ŚWIAT

Australia płonie. Zwierzęta i rośliny endemiczne bezpowrotnie znikną z Ziemi

Pożary w Australii

Australia płonie już od wielu miesięcy.

Gdyby na Ziemi istniało piekło, wyglądałoby pewnie jak Australia. Pożary są tak ogromne, że wywołują własne burze z błyskawicami. W ogniu zginęło już ponad miliard zwierząt!

To gigantyczna zagłada dzikiej przyrody. Tysiące koali spłonęło żywcem na gałęziach drzew, a z nieba spadają rzadkie nietoperze rudawki – tak zwane latające lisy. Co gorsza, ten koszmar zapowiada, jak może wyglądać przyszłość całej planety, jeśli natychmiast nie zaczniemy walczyć z kryzysem klimatycznym – bezpośrednią przyczyną szalejących pożarów.

Sytuacja jest alarmująca.

Chociaż Australia płonie już od miesięcy, jej przywódcy polityczni zaprzeczają zmianie klimatu i próbują storpedować globalne reformy, które ograniczą emisję dwutlenku węgla.

Czy możesz sobie wyobrazić, ile odwagi potrzeba, by wejść między płonące drzewa i ratować przerażone zwierzęta? W całej Australii ratownicy pracują dniem i nocą, by ocalić je od śmierci.

Aby ich heroizm naprawdę nie poszedł na marne, musimy zapoczątkować w Australii wielką zmianę. To oznacza konfrontację z potężnymi siłami, które zaprzeczają zmianie klimatu i mają w ręku australijski rząd. W tej chwili produkują strumienie fałszywych newsów, by zatuszować związek pożarów z kryzysem klimatycznym. Gdy śmiercionośny ogień pochłania domy, firmy i szkoły, gdy giną dziesiątki ludzi, a życie tak wielu rozpada się w proch, rośnie potężna presja na przywódców Australii.

Pożary rozpoczęły się w październiku 2019 roku w południowo-wschodniej Australii. Żywioł ten zabił już min. 18 osób i zniszczył ponad 3 mln hektarów terenu.

Duża część kraju pokryta jest smogiem. Chmura pyłu dociera nawet do oddalonej o 2 tys. kilometrów Nowej Zelandii.
Pożary w Australii mogą potrwać jeszcze wiele miesięcy.

Niektóre gatunki zwierząt mogły wyginąć bezpowrotnie. Zwierzęta i rośliny są tam endemiczne. Jeśli zginą w pożarach, to bezpowrotnie znikną z naszego otoczenia.

W pożarach lasów zginęło przynajmniej 8400 misiów koala. Jest to 30 proc. populacji tego gatunku.

Premier Australii Scott Morrison lekceważy kryzys klimatyczny. Morrison broni australijskiego przemysłu węglowego oraz ma on gdzieś zobowiązania ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
(własne, Avaaz)

Pokaż więcej

redakcja

Kronika24.pl - TYLKO najważniejsze informacje z Polski i ze świata!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button