„Auto Skyway Festival” w Toruniu już za nami.
Niemal 5 tys. samochodów, które przez 4 dni odwiedziły festiwal, tyle samo nowych drzew, które zostaną posadzone w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu oraz zero wypadków i stłuczek na terenie wydarzenia „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”
Kilkanaście świetlnych instalacji stało się pretekstem, aby pomimo pandemii koronawirusa uczestniczyć w bodaj największym świetlnym wydarzeniu tego lata na Lotnisku EPTO Toruń w dniach 19–22 sierpnia 2020 roku. Festiwal przebiegł pomyślnie nie tylko dzięki artystom, obsłudze technicznej i partnerom, ale przede wszystkim dzięki widzom, którzy odpowiedzialnie podeszli do zaleceń bezpieczeństwa.
Toruński festiwal światła, przez wzgląd na epidemię COVID-19 musiał zmienić swoją formułę, przez co całość odbyła się jako wydarzenie samochodowe. W zupełnie nowej przestrzeni, podyktowanej względami bezpieczeństwa – na Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, zaprezentowano kilkanaście świetlnych projektów przygotowanych głównie przez toruńskich i kujawsko-pomorskich artystów!
Podczas czterech dni festiwalowych teren wydarzenia odwiedziło niemal 5.000 samochodów. Sporym zainteresowaniem cieszyła się także możliwość wjechania na teren festiwalu bezpłatnie przez posiadaczy samochodów elektrycznych oraz hybrydowych.
Bezpiecznie podczas festiwalu
„Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.” nakładał na widzów obowiązki, które zapewnić miały ich bezpieczeństwo, ale i dobrą zabawę. Ponadto przez cały czas na terenie wydarzenia stacjonowały mobilne punkty medyczne, patrole Policji i Straży Miejskiej, Straży Pożarnej i pomoc drogowa, które na bieżąco reagowały na zaistniałe sytuacje.
Pomimo nowych warunków i wymagań widzowie wykazali się wzorową postawą i odpowiedzialnym podejściem. Podczas czterech dni festiwalu nie odnotowana został żaden wypadek ani stłuczka pojazdów poruszających się na wydarzeniu, oraz żadna interwencja służb medycznych. Pomoc drogowa interweniowała tylko kilka razy, natomiast wszystkie interwencje dotyczyły drobnych awarii pojazdów wynikających ze stanu technicznego wjeżdżających samochodów.
Las, motocrossy, projekcja na tramwaju – to widzieliśmy na festiwalu
Widzowie, którzy wybrali się festiwalowym szlakiem mogli zobaczyć kilkanaście świetlnych instalacji zgrupowanych w 11 strefach. Wśród nich ogromne wrażenie wzbudziła projekcja na ścianie lasu, do którego inspiracją stała się natura, a którego autorem jest grupa Supernova Productions. Wiele pozytywnych emocji okazały się budzić świetlne pokazy „Fabryka Energii” z użyciem żywego ognia, pirotechniki scenicznej i cyrkowymi akrobacjami. Równie mocno uwagę na siebie zwracała instalacja „Jump-to-the-sky” autorstwa Stowarzyszenia Go Sport, w której w rolach głównych wystąpili świetlni motocrossowcy i zawodnicy pit-bike.
Na festiwalowej trasie nie brakowało także motywów komunikacyjnych. Wśród instalacji znalazła się projekcja na tramwaju Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na Lotnisku Toruń widzowie mogli zobaczyć najbardziej charakterystyczny toruński tramwaj, czyli zabytkową „setkę” – pojazd z lat 60. Zasłużony tramwaj był elementem, na którym pojawiła się świetlna projekcja autorstwa „Waterconcept”.