WODNY

Balaton. ME U23 w klasie 49er. Polacy z dwoma złotymi medalami

Mistrzowskie regaty na Węgrzech

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski mistrzami Europy juniorów U23 w klasie 49er. Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz ze złotem w klasie 49erFX.

Mistrzowskie regaty odbyły się na jeziorze Balaton na Węgrzech. Polskę reprezentowało w sumie pięć załóg.

Po siedmiu wyścigach w klasie 49er i dziewięciu w klasie 49erFX wyłonieni zostali mistrzowie Europy juniorów. W klasie 49er, na najwyższym stopniu podium stanęli Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (Chojnicki Klub Żeglarski / AZS AWFiS Gdańsk). Polska załoga wygrała dwa z siedmiu wyścigów, raz finiszowała druga, a jej najgorszym wynikiem było 10 miejsce. Wynik Kosmalskiego i Lewandowskiego z pewnością jest zaskoczeniem, wszak to jest świeża załoga w klasie 49er i były to ich pierwsze regaty w nowej klasie. Młodzi żeglarze, jeszcze parę dni temu cieszyli się z wygranego wyścigu, dzisiaj świętują wywalczone mistrzostwo Europy juniorów.

– Warunki były słabo wiatrowe, co spowodowało, że regaty były jeszcze trudniejsze. Kontrolowanie przeciwników w takich warunkach nie było prostym zadaniem. Od początku regat pięliśmy się w górę. Zaczęliśmy od dziewiątego miejsca, potem awansowaliśmy na szóste. Udało nam się wygrać dwa wyścigi i ostatecznie zwyciężyliśmy w mistrzostwach. Zacięta rywalizacja była pomiędzy sześcioma pierwszymi załogami. Punkty były cały czas na styk, na szczęście ostatnimi dwoma wyścigami lekko uciekliśmy rywalom i wywalczyliśmy lekką przewagę – mówią Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski.

Na czwartym miejscu regaty zakończyła załoga Tytus Butowski i Łukasz Machowski (AZS AWFiS Gdańsk / MKS Dwójka Warszawa). Popełniony falstart w ostatnim dniu rywalizacji, pokrzyżował medalowe aspiracje gdańsko-warszawskiej załogi. Na dziewiątym miejscu uplasowali się Marceli Mierzwicki i Szymon Cierzan (AZS Poznań / Navigo Sopot), a na 21 pozycji mistrzostwa zakończyli Mateusz Gwóźdź  i Marcel Montrymowicz (YKP Gdynia / OKŻ Olsztyn).

Marcelina Korszon i Zuzanna Mróz (Nauticus YC Olsztyn) ścigały się w klasie 49erFX. Olsztynianki rywalizowały również pośród męskich załóg, ponieważ w klasie 49erFX żeglarze przygotowują swoje umiejętności do startów w klasie 49er. Pomimo tego, że w klasyfikacji generalnej Marcelina i Zuzia zakończyły rywalizację na drugiej lokacie, fakt, że zwyciężyła męska, niemiecka załoga sprawia, że Polki wracają do kraju z tytułem mistrzyń Europy juniorów U23.

– Jesteśmy oficjalnie mistrzyniami Europy U23! Żeglowało nam się wybornie płaska woda, słaby wiatr i codzienne słońce. Jesteśmy zadowolone z naszego postępu, który zrobiłyśmy. Czułyśmy się bardzo dobrze technicznie, więc jesteśmy zadowolone z tego z jakim wynikiem wyjeżdżamy znad Balatonu – komentują Marcelina i Zuzanna.

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button