Toruński festiwal światła odbędzie się w dniach 19–22 sierpnia 2020 roku w nowej, kreatywnej formie – Auto Skyway Festival.
Wydarzenie od lat jest jednym z największych wydarzeń kulturalnych w tym regionie, a tym razem ma szansę stać się największym festiwalem tego lata w Polsce. Dzięki niecodziennemu, samochodowemu rozwiązaniu, podczas wydarzenia zostaną zachowane wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa.
Tegoroczna edycja festiwalu zamiast na terenie Zespołu staromiejskiego zagości w zupełnie nowej przestrzeni – Lotniska Toruń. Infrastruktura obiektu pozwoli na dogodny dojazd uczestników na i z terenu festiwalu przy minimalnych niedogodnościach dla mieszkańców okolicznych terenów. Na płycie lotniska zaistnieją instalacje, które w warunkach toruńskiego Starego Miasta nie byłyby możliwe do realizacji. Niektóre z nich z pewnością nawiążą do specyfiki miejsca.
Oprócz lokalizacji zmieni się także formuła festiwalu. W tym roku wydarzenie zostanie oparte o ideę drive through. To rozwiązanie często stosowane w parkach rozrywki na świecie oraz w niektórych ogrodach zoologicznych zapewniających w ten sposób swoim widzom doznania znane z safari.
Wykorzystanie takiego mechanizmu przy organizacji toruńskiego festiwalu pozwoli, dzięki zmianie ruchu na terenie imprezy z pieszego na samochodowy, na zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy widzami. Zamiast spacerować tłumnie po terenie wydarzenia, publiczność obejrzy festiwalowe instalacje z wnętrza własnego auta, bez narażania się na bezpośredni kontakt z innymi ludźmi.
Wszystko o Auto Skyway Festival
Największe świetlne wydarzenie lata, w nowej, oryginalnej lokalizacji. Niemal 5 kilometrów festiwalowej trasy, 11 różnorodnych stref i ponad 20 festiwalowych atrakcji – tak zapowiada się „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”, który już w dniach 19–22 sierpnia 2020 roku odbędzie się na Lotnisku EPTO Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. W programie, do zobaczenia codziennie w godzinach 20:30–00:00, m.in. świetlny boom-box z muzyką na żywo, ognista fabryka, pokazy motocross i pitbike czy projekcja na ścianie lasu.
Co czeka na festiwalowej trasie?
Tegoroczny program pełen jest niecodziennych instalacji. Wyruszając, w niemal 5 kilometrową trasę, widzowie z wnętrz swoich samochodów miną kilkadziesiąt świetlnych projektów zgrupowanych w 11 stref tematycznych.
W programie znajdą się instalacje nawiązujące do motywów toruńskich, lotniczych, jak i samochodowych. Widzowie przemieszczając się po wydarzeniu miną fabrykę z akrobacjami cyrkowymi i pirotechniką, świetlną projekcję na balonie czy projekcję na ścianie lasu. Jedną z atrakcji będą także świetlne pokazy motocross i pit-bike. Wśród utalentowanych kierowców motocrossu pojawi się m.in. Karol Kruszyński, Mistrz Polski MX2.
Nie zabraknie też projektów z przymrużeniem oka i udziałem obcej cywilizacji – oczywiście narysowanych przez jednego z toruńskich rysowników. Humorystyczne ufoludki towarzyszyć będą widzom przez całe wydarzenie – wyznaczając festiwalowy świetlny szlak.
Uwaga! Wjazd tylko dla samochodów osobowych
Należy pamiętać, że Auto Skyway Festival będzie wydarzeniem samochodowym. Na teren festiwalu wpuszczane będą wyłącznie pojazdy, które uznać można za samochód osobowy w rozumieniu Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym punkt 40 Art. 2 (tj. pojazd przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, o łącznej masie do 3,5 tony, do kierowania którego uprawnia prawo jazdy kat. B). Wszelkie inne rodzaje pojazdów, takie jak autobusy, motocykle, meleksy, rowery itp. nie będą mogły wjechać na teren Auto Skyway Festival. Nie będzie też można wejść na teren wydarzenia pieszo. Pamiętajmy, że jest to spowodowane względami bezpieczeństwa podczas stanu zagrożenia epidemiologicznego.
Co istotne, na terenie festiwalu w samochodzie może jednocześnie przebywać maksymalna liczba osób, określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Oznacza to, że kupując jeden bilet dobrą zabawę zapewni sobie cała rodzina!
Auto Skyway Festival odbywać się będzie codziennie w godzinach 20:30–00:00. Ostatni wjazd na teren wydarzenia przewidywany jest około godziny 23:45. Wjazd na teren festiwalu będzie możliwy najwcześniej o godzinie rozpoczęcia wydarzenia. Uwaga! Wjazd na obszar lotniska odbywać się będzie przez teren Toruńskiej Akademii Jazdy, ulicą Ignacego Łukasiewicza.
