez dużych inwestycji realizowanych właśnie na wybrzeżu i Morzu Bałtyckim.

Polska w offshore’owym Champions League

Kończy się właśnie etap budowy zakładu, instalowania najnowocześniejszych maszyn, szkolenia nowych pracowników. Fabryka położona na gdańskiej wyspie Ostrów rozpocznie produkcję w przyszłym tygodniu. Pomimo swojego ogromu budowa zakładu zajęła zaledwie 13 miesięcy. Pełną zdolność produkcyjną osiągnie on do końca listopada 2026 roku. Będzie posiadał moce produkcyjne wystarczające do wytworzenia ponad 150 wież dla turbin wiatrowych rocznie.

Gramy w Champions League, ponieważ rynek offshore wind jest rynkiem bardzo wymagającym. (…) Zabezpieczamy kluczowe komponenty dla łańcucha dostaw

– podkreślił prezes Zarządu Baltic Towers Jakub Wnuczyński.

Inwestycja w Gdańsku przyczyni się do utworzenia 500 wyspecjalizowanych miejsc pracy. Dzięki niej rozwinie się polski łańcuch dostaw komponentów do produkcji wież offshore. To z kolei będzie miało pozytywny wpływ na umocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wynika to z minimalizacji ryzyka dla realizowanych na morzu projektów.

Jesteśmy w stanie efektywnie i sprawnie realizować spektakularne przedsięwzięcia z partnerami z rynku prywanego – polskiego, międzynarodowego. (…) Mamy wszelkie atuty, by budować polski biznes, wspierać polską gospodarkę, wspierać procesy, które w tej gospodarce następują.

– zapowiedział prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Balczun.

Z kolei Donald Tusk wyraził podziw dla dotychczasowych osiągnięć zespołu i wszystkich zaangażowanych w inwestycję.                                                                      

Jestem bardzo, bardzo dumny z tego co dotychczas zrobiliście. Będę osobiście pilnował, żeby możliwie dużo polskich firm korzystało z tego faktu, że tak genialne inwestycje, tak wspaniałe inwestycje, powstają dzisiaj na naszych oczach”

– zapowiedział szef rządu.  

Powstanie Baltic Towers jest imponującym przedsięwzięciem. To kamień milowy w rozwoju polskiej i europejskiej energetyki wiatrowej. Dziś polski offshore rozwija się dynamicznie i jest jedną z kluczowych perspektyw dla przyszłości krajowej energetyki.

Bezpieczeństwo Bałtyku kluczowe dla rozwoju infrastruktury energetycznej

Ważnym zadaniem polskiego rządu, z którego się wywiązujemy, jest także zapewnienie bezpieczeństwa i łańcucha dostaw bardzo skomplikowanej logistyki.

Będziemy intensywnie pracować nad bezpieczeństwem naszych inwestycji, rozumianym bardzo szeroko również w aspekcie militarnym. Mam tu na myśli przeciwdziałanie zagrożeniom dywersyjnym ze Wschodu, które niestety coraz częściej pojawiają się w tym rejonie również na Morzu Bałtyckim

– zapowiedział Donald Tusk.

Swoją wizytę na Pomorzu szef rządu rozpoczął od wizyty w Centrum Operacji Morskich w Gdyni, gdzie spotkał się z dowództwem COM i kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej. Ma to związek z aktywnością tzw. “floty cieni” w pobliżu kabli łączących Polskę ze Szwecją należących do Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Strategiczne znaczenie energetyki wiatrowej w Polsce

Polska to trzeci rynek dla wiatru w Unii Europejskiej zaraz po Danii i Niemczech. Nasz kraj posiada świetne warunki do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej ze względu na stabilne i silne wiatry, dość płytkie głębokości, niskie zasolenie morza, stosunkowo małe fale i słabe prądy morskie, a także brak istotnych konfliktów środowiskowych i społecznych. Już dziś według danych Fundacji Wind Industry Hub 3% pracowników sektora offshore wind na świecie to Polacy.

Exit mobile version