Hybrydy i samochody elektryczne wjadą za darmo
Z dobrej informacji ucieszą się natomiast wszyscy właściciele samochodów hybrydowych oraz elektrycznych. Te pojazdy uprawnione są do bezpłatnego wjazdu na teren festiwalu. Uczestnik kierujący pojazdem jest zobowiązany do okazania dowodu rejestracyjnego pojazdu na prośbę organizatora, w celu zweryfikowania sekcji P3 określającej rodzaj paliwa używanego w samochodzie (pojazdy uprawnione do bezpłatnego wjazdu powinny posiadać oznaczenie EE lub P/EE).
Uwaga! Zalecenie dla bezpieczeństwa uczestników
W związku z reżimem sanitarnym spowodowanym ciągle zagrażającym nam koronawirusem, oraz względami bezpieczeństwa komunikacyjnego, organizatorzy Auto Skyway Festival proszą uczestników o przestrzeganie festiwalowych zaleceń. Na terenie festiwalu obowiązywać będzie ruch ciągły, a uczestnicy mają obowiązek poruszać się samochodem z prędkością wynoszącą 5-10 km/h. Każdy kierujący pojazdem zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, a także bezpieczny odstęp od poprzedzającego go pojazdu. Widzowie wydarzenia mają obowiązek poruszać się po terenie imprezy wyłącznie samochodem osobowym, z włączonymi światłami postojowymi. Na trasie festiwalowej nie będzie można zatrzymywać pojazdu, ani wysiadać z samochodów!
Na festiwalu powita brama, a dalej motocross
Wjeżdżając na Auto Skyway Festival widzowie zostaną przywitani bramą wjazdową nawiązującą do festiwalu i toruńskiego zespołu staromiejskiego. Zadba o to dwójka utalentowanych artystów. Nad specjalnie stworzoną konstrukcją górować będzie projekcja herbu miasta, w artystycznej interpretacji Mariny Demchenko. Rosyjska artystka zafascynowana miastem, mapami, urbanistyką i architekturą stworzy własną wersję miejskiego emblematu. Ściany konstrukcji przygotuje natomiast Marcin Treichel, toruński rysownik, który także na terenie całego festiwalu wprowadzi szczyptę humoru.
Miejmy głowy w chmurach
Wjeżdżając do jednej ze stref, widzów przywita szpaler fontann. To część większej instalacji autorstwa Waterconcept. „Z głową w chmurach” to projekt rozważający odwieczne ludzkie sny o lataniu. Nietypowe miejsce festiwalu, czyli pas startowy to portal, który przeniesie widza w głąb ludzkiej psychiki. Instalacja w formie strzelających dysz wodnych oraz projekcji na wielkoformatowych głowach pokaże granicę między jawą a snem. Nieopodal natomiast widzowie miną fabrykę tętniąca życiem, przy której pojawią się efekty pirotechniczne, żywy ogień i powietrzne akrobacje.
Lotnicze i muzyczne akcenty w programie
Podczas festiwalowej trasy widzowie natkną się na instalacje, które nawiążą do charakteru Lotniska Toruń. W strefie 3 pojawi się naturalnych rozmiarów spadochron, który barwnie rozświetli kawałek nocnego nieba. Z całą pewnością nie mogło zabraknąć także i samolotów w nietypowych świetlnych aranżacjach. Przygotowane przez EPTO Toruń awionetki zmieniają się nie do poznania pod wpływem światła i tym samym staną się kolejną atrakcją na festiwalowym szlaku.
Świetlne oblicze otrzyma także pomnik przy drodze wyjazdowej z Lotniska Toruń. Odsłonięty kilkanaście lat temu z okazji 50-lecia istnienia Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu, monument upamiętnia toruńskich lotników. Oprócz świetlnej aranżacji, dodatkowym akcentem będą towarzyszące iluminacji utwory Aleksandra Belkina, litewskiego muzyka i lidera grupy The Road Band. Grał w wielu jazzowych, bluesowych i rock’n’rollowych grupach oraz w pierwszej bluesowej kapeli na Litwie – Hilda Blues Band. W 1999 roku jako członek The Country Blues Session Band wystąpił podczas Międzynarodowego Przystanku Country w Mrągowie, a grupa zajęła drugie miejsce.
Projekcja na ścianie lasu
Wyjątkowa w skali świata wielkoformatowa projekcja na blisko 300 metrowej na ścianie lasu to jedna z kolejnych stref festiwalowych. Oryginalny projekt skupia się na naturze, która od początków istnienia była inspiracją i źródłem natchnienia dla całej ludzkości. Tym razem natura odsłania swoją duszę. Pobudzające wyobraźnie spotkanie z filozofią natury, ożywionym i zaczarowanym lasem, w którym budzą się żywioły towarzyszące jej na co dzień: ogień, woda, wiatr i ziemia. Emocjonalne i wręcz namacalne spotkanie z tajemnicą płuc ziemi. Spotkanie ze źródłem naszego oddechu, siły i codziennej energii – życia, potęgi i piękna które ze sobą niesie „Las…”